„Od Maryi Jasnogórskiej do Jezusa Miłosiernego” – takie hasło towarzyszy tegorocznym obchodom Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Są one ważnym krokiem w drodze do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Młodzi otrzymali uroczyste posłanie. Sumą odpustową z udziałem ponad 50 tys. pielgrzymów zainaugurowano obchody 25-lecia pierwszego w Polsce spotkania młodzieży świata z Papieżem.

„Nam nie grozi państwo wyznaniowe, ale zagraża nam kłamstwo udające prawdę i grzech udający dobro” – powiedział w kazaniu abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przypomniał, że Sobór Watykański II mówi o obecności Kościoła w świecie współczesnym i odpowiedzialności za losy Kościoła i narodu. Dlatego wszelkie próby rozłączania i oddzielania tego, co należy do Kościoła, i tego, co należy do państwa, są niewłaściwe i sztuczne, także „ze względu na jedność psychiki ludzkiej. Dziś chrześcijanin musi bronić nie tylko wiary, ale także rozumu, dlatego, że zwolennicy nowej ideologii zwalczają także rozum u myślących logicznie i odpowiedzialnie” – dodał abp Depo.

Celebrujący sumę odpustową nuncjusz apostolski w Polsce z Jasnej Góry posłał młodych na 31. Dzień Młodzieży: „Będzie to niezwykłe doświadczenie Kościoła powszechnego i wyznanie wiary złożone przez młodzież w obecności Papieża Franciszka. Od tronu Matki Bożej Królowej Polski przyjmijcie zaproszenie do udziału w intensywnym przygotowaniu do Światowych Dni Młodzieży” – powiedział abp Celestino Migliore.

Uroczystym rozesłaniem i śpiewem hymnu Światowych Dni Młodzieży kończą się na Jasnej Górze wszystkie Msze pielgrzymkowe. Na trwający już od ponad tygodnia odpust, mimo afrykańskich upałów, przyszło do Częstochowy 50 pieszych pielgrzymek, a w nich w sumie 70 tys. osób.

bjad/ I. Tyras, Radio Jasna Góra, Radio Watykańskie