W wywiadzie dla portalu wPolityce.pl prof. Zbigniew Krysiak wskazał na czynniki, które przyczyniły się do spadku inflacji.

- „Zadziałały czynniki wewnętrzne: redukcja cen paliw i energii dzięki najwyraźniej dobremu zarządzaniu przez PKN Orlen i polityce energetycznej rządu. Z pewnością jest to także efekt wcześniejszych spadków cen na giełdach, czego efekt zaczyna pojawiać się z pewnym opóźnieniem”

- powiedział ekonomista.

Dalej ekspert wskazał na zmniejszenie presji płacowej na pracodawców i dobrze funkcjonującą polską gospodarkę. Kluczową rolę jego zdaniem mogły odegrać podejmowane wcześniej działania Rady Polityki Pieniężnej, które zahamowały popyt na kredyt. Ważną rolę odegrała również własna waluta.

Mówiąc o wpływie inflacji na życie Polaków, rozmówca wPolityce.pl wskazał, iż należy brać pod uwagę realną wartość nabywczą pieniądza, a nie samą wysokość cen.

- „Gdy obecną siłę nabywczą porównamy z tą z 2015 roku, dobrobyt naszych gospodarstw domowych znacznie urósł”

- podkreślił.

Dodał, że mimo pewnej redukcji spowodowanej inflacją, „cały czas jesteśmy bardzo mocno na plusie”.

- „Reasumując: 100 proc. wzrostu siły nabywczej w 2015 roku dziś inflacja redukuje ją o kilka procent. Jest to jednak nadal ok. 96 proc. wzrostu. Inflacja nie jest autonomiczną sprawą Polski, ale jest czynnikiem dotykającą gospodarkę całej Europy”

- wyjaśnił.