31.10.20, 10:55Fot. via Wikipedia, CC 0

31 X 1517 - początek destrukcji cywilizacji Zachodu

503 lata temu 31 października 1517 roku Marcin Luter przybił na drzwiach kaplicy elektorskiej w Wittenberdze 95 swoich tez. Plugawe nauki Lutra stały się kolejnym etapem niszczenia zachodniej cywilizacji.

Jak przypomina redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy” Paweł Lisicki, w swojej pracy „Luter. Ciemna strona rewolucji” (wydanej przez wydawnictwo Fronda), rodzina Lutra nosił pierwotnie nazwisko Luder (oznaczające padlinę, łajdaka, lafiryndę). Ojciec Lutra był dobrze sytuowany (był współwłaściciele kopalni). Bity w dzieciństwie przez ojca Marcin Luter zgodnie z poleceniem ojca trafił na studia prawnicze, które pomimo dobrych wyników w nauce (był też absolwentem wydziału nauk artystycznych), przerwał i niespodziewanie wstąpił do klasztoru (pomimo braku powołania). Jedna z wersji życiorysu Marcina Lutra wskazuje, że chciał się w klasztorze ukryć przed odpowiedzialnością za zabicie człowieka w pojedynku. Na studiach Marcina Lutra niewątpliwie kształtowały wrogie katolicyzmowi idee humanizmu, który dążył do dekonstrukcji cywilizacji łacińskiej.

W czasach Marcina Lutra Kościół katolicki borykał się z wieloma wewnętrznymi problemami. Formacja kapłanów była słaba, brak wiedzy duchownych i wiernych czynił katolików podatnymi i bezbronnymi wobec herezji. Do słabości Kościoła przyczynił się system beneficjów, najlepsze dawały ogromne zyski, przez co hierarchowie zajmowali się biznesem, a nie wiarą.

Marcin Luter jako zakonnik ciągle przeżywał zaburzenia emocjonalne, huśtawkę emocjonalną od depresji po entuzjazm. Pobyt w zakonie nie ukoił jego nerwów, więc rosła jego frustracja i nienawiść do Kościoła katolickiego. Silnym zaburzeniom emocjonalnym towarzyszyły stany lękowe (w tym i paranoiczny lęk przed Bogiem) i niemożność postrzegania Boga jako miłosiernego (Luter postrzegał Boga jako surowego sędziego, który Lutra nienawidzi). Pomimo swoich problemów Marcin Luter zrobił w zakonie zaskakująco szybką karierę, gdy miał 29 lat podlegało mu już 11 domów zakonnych, znany był ze swoich kazań i wykładów. Luter opisywał w swoich pismach swoje depresje i to jak nękany był przez demony.

Jako wykładowca uniwersytecki w małej mieścinie Wittenberdze Marcin Luter początkowo głosił nauki zgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego i piętnował herezje. Z czasem zaczął głosić kłamliwe herezje o tym, że Kościół milczy o miłosierdziu bożym, a katolicyzm rzekomo głosi, że zbawienie wynika tylko z dobrych uczynków.

15 października 1517 rok Marcin Luter na drzwiach Kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych przybił swoje tezy. Był już wtedy niezwykle wpływowy. Sam się postrzegał jako twórca nowej religii odmiennej od katolicyzmu. W Niemczech wielu duchownych i wiernych było sfrustrowanych rzekomą dominacją Włochów w Kościele. Marcin Luter doskonale pasował im na lidera buntu wyrosłego z tej frustracji.

Zlaicyzowanych zakonników do Lutra przyciągała jego doktryna, mówiąca o tym, że trzeba zaakceptować swoją grzeszność, nie walczyć z nią (uznająca taką walkę z własną grzesznością za przejaw pychy, i heretyckie przekonanie o możliwości samo zbawienia tylko swoimi dobrymi czynami). Dla zlaicyzowanego kleru Luter był wyzwoleniem od trudów życia zakonnego i wyrzutów sumienia w wypadku porzucenia zakonu. Dla zlaicyzowanego kleru okazało się ważne przyzwolenie na stosunki seksualne (grzeszność zdaniem Lutra nie odbierała łaski od Boga). W swoim (potępionym przez Kościół katolicki) nauczaniu Luter negował istnienie wolnej woli, możliwości samodoskonalenia i rozwoju duchowego. Ukoronowaniem takiej postawy Lutra był jego ślub z zakonnicą.

