Zakład Ikea Industry w Wielbarku, gdzie zatrudnionych jest około 1500 osób, planuje zwolnienie 40 pracowników. Powodem tej decyzji są spadki zamówień na niektóre rodzaje produktów. Mimo wdrożenia różnych działań zaradczych, okazały się one niewystarczające. Maciej Krzyczkowski z biura prasowego Ikea Industry potwierdził, że liczba zwolnionych stanowi 2,7% całkowitej załogi w Wielbarku.

Obawy pracowników
Pracownicy obawiają się jednak, że te zwolnienia mogą być tylko początkiem większej redukcji etatów. Według listów wysyłanych do redakcji "Tygodnika Szczytno", istnieje obawa, że z pracy może zostać zwolnionych nawet do 200 osób. Takie obawy podzielają również pracownicy, którzy wzięli kredyty i mają inne finansowe zobowiązania, bazując na stabilności zatrudnienia w Ikea.

Historia kontrowersji
Kilka miesięcy temu, Ikea wywołała kontrowersje, nawołując do bojkotu Telewizji Republika. Decyzja ta była odpowiedzią na sygnał od internautki, oskarżającej stację o promowanie homofobii, rasizmu i ksenofobii. Ikea Polska w odpowiedzi na te oskarżenia wycofała swoje reklamy z TV Republika, co spotkało się z krytyką i bojkotem samej Ikea przez niektórych klientów.

Kontekst Globalny
Ikea Industry posiada ponad 30 fabryk w siedmiu krajach i zatrudnia około 15 tysięcy pracowników. W Polsce działają łącznie 16 zakładów, które zatrudniają około 9 tysięcy osób. Decyzje podejmowane przez globalną firmę, takie jak bojkot mediów czy polityczne zaangażowanie, często wpływają na jej postrzeganie i wyniki finansowe.