- Sekcja Europejska Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek (ILGA-Europe) zmieniła stanowisko w sprawie kompetencji Unii Europejskiej do prawnej regulacji instytucji małżeństwa. - informuje Ordo Iuris.

Przewodnicząca ILGA-Europe Evelyn Paradis w wywiadzie dla portalu euractiv.com powiedziała, że wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie dysponuje odpowiednimi instrumentami, które pozwoliłyby wprowadzić tego rodzaju związki w UE. Jak podkreśliła, Unia nie ma kompetencji w zakresie prawnej regulacji małżeństwa i nie może wpływać na instytucjonalizację związków partnerskich w państwach członkowskich.

Jak dodała Paradis, organizacja, którą kieruje, nie zabiegała o instytucjonalizację małżeństw jednopłciowych w prawie UE.
W czerwcu przewodnicząca ILGA - Europe mówiła zupełnie co innego. Wyrażała nadzieję, że postulaty ruchu LGBTI uzyskają oficjalne poparcie instytucji unijnych.

Jak podkreśla Ordo Iuris, "Na zmianę stanowiska wpływ mogła mieć dokonana przez KE na początku grudnia rejestracja Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Mama, Tata i Dzieci”. Jej celem jest sprecyzowanie definicji małżeństwa i rodziny, którą będą mogły posługiwać się instytucje unijne. Zgodnie z zasadą subsydiarności, ma się ona ograniczać do treści akceptowalnych dla wszystkich państw unijnych – małżeństwo będzie w związku z tym rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny, a rodzina byłaby oparta jedynie na pokrewieństwie lub powinowactwie."

Wypowiedź Paradiso zbiegła się także ze zgłoszeniem w Radzie Unii Europejskiej przez Polskę i Węgry weta dotyczącego projektów rozporządzeń, zgodnie z którymi krajowe sądy miały uznawać skutki majątkowe związków partnerskich i małżeństw jednopłciowych zawartych za granicą.

kz/ordoiuris.pl