13.12.19, 08:09(fot. screen)

Abp Stanisław Gądecki: Módlmy się o trwały pokój w naszej ojczyźnie

Lata restrykcji i niszczenia tego, co najbardziej polskie, doprowadziły do tragicznego dnia jakim był 13 grudnia 1981 roku – podkreślił abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

W piątek 13 grudnia przypada 38. rocznica stanu wojennego. Tego dnia w Kościele w Polsce obchodzimy dzień modlitw za ofiary tego czasu. Znakiem pamięci o tych tragicznych wydarzeniach będzie zapalenie świecy w oknie o godz. 19.30 i modlitwa za ofiary stanu wojennego.

13 grudnia Przewodniczący Episkopatu przypomina, że wolność dla Polaków zawsze była wartością fundamentalną. Zaznaczył: „Nasi rodacy bronili jej za cenę życia, znosząc cierpienie, rozdzielenie z rodziną