Ks. Sylwester Zych urodził się we wsi Ostrówku w maju 1950 roku. W 1977 roku ukończył warszawskie Seminarium Duchowne. Swoją działalność duszpasterską poświęcił przede wszystkim młodzieży.

Od lat 70. aktywnie działał w opozycji. W drugiej połowie tego okresu naraził się komunistycznej władzy, inicjując akcję wieszania krzyży w szkołach i przedszkolach w Tłuszczu.

W 1982 roku oskarżono go o próbę obalenia siłą ustroju PRL oraz o przynależność do organizacji zbrojnej. Chodziło o sprawę śmierci sierżanta MO Zdzisława Karosa. Ks. Zych przechowywał na plebanii kościoła pistolet, który odebrała milicjantowi młodzież. Duchownego skazano na karę 6 lat pozbawienia wolności, a gen. Kiszczak oskarżył go o pomoc w zabójstwie Karosa.

W areszcie poddawany był poniżeniom i upokorzeniom. Grożono mu, że gdy tylko wyjdzie na wolność straci życie. Ze względu na trudne warunku jego stan zdrowia znacznie się pogorszył; zwolniono go z więzienia w 1986 roku.

Komunistyczne służby cały czas go prześladowały; kilkukrotnie został pobity, otrzymywał groźby śmierci. Został kapelanem Konfederacji Polski Niepodległej i występował jako kurier w poufnych sprawach tej partii. 4 lutego 1989 odprawił mszę świętą przed III Kongresem KPN.

 11 lipca 1989 roku odnaleziono jego zwłoki przy dworcu PKS w Krynicy Morskiej. W trakcie autopsji zidentyfikowano liczne obrażenia, w tym pręgi z tyłu głowy, być może spowodowane uderzeniami pałki. Reporter TVP Witold Gołębiowski otrzymał wówczas polecenie od Jerzego Urbana, by przygotować reportaż o „księdzu, który się zapił na śmierć”. Miał też nagrać wypowiedzi świadków.

Tymczasem już raz nieznani napastnicy próbowali wlać księdzu wódkę do gardła; wówczas spłoszył ich nadjeżdżający samochód.

15 września 1989 prokuratura prowadząca śledztwo w sprawie śmierci zwróciła się do ministra spraw wewnętrznych o dostarczenie założonej księdzu teczki. Trzy dni później ministerstwo powołało komisję do zniszczenia owej teczki, a prokuraturze odpowiedziało, że ksiądz nigdy nie był obiektem inwigilacji służb. Śledztwo prokuratorskie zostaje umorzone w 1993 roku.

Księdza Sylwestra Zycha pochowano na cmentarzu w Kobyłce. Został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP na uchodźstwie,  Ryszarda Kaczorowskiego, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, a przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

bjad/wikipedia/polskatimes