Czynności przeprowadzono na terenie województwa wielkopolskiego. Podczas przeszukań zabezpieczono marihuanę, tabletki ecstasy, amfetaminę, paralizatory, kije bejsbolowe, maczety, kastety oraz emblematy z napisem Policja.

Podczas przeprowadzonych czynności funkcjonariusze odzyskali motocykl Harley Davidson o wartości ok. 20 tysięcy euro, pochodzący z kradzieży dokonanej w Niemczech w 2018 roku. Zabezpieczono także do badań motocykl i silnik motocyklowy marki Harley Davidson, w związku z brakiem VIN.

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono również ciągnik siodłowy z naczepą, Mercedes GLE, Audi A6, 3 motocykle Harley Davidson, motocykl Yamaha oraz blisko 120 tysięcy złotych w różnej walucie. Łączną wartość zabezpieczonego mienia wstępnie oszacowano na kwotę ponad milion złotych. Podczas działań policjanci znaleźli i zabezpieczyli także 6 kamizelek świadczących o przynależności klubowej.

W toku postępowania dokonano zabezpieczenia mienia należącego do podejrzanych na łączną kwotę ponad miliona złotych. Podczas pierwszej realizacji przejęto również 73 kg marihuany.

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił jednemu z zatrzymanych zarzut utworzenie i kierowania zorganizowaną grupa przestępczą kwalifikowany z art. 258 § 3 kk oraz pozostałym zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk. Pozostałe zarzuty dotyczą wewnątrzwspólnotowego przemytu znacznych ilości narkotyków kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a także prania pieniędzy kwalifikowane z art. 299 § 1 i 5 kk.

Czyny te zagrożone są karą nawet do 20 lat pozbawienia wolności.

Łącznie w śledztwie zarzuty usłyszało już 12 osób, wśród nich jest również podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentacje prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec wszystkich podejrzanych.

Do jednych z pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło już w grudniu 2021 roku, kiedy funkcjonariusze CBŚP na lotnisku pod Zieloną Górą, dokonali kontroli samolotu zaraz po wylądowaniu. W tylnej części maszyny ujawnili torby z zapakowaną próżniowo marihuaną o wadze 73 kg. W wyniku przeprowadzonych czynności zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 63 i 51 lat, którzy przeładowywali narkotyki z awionetki do podstawionego na lotnisko samochodu. Z zabezpieczanych narkotyków można było uzyskać nawet 73 tysiące porcji dilerskich, o czarnorynkowej wartości ponad 3,6 miliona złotych. W toku śledztwa zabezpieczano samolot, którego szacunkowa wartość to ponad 900 tysięcy złotych.

Z dotychczasowych ustaleń postępowania wynika, że członkowie grupy przestępczej kupili nową awionetkę o wartości blisko 200 tysięcy Euro, którą sprowadzili w częściach z Ukrainy. Jeden z nich miał wieloletnie doświadczenie jako pilot i posiadał wiedzę dotyczącą umiejętnego poruszania się po mało uczęszczanych lądowiskach w Polsce i innych krajach Europy. Podejrzani startowali z lotniska dla małych samolotów w Polsce, a następnie lecieli przez Niemcy i Francję do Hiszpanii. W zależności od warunków pogodowych lądowali także na małych lotniskach znajdujących się na terenie tych krajów, nocowali, w razie potrzeby dokonywali niezbędnych napraw maszyny we własnym zakresie. Po dotarciu na miejsce oraz załadowaniu towaru, w ten sam sposób wracali do Polski. Jednorazowo byli w stanie przetransportować kilkadziesiąt kilogramów ładunku.