29 grudnia 1944 roku Niemcy zrównali z ziemią Pałac Saski. Wysadzenie jednego z najważniejszych obiektów Warszawy stało się jednym z głównych symboli burzenia przez Niemców Warszawy po upadku Powstania Warszawskiego.

- „W czasie okupacji Pałac Saski był jednym z najważniejszych budynków w Warszawie. Znajdował się w centrum tzw. dzielnicy niemieckiej, gdzie Plac Józefa Piłsudskiego przemianowano na Plac Adolfa Hitlera. Był siedzibą gubernatora dystryktu warszawskiego. Wielokrotnie wykorzystywany był w nazistowskiej propagandzie”

- wyjaśnia Joanna Jastrzębska z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wskazuje, że w udekorowanym flagami ze swastyką pałacu Niemcy urządzali wiele uroczystości.

Na stronie www.1944.pl dostępny jest przygotowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego film opowiadający o losach Pałacu Saskiego w czasie II wojny światowej.

15 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

- „Mam nadzieję, że teraz dzięki tej ustawie o przygotowaniu i realizacji inwestycji te wspaniałe obiekty zostaną Warszawie, Warszawiakom, Polsce i nam wszystkim przywrócone, jako budynki, w których będzie realizowana działalność społeczna, kulturalna i edukacyjna”

- mówił w czasie uroczystości z okazji jej podpisania.

kak/IAR, tvp.info.pl