Marcin Luter polemikę papieża, Kościoła, zakonów, ze swoimi herezjami, określał mianem agresji Włochów na Niemcy, i odwoływał się do niemieckiego nacjonalizmu. Postawę lutra wsparł lokalny władca Fryderyk – władzy świeckiej w Niemczech podobała się wolność od presji autorytetu papieża.

Postulat likwidacji zakonów (uznawanych przez Lutra za dzieło diabła, miejsce perwersyjnych orgii seksualnych, nienaturalne ograniczenie dominującego nad kobietami popędu seksualnego) i przekazania ich mienia w ręce możnych zapewnił poparcie władz cywilnych dla rewolucji Lutra. Luter nie pozwolił jednak by jego rewolucja stała się rewolucją biednych przeciwko bogatym, majątek Kościoła katolickiego trafił w ręce możnych, a nie biedoty – Luter poparł eksterminacje 100.000 chłopów uczestników powstania, którzy chcieli też skorzystać na zaborze katolickiej własności.

By zyskiwać coraz lepszą pozycję, Luter zwodził Rzym, twierdząc, że nie jest heretykiem. Rzym najpierw bezczynnie przyglądał się poczynaniom Lutra, by z czasem zbyt wolno działać, dzięki czemu Lutrowi udało się skutecznie zbudować swoją pozycję. Gdy Luter był już pewny nienaruszalności swojej pozycji, jawnie odrzucił papieży, sobory, tradycje, i chwalił heretyków.

