„Gorąco prosimy o rozważenie podjęcia właściwych form wyrażania opinii i działań oraz wyraźne wsparcie obrony fundamentalnego prawa człowieka do życia i rozwoju od poczęcia. Bez wątpienia w obecnym czasie bardzo potrzebne są konferencje/ sympozja/ debaty i inne wydarzenia ukazujące zarówno psychofizyczny rozwój człowieka w pierwszej fazie jego życia, jak i warunki temu sprzyjające, a także ukazanie problemów z tym związanych oraz zadań społecznych i pomocowych w sytuacji ciąży kryzysowej czy trudności życia rodzinnego” – napisał zarząd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w liście do władz katolickich uczelni w Polsce.

 

Zaapelowano także o publiczne stanowisko społeczności uczelni w sprawie ochrony życia. „Jest ono oczekiwane i bardzo istotne, aby zaistniał głos naukowej społeczności katolickiej, wrażliwej na prawa człowieka oraz etyczne postępowanie wobec poczętego dziecka i jego matki” – zauważono.

 

List jest reakcją na działania podejmowane w Polsce w celu wprowadzenie aborcji na żądanie, co jest celem opublikowanych niedawno wytycznych Minister Zdrowia oraz Ministra Sprawiedliwości. W dokumencie zwrócono też uwagę na jednostronnie prowadzoną kampanię w mediach publicznych i niektórych prywatnych na rzecz takiej zmiany oraz niedopuszczanie do debaty osób i środowisk reprezentujących większość społeczeństwa, będącego przeciw aborcji na żądanie. Zaznaczono, że aktualne badania CBOS dowodzą, że większość polskiego społeczeństwa jest przeciwna aborcji na żądanie (Komunikat z badań CBOS nr 20/24).

 

List Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia otrzymali rektorzy katolickich uniwersytetów i akademii w Polsce oraz władze wydziałów i instytutów teologicznych: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Akademii Katolickiej w Warszawie, Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Instytutu Teologicznego im. Bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu, Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, Instytutu Teologicznego Archidiecezji Gdańskiej z siedzibą w Gdyni, Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze.