Badanie przeprowadzono pod kontrolą Yubeia Huanga z Departamentu Epidemiologii i Biostatystyki z uniwersytetu w Tianjin.

Naukowcy powiedzieli, że byli początkowo zaskoczeni przez wyniki, bo „historycznie” rzecz biorąc, kobiety w Chinach rzadziej chorowały na raka piersi niż kobiety na Zachodzie.

Badacze oparli się na 36 wcześniejszych studiach, obejmujących 14 prowincji Chin.

Tymczasem liczba zachorowań na raka piersi w Chinach wzrostała  w ostatnich dwóch dekadach bardzo znacząco. Ma to ich zdaniem związek z polityką jednego dziecka prowadzoną przez Partię Komunistyczną. Od początku lat 80-tych abortowano w kraju ponad 336 milionów dzieci.

Badacze ustalili, że jedna aborcja zwiększa ryzyko raka piersi o 44 proc., dwie – o 76 proc., a trzy – o 89 proc.

Wyniki zostały uznane za przełomowe rzez dr Joela Brinda, profesora endokrynologii z Baruch College (Miejski Uniwersytet Nowego Jorku) i dyrektora Instytutu Prewencji Raka Piersi.

Chińscy badacze wskazali, że już w 1996 roku dr Brind przeprowadził badania, które wykazały, że jedna aborcja zwiększała ryzyko raka piersi o 30 proc.

Zaskoczone są również organizacje broniące praw kobiet. „Kobiety w Chinach muszą przejść straszliwą traumę, zmuszane do późnej aborcji. Po latach dochodzi do tego jeszcze rak piersi” – skomentowała Reggie Littlejohn z Women Right’s Without Frontiers.

Już wcześniej w tym roku pojawiły się podobne badania. Jedno z nich zostało opublikowane w Indian Journal of Community Medicine w maju. Wynikało z niego, że aborcja zwiększa sześciokrotnie ryzyko raka piersi. Z kolei badanie opublikowane w Journal of the Dhaka Medical College z kwietnia mówiło o aż dwudziestokrotnym wzroście ryzyka.

Przemysł aborcyjny będzie z pewnością wszystkiemu zaprzeczał. Nic dziwnego – każda aborcja to tysiące dolarów dla wielkich klinik. Nie można jednak podważać wyników czterech niezależnych badań. Wygląda na to, że kobieta, która zabija własne dziecko, często podpisuje w ten sposób na siebie wyrok śmierci.

A TUTAJ możesz przeczytać całościowy raport na temat badań

Pac/LSN