Jan Bodakowski

Komentarze

Robotnik2020.11.1 10:57
Zwykły zbrodniarz.
Artur2020.11.1 10:46
Luter jest świétym i byl potrzebny...
Anonim2020.11.1 3:48
"TO ON WYZWOLIŁ CYWILIZACJE ZACHODU OD TERRORU KATOLICKIEGO KLERU"; i teraz cywilizacja muzułmańska ubogaca państwa zachodu.......
NIECH żYJE LUTER!2020.11.1 2:18
TO ON WYZWOLIŁ CYWILIZACJE ZACHODU OD TERRORU KATOLICKIEGO KLERU. WTEDY DOPIERO KRAJE ZACHODNIE ROZKWITŁY GOSPODARCZO I NAUKOWO. CHWAŁA WSZYSTKIM LUTERANOM I KALWINISTOM!
to prawda tak było2020.11.1 12:02
plugawy to jest kk i jego pedofilskie klechy
Ciekawy2020.10.31 19:27
Najbardziej zadziwiające jest to, że kilkaset milionów ludzi wierzy w to co ten szatański pomiot wymyślił. Protestantyzm to wytwór jego chorego zdemoralizowanego umysłu.
Karino2020.10.31 21:48
Prawie każda religia to wytwór chorego, zdemoralizowanego umysłu.
Rodryg2020.10.31 18:06
Prawdziwe chrześcijaśtwo zacząło się kończyć dużo wcześniej. W momencie kiedy cywilizacja zachodu zrozumiała że żadnego zbawienia nie będzie. Wtedy zaczął następować powolny powrót do watości antycznych - okrez późniego średniowiecza. Etos rycerski nie miał nic wspólnego z chrześcijaństwem, nie rozumiem dlaczego tyle osób uważa to za coś stricte chrześcijańskiego.
ada2020.10.31 15:23
Ja mysle,ze Pan raczej powinien sie zajac wspolczesnymi "polskimi Lutrami",ktorzy rozbijaja jednosc Kosciola wypisujac bzdury o Papiezu Franciszku,podwazajacymi orzeczenia VaticanumII itp.
Lublinianka2020.10.31 14:23
Jutro rusza wielka modlitwa przebłagalna za Polskę - różaniec do granic Nieba. Módlcie się za naszą Ojczyznę i przekazujcie tę informację innym, aby jak najwięcej osób podjęło tę intencję https://www.youtube.com/watch?v=Sp8le1yUCPo&ab_channel=KuBogu
NN2020.10.31 13:42
Jakiej destrukcji? Czy wy jesteście pijani? Ja bym chciał takiej destrukcji w Polsce. Kraje, które zerwały z katolicyzmem zaczęły się rozwijać w szybkim tempie i są błogosławione przez Boga, a katolickie grajdoły dalej ciągną flaki. Dania, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Szwecja, Norwegia, to są najbogatsze państwa świata, takie małe kraje, że ich nawet na mapie nie widać. A katolików jest tyle co kot napłakał. Holandia ma taką gospodarkę jak Rosja. Protestantyzm wiąże się z kapitalizmem a na kapitaliźmie i wspaniałych wartościach Wielkiej Rewolucji Francuskiej Zachód zbudował dobrobyt. U nas reformacja została zniszczona przez fanatyków jezuickich, oświecenie nam uciekło i dlatego wyglądamy tak jak wyglądamy. Luter święty nie był, protestanci też mają swoje za uszami, też prześladowali Żydów, też palili ludzi na stosach. Ogólnie rzecz biorąc protestanci zajmują się pracą a nie modleniem jak katolicy i dlatego oni są bogaci a my nie. Największym grzechem jest lenistwo i nieróbstwo a nie jakiś gender czy in vitro.
Olej2020.10.31 14:27
.....Jeszcze jeden dom, kolejny samochód, kilka szaf z ubraniami, drogie wycieczki do ciepłych krajów, dwie lub więcej żon czy mężów, wykwintne jedzenie, korzystanie, korzystanie i nasycenie.....Dzień za dniem. ..... I co dalej gdy wszystko co chcemy posiąść mamy ? Co dalej.... Gdzie jest granica, kres.... I wreszcie pytanie zasadnicze....gdzie jest człowiek ,,rozwinięty'' Gdzie on jest gdy jeden drugiego potrzebuje, gdy stary potrzebuje wsparcia młodego, gdy chory potrzebuje zdrowego. Gdzie jest człowiek ,,rozwinięty'' gdy ponad połowa świata tkwi w nędzy i rozpaczy ??? Dokąd zmierza ten świat nasycenia dobrami, ten rozwinięty bogaty. Jaką kolejną granicę bogactwa potrzebuje przekroczyć aby dojrzeć swoje człowieczeństwo, ????
Anonim2020.10.31 17:50
Pycha, próżność, okradanie, mordowanie, hedonizm, nihilizm to jest rozwój wg lutrów i szatana, a u Boga to destrukcja i droga do potępienia. Nie samym żarcie żuje człowiek
dr2020.10.31 20:59
pomieszanie z poplątaniem... historia jest skomplikowana .. np. Polska padła pod wpływem głupoty jej desydentów ale nie do końca... koszt walki z muzułmanami, graniczenie z dziką Rosją był potworny, a nieczyste postepowania protestantów ogromne. król Anglii (i nie tylko ) prześladował katolików i zakony i zabrał ich majątek i tak dalej ... tak naprawdę USA dopiero dało pełną wolność religijną .. to jest taki problem że Np. Belgi sobie świetnie handlowała ... a Polska w tym czasie obstawiała wschodnią flankę Europy .. a jakiś król Belgii zrobił takie "bagno" humanitarne w Afryce nakradł .. że powinien być sądzony w Norynberdze .. ale kasa ukradziona kasa "spływająca krwią" po nim została ..Anglia ? uprawiali narkotyki w jednym kraju i sprzedawali do Chin jak chiński cesarz spalił składy z narkotykami to Anglia wypowiedziała wojnę Chinom i dalej "prochy" im sprzedawali ..jak widzisz protestanci "potrafią" oczywiście historia jest skomplikowana .. ale ogólnie prawdziwi świeci są zabijani ...to taka jest kariera "chrześcijanina" a tobie bym radził poucz się historii (sam znam ją słabo) ale nie rób głupich uproszczeń bo to nie jest takie proste...
MaxFiend2020.10.31 13:06
Faktycznie początek destrukcji. Tak to bym sobie kupił papieski certyfikowany odpust i miałbym wszystko raz na zawsze pozamiatane i kupione gwarantowane miejsce w Niebie :-D
Anonim2020.10.31 13:20
a wiesz że wg KKK i prawa kanonicznego, twoje wyspowiadanie się u np. księdza oszusta czy zbója, jest spowiedzią wiążącą i grzechy są ci odpuszczone? "Którym odpuścicie grzechy, będą im odpuszczone; a komu zatrzymacie, będą im zatrzymane* Jak idziesz do urzędnika, to pytasz go czy ma kochankę i co robi ze swoją kasą? Uprzedzając, jeżeli jest pedofilem-pedałem, to natychmiast jaja na pniak, ale tyczy się to wszystkich, księży, polityków, adwokatów, celebrytów, murarzy i nauczycieli, bez wyjątku
Anonim2020.10.31 13:22
zapomniałem dodać, twoja spowiedź w której jesteś nieświadomy że to ksiądz upadły
MaxFiend2020.10.31 14:14
A co to ma do zakupu odpustu?
Lateinos2020.10.31 12:07
Na specjalne życzenie, jeszcze kilka cytatów z Lutra. "Rozum to jest największa k***a diabelska; z natury swojej i sposobu bycia jest szkodliwą k***ą; jest prostytutką, prawdziwą k***ą diabelską, k***ą zeżartą przez świerzb i trąd, którą powinno się zdeptać nogami i zniszczyć ją i jej mądrość". Pod koniec życia Luter szokował opilstwem i obżarstwem. "Żrę jak Czech i chleję jak Niemiec" - pisał w liście z 2 lipca 1540 roku do swojej żony. I "skromnie" o swoim nauczaniu (znanym później, jako luteranizm): "Nie godzę się, aby nauka moja mogła podlegać czyjemukolwiek osądowi, nawet anielskiemu. Kto nie przyjmuje mojej nauki, nie może dojść do zbawienia". Mojżesz dla Lutra jest "katem wszystkich", a dziesięć przykazań oryginalny tłumacz skwitował następująco: "prawo to jest stosowne dla żydów, ale nas wcale nie obowiązuje". Księgi Machabejskie i Księga Estery "za dużo judaizują i za dużo w nich pogańskich śmieci". List św. Jakuba przeczący zbawieniu wyłącznie przez wiarę zdaniem Lutra jest "listem słomianym". De facto nie uznawał on Listu św. Jakuba za natchniony, i do dziś List ten jest sporym wyzwaniem dla większości protestantów, bo uczy, że "tak, jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków" (Jk 2,26), wspierając w tym względzie nauczanie katolickie.
Olej2020.10.31 13:25
Gdy zaczyna się gadanina i usprawiedliwianie swojej ułomności, następuje początek upadku. Tak było z każdymi odstępstwami od Pana Jezusa i prawa Dekalogu, które są niezmienne. Nie mają w sobie restrykcji tylko warunek prawdy. A ta jest jedna i odpowiada kim jest każdy z nas i jakim jest. I tej prawdy nie da się ukryć. Ona jest. Można natomiast do niej dojść lub usiłować się do niej zbliżyć. Sam akt pragnienia i droga do tej prawdy podejmowana przez człowieka, jest doceniona przez Pana Boga. On zna naszą miarę. Zna każdego z nas. Święci aniołowie, ja nazywam tak tych wszystkich ludzi światła, którzy przyszli na ziemię by ją oświecić światłem Boga, wskazują nam drogę w naszej ciemności. Są świadectwem Jego istnienia i działania. Mój ulubiony Św. Ojciec Pio, szedł do Pana Jezusa pod ciężarem udręk, pomówień, przeciwności, także od braci w wierze, szedł czyniąc dobro. Tak samo jak inni święci, którzy byli przed i po nim. Pięknem życia i prawdą . Tylko tak człowiek może się wznieść ku niebu. Musi pozostawać cały czas w prawdzie wobec sumienia.
Anonim2020.10.31 13:28
Mądrze prawisz. Dzięki
Olej2020.10.31 14:07
Pozdrawiam wszystkich ludzi dobrej woli i czystego serca ! Wszystkich młodych, o których troska i zmartwienie. Myślcie o Polsce i ratujcie ją gdyż to co się dzieje jest dla wielu niezrozumiałe, i takie ma być wedle siewców nienawiści. Nie bądźcie instrumentem, szukajcie prawdy a ją znajdziecie samoistnie. Ona jest blisko was, na wyciągnięcie ręki.
Olej2020.10.31 13:57
Mnie nie ma, jest dar dany przez Boga. Wszystko co mamy i co możemy, każdy nasz talent jest darem. Nie mówię nic ponad to co już jest, w słowie Pana, co człowiek powinien widzieć i słyszeć. Wszyscy jak jesteśmy musimy sławić Pana. Nieść czyn, słowo i wiarę. Tylko tak możemy się stać ludźmi szczęśliwymi.
Jerzy2020.10.31 12:04
Wedlug Frondy i jej poboznych adoratorow krytyka i wytykanie kosciolowi jego moralnych i prawnych bezecenstw i pogardy dla ewangelii to poczatek destrukcji. Bez tych destrukcji zylibysmy w swiecie, w ktorym nie daloby sie zyc.
Anonim2020.10.31 13:25
Co innego krytyka klechy, a co innego podważanie dogmatu. „Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciwko Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym” (Mt 12, 31n.)
Po 11...2020.10.31 11:47
Papież Leon X urządził sobie handel odpustami w celu spłacenia własnych pożyczek. Odpusty kupowali nie tylko grzesznicy, ale także rodziny i znajomi w prezencie dla nich. Można je było nawet nabywać w imieniu zmarłych krewnych. Luter zaproponował coś niebywałego.Twierdził, że zbawienie nie czymś co można sobie kupić, ale darem Bożej miłości. Ogłosił, że „papiestwo jest bardziej zepsute niż Babilon i Sodoma”. Cóż jak na człowieka "padlinę" bez powołania, miał sporo racji i bożej mądrości.
Anonim2020.10.31 13:31
Papież Pius VII (1820-1823), na groźby Napoleona z 1820 r. o zniszczeniu Kościoła, odpowiedział – to mu się nie uda, bo to nie udało się nawet nam, przez 18 wieków grzeszenia. Więc nie martw się tak o grzechy kościoła, pomyśl lepiej o swoich, bo kto wie kiedy przyjdą po twą dusze...
o, diabelki luterka2020.10.31 11:25
się obudziły, dobry strzał z tym artykułem
Anonim2020.10.31 11:19
Już wtedy ludzie zrozumieli czym jest kościół katolicki, a mianowicie, ze jest sekta, która nic pożytecznego nie wnosi do społeczeństwa. Kraje się wtedy podzieliły na odłamy chrześcijańskie, które odcinając się od utopijnych katolickich doktryn, zaczęły rozwijac się szybciej, za to kraje gdzie ostał się katolicyzm skupiały się na inkwizycji, zabobonach i paleniu geniuszy na stosach, co doprowadziło je do katastrofy (przykład pierwszy z brzegu: Hiszpania). Z czasem katolicyzm zaczęły porzucać inne kraje wychodząc na tym bardzo dobrze, rownież Hiszpania wyleczyła się z katolicyzmu- niegdyś kolebka inkwizycji a dzis zlaicyzowany normalny kraj. Polska tez prędzej czy pózniej porzuci te utopijna religie. Jesteśmy częścią Europy czy się to komuś podoba czy nie i standardy europejskie rownież tutaj zawitają w pełni pewnego dnia - aby jak najszybciej.
Anonim2020.10.31 11:26
To nas tylko mobilizuje i upewnia że dobrą drogą zmierzamy. Dzięki
ladychapel2020.10.31 11:18
Początek XVI wieku był w Polsce, podobnie jak w całej Europie, okresem humanizmu i renesansu, okresem wielu nowych odkryć naukowych i geograficznych. Był to okres, w którym działali wielcy i znani uczeni, jak np. Mikołaj Kopernik. Szlachta wysyłała swoje dzieci na uczelnie zachodniej Europy, gdzie zapoznawali się z nowymi prądami intelektualnymi i sprowadzali je do ojczyzny. Powstawały nowe uczelnie, gdzie prowadzono krytyczne dyskusje. Jak wszędzie w Europie, Kościół Katolicki znalazł się w głębokim kryzysie i także w Polsce był poddawany silnej krytyce, zarówno ze strony szlachty i intelektualistów, jak i ze strony mieszczaństwa. Krytykowano m.in. to, że kler, przede wszystkim wyższy, posiadał zbyt dużo przywilejów i bogacił się kosztem innych, najczęściej zwykłych ludzi. Kościół był największym posiadaczem ziem, posiadając ich ogromne ilości, a także ponad 1500 wsi i 46 miast. Kościół odgrywał więc znaczącą rolę w ekonomii. Trzeba było płacić duże podatki kościelne, pieniądze, które były m.in. przeznaczone na sfinansowanie budowy ogromnej bazyliki św. Piotra w Rzymie. Niski stan moralny, np. pijaństwo, łamanie celibatu i lichwa oraz niski poziom intelektualny i wykształcenia teologicznego kleru powodował, że zarówno kler, jak i sam Kościół tracił autorytet w oczach społeczeństwa
Historyk2020.10.31 11:30
Nikolaus Kopernikus war der Sohn des Niklas Koppernigk, eines wohlhabenden Kupferhändlers und Schöffen in Thorn, und seiner Frau Barbara Watzenrode. Die Familie Koppernigk gehörte zur deutschsprachigen Bürgerschaft der Hansestadt Thorn im Kulmerland, der ältesten Stadt Preußens,[2] die sich im Dreizehnjährigen Krieg im Verein mit dem Preußischen Bund aus dem Deutschordensstaat gelöst und sich 1467 als Teil des autonomen Königlichen Preußen dem König von Polen als Schutzherrn unterstellt hatte. Kopernikus’ Vater war zwischen 1454 und 1458 aus Krakau, wo er als Kupferhändler tätig gewesen war, nach Thorn umgesiedelt. Die Familie mütterlicherseits war ebenfalls wohlhabend. Sie stammte ursprünglich aus Wazygenrode. 1370 kam sie nach Thorn, wo Kopernikus’ Großvater Lukas Watzenrode (der Ältere) ab 1440 als Schöffe und später als Schöffenmeister tätig war. Kopernikus’ Familie wurde in den dritten Orden des hl. Dominikus aufgenommen.[3] Als sein Vater 1483 starb, war Nikolaus zehn Jahre alt. Der Bruder seiner Mutter, Lucas Watzenrode, seit 1489 Fürstbischof von Ermland, sorgte nach dem Tod der Eltern für die Ausbildung der vier Waisen. Der ältere Bruder Andreas wurde wie Nikolaus ebenfalls Domherr in Frauenburg, erkrankte aber um 1508 an Aussatz, wurde später ausgeschlossen und starb um 1518 vermutlich in Italien. Die ältere Schwester Barbara Koppernigk wurde Äbtissin im Kloster von Kulm, die jüngere Katharina heiratete Barthel Gertner, einen Krakauer Kaufmann.
man.of.Stagira2020.10.31 11:32
Marcin Luter potępił pogląd z dzieła Mikołaja Kopernika jako niezgodny z Biblią. Nie był człowiekiem renesansu, bynajmniej. Był zagubionym mnichem, augustianinem. Teologiem amatorem.
Anonim2020.10.31 13:14
taa, i wtedy przyszedł luter a zaczął się dobrobyt i złote lata dla chłopstwa..... Lutry ukradli wszystko co możliwe, wybili kogo trzeba, później była rewolucja francuska, bolszewicka i w ten oto sposób ten czubek i schizmatyk zapoczątkował mordy i przesladowania które poprzez lewicowy komunizm i nazizm przyniosły 200 milinów zamordowanych istnień
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.10.31 11:17
Na szczęście ten wrzód na düpie Polski jakim jest pedofilny kościół katolicki już powoli pęka, jeszcze trochę a wierzących w boga będzie się zamykać na oddziałach psychiatrycznych, tam gdzie ich miejsce!!!
ladychapel2020.10.31 11:16
Bzdury. Reformatorzy nie chcięli rozłamu. Chcieli dialogu i naprawy chorującego kościoła. TU trochę historii dla lubiących i potrafiących czytać: 1. https://plate-attachments.s3.amazonaws.com/attachments/355bdb5605/Sola-Gratia.pdf 2. https://plate-attachments.s3.amazonaws.com/attachments/355bdb5605/Reformacja-w-Polsce.pdf
to jest samoadoracja2020.10.31 11:24
obiektywizm zer, fakty zero, full propaganda zielonoświądkowców
Anonim2020.10.31 13:02
Nie zielonoświątkowców tylko kościół ew. reformowny
Anonim2020.10.31 13:38
oni tam maja ponad tysiąc odłamów, byłem wiele lat w Stanach to wiem, każdy sobie wierzy w co chce i jak chce, prześcigają się na cytaty z mocno okrojonej i przeinaczonej Biblii, a "wierni" - luterskie durnie wybierają jak w sklepie
Lateinos2020.10.31 11:13
Marcin Luter: "Jeśli kobiety męczą się i umierają po licznych porodach, nic w tym złego; niech umierają, byle tylko rodziły, na to są". Marcin Luter o Apokalipsie św. Jana: "Nie znajduję nic apostolskiego, ani prorockiego w tej księdze. Apostołowie bowiem nie zwykli przemawiać przenośniami; prorokują w słowach jasnych i zrozumiałych. Niech każdy myśli o tym, co mu doradza jego rozum; co do mnie, mój rozum czuje wstręt do tego i to jest dla mnie dostateczne do odrzucenia". "Dzieło i słowo Boże mówią nam jasno, że kobiety winny służyć małżeństwu lub prostytucji" - tak widzi doktor Luter rolę przeznaczoną niewiastom. Podczas wojny chłopskiej "dobrotliwy" Luter zalecał książętom "zabijać chłopów jak wściekłe psy". Do władców świata Luter pisze: "Czemuż raczej nie zgładzimy ich (katolików) mieczem i nie obmyjemy naszych rąk w ich krwi? A ciekawostką niech będzie fakt, że gdyby nie było Lutra, to nie byłoby też Hitlera, bo wygrał on wybory głosami protestanckich landów, w katolickich zaś przegrał.
Anonim2020.10.31 11:17
Bardzo ciekawe, jak masz tego więcej to prosimy. Pozdrawiam
Ono2020.10.31 11:11
Nie tak dawno fronda chwaliła protestantów, bo oni popierają Trampa a teraz znowu protestanci to heretycy. To katolska hipokryzja.
Anonim2020.10.31 11:14
podaj ten link i ten fragment w którym wychwalają protestantów
Lukasz2020.10.31 11:05
Frądziu, jesteś głupsza, niż ustawa przewiduje.
Anonim2020.10.31 11:12
uzasadnij to proszę, może nas oświecisz