W przypadającą na 29 czerwca uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, papież Franciszek skierował do wiernych list Desiderio desideravi, w którym podjął kwestię liturgii w Kościele.

„Nie możemy powrócić do tego rytu, którego potrzebę reformy czuli ojcowie Soboru, cum Petro et sub Petro [z Piotrem i pod Piotrem], pod kierunkiem Ducha Świętego i idąc za swoim sumieniem jako duszpasterze zatwierdzając zasady z których narodziła się reforma” – napisał w swym najnowszym liście apostolskim Franciszek.

Jak przekonuje w Desiderio desideravi Franciszek „święci papieże św. Paweł VI i św. Jan Paweł II, zatwierdzając zreformowane księgi liturgiczne ex decreto Sacrosancti Oecumenici Concilii Vaticani II, zagwarantowali prawowierność reformy Soboru”.

„Z tego powodu napisałem Traditionis custodes, tak, aby Kościół, w różnorodności tak wielu języków, mógł wznosić tę samą modlitwę zdolną wyrazić jego jedność. Tak jak napisałem, chcę, aby ta jedność została przywrócona w całym Kościele rytu rzymskiego” – stwierdził argentyński hierarcha Kościoła.

„Nie wiem, jakim sposobem jest możliwe mówić, że uznaje się ważność Soboru – choć napawa mnie zdumieniem, że jakiś katolik mógłby pomyśleć o czymś przeciwnym – a zarazem nie akceptować reformy liturgicznej” – skonstatował w swym liście apostolskim Franciszek.
„Stara liturgia ma zniknąć z Kościoła; nawet jeżeli nie dziś, to na pewno jutro. Przebudowana przez Franciszka Kuria Rzymska będzie niewątpliwie dążyć do realizacji tego jasno zarysowanego celu” – komentuje przesłanie Desiderio desideravi publicysta portalu pch24.pl Paweł Chmielewski.