Przeciwko wejściu Polski do strefy euro opowiedziało się 68 procent ankietowanych. To o siedem punktów procentowych więcej niż w lutym ub.r. Tylko 24 proc. ankietowanych opowiedziało się za przyjęciem wspólnej waluty.

Według 64 procent respondentów, przyjęcie euro doprowadzi do wzrostu cen, 42 procent jest przekonanych, że skutkiem wejścia do strefy euro  będzie niekorzystny kurs wymiany walut, a 27 procent uważa, że po rezygnacji ze złotego Polska może stracić możliwość prowadzenia własnej polityki pieniężnej. 59 procent badanych przyznało jednak, że przyjęcie euro zniweluje ryzyko wynikające ze zmian kursu złotego wobec wspólnej waluty.

Mimo niskiego poparcia dla wejścia do strefy euro, tylko 13 procent badanych uznało, że Unia Europejska powinna zrezygnować z euro. 84 procent ankietowanych opowiada się za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej, za wyjściem było 11 procent ankietowanych.

Jak przypomina TVP Info, w 2002 r., przed wejściem do Unii Europejskiej, aż 64 procent badanych przez CBOS liczyło na to, że Polska przyjmie euro.

CBOS przeprowadził swój sondaż w dniach 9-15 października 2014 r. Wzięła w nim udział reprezentatywna, losowa próba, składająca się z 919 dorosłych mieszkańców Polski. 


ed/TVP Info