Relator generalny synodu kard. Jean-Claude Hollerich SJ poinformował, że rekolekcje poprzedzające październikowe Zgromadzenie Synodu Biskupów o synodalności wygłosi dominikanin, o. Timothy Radcliffe. To brytyjski teolog specjalizujący się w badaniach nad Nowym Testamentem. W latach 1992-2001 był generałem Zakonu Kaznodziejskiego.

Jednym z kluczowych tematów synodu będzie z pewnością nauczanie Kościoła na temat moralności seksualnej i jego podejście do homoseksualizmu. Co na ten temat głosi o. Radcliffe, w którego refleksje biskupi będą wsłuchiwać się przed podjęciem dyskusji? Jego poglądy przybliża portal PCh24.pl.

Portal przypomina wykład wygłoszony przez dominikanina kilkanaście lat temu w Los Angeles, poświęcony duszpasterstwu osób homoseksualnych.

- „Powinniśmy oglądać film Brokeback Mountain, czytać gejowskie powieści, mieszkać z naszymi przyjaciółmi gejami, wsłuchać się w to, co mają do powiedzenia”

- mówił teolog.

O. Radcliffe celebrował też Msze świętą dla progejowskiej grupy Catholics Westminster Pastoral Council w Londynie.

Dalej PCh24.pl przypomina, że w czasie synodów o rodzinie dominikański teolog opowiadał się za udzielaniem Komunii osobom rozwiedzionym, które żyją w powtórnych związkach.

W swojej pracy naukowej były generał Dominikanów zastanawiał się też nad zasadnością celibatu i przekonywał, że kwestia święceń kapłańskich dla kobiet jest otwarta.

Dominikanin nie zgadzał się z decyzją Benedykta XVI, który uniemożliwił przyjmowanie do stanu kapłańskiego homoseksualnych mężczyzn. Pisał, że homoseksualni księża są „jednymi z najbardziej oddanych i wspaniałych księży, jakich spotkał”.

Biskupów do synodu będzie więc duchowo przygotowywał kaznodzieja, który głosi poglądy tożsame z poglądami głoszonymi w czasie niemieckiej drogi synodalnej. Obawy, że synod powieli błędy tej drogi stają się tym bardziej zasadne.