"Obecnie polsko-rosyjskich relacji praktycznie nie ma. Nie ma realnej współpracy na jakiekolwiek tematy, m.in. w sferze bezpieczeństwa czy w kwestiach gospodarczych. Przywiędły też trochę stosunki kulturalne. To nie dziwi, bo w tej chwili kultura rosyjska jest mocno nasycona imperialną ideologią i, jak właściwie wszystkie aspekty funkcjonowania Rosji, jest instrumentalizowana wobec polityki rosyjskiej, która jest polityką zdecydowanie nam nieprzyjazną"- ocenił na antenie Polskiego Radia szef działu zagranicznego Polskiej Agencji Prasowej, Jarosław Guzy. 

W audycjach Polskiego Radia dyskutowano dziś o relacjach polsko-rosyjskich w kontekście dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Mimo że od tej ogromnej tragedii minęła już prawie dekada, Polska wciąż nie odzyskała kluczowego dowodu w sprawie, czyli wraku rządowego Tu-154 m. 

Systematycznie pogarszają się również stosunki polsko-rosyjskie. 

"Nie ma realnej współpracy na jakiekolwiek tematy, m.in. w sferze bezpieczeństwa czy w kwestiach gospodarczych. Przywiędły też trochę stosunki kulturalne. To nie dziwi, bo w tej chwili kultura rosyjska jest mocno nasycona imperialną ideologią i, jak właściwie wszystkie aspekty funkcjonowania Rosji, jest instrumentalizowana wobec polityki rosyjskiej, która jest polityką zdecydowanie nam nieprzyjazną"-mówił w Polskim Radiu Jarosław Guzy. Dziennikarz podkreślił, że wprawdzie w ostatnich trzydziestu latach "było kilka przebłysków w stosunkach Polski z Rosją", jednak przez ten czas de facto mieliśmy do czynienia zawsze ze stałym dążeniem Federacji Rosyjskiej do "odbudowy imperium, co wiązało się z tym, że zaliczała i zalicza nas do strefy wpływów". 

"Odbudowa imperium polega bowiem na tym, że Rosja całą przestrzeń między nią a Niemcami traktuje jako miejsce, gdzie ma specjalne przywileje"-wskazał Guzy. 

Gość Polskiego Radia zauważył, że katastrofa smoleńska miała miejsce "w szczególnym momencie". 

"Od 1989 r. każdy polski rząd i każdy prezydent próbowali naprawić stosunki z Rosjanami i ówczesny premier Donald Tusk chciał na oczach UE dokonać w tym zakresie resetu. Jednak w kontraście miał być rusofobiczny prezydent Lech Kaczyński, który w 2008 r. poleciał do Tbilisi, by wraz z zebranymi przez niego przywódcami krajów środkowoeuropejskich wesprzeć Gruzinów w oporze wobec rosyjskiej agresji. Myślę, że było to coś, czego Rosja nigdy Lechowi Kaczyńskiemu nie wybaczyła i co też przyczyniło się do takiego, a nie innego kontekstu katastrofy"-ocenił. 

W innej audycji o katastrofie i relacjach polsko-rosyjskich dyskutowali z kolei prof.. Henryk Domański (PAN) i Zbigniew Stawrowski (UKSW). Socjolog z Polskiej Akademii Nauk zauważył, że kwestia wraku Tupolewa, który wciąż pozostaje na terytorium Rosji, "w dalszym ciągu wzmacnia podziały".

"Ta kwestia pozostaje poza naszą kontrolą. Od początku Putinowi zależało, by w ten sposób pokazać swoją siłę i to, kto ma się komu podporządkować"-stwierdził prof. Domański. 

Z kolei prof. Zbigniew Stawrowski podkreślił, że, paradoksalnie, fakt, iż wrak Tu-154M wciąż pozostaje na terenie Federacji Rosyjskiej, może stanowić dla nas również pozytywny element. 

"Pozbawia bowiem złudzeń tych wszystkich, którzy traktują naszego wschodniego sąsiada, jako potencjalnego partnera. Rosja to państwo rozbójnicze i też trzeba o tym dobrze wiedzieć"- podkreślił filozof polityki z UKSW.

yenn/Polskie Radio, Fronda.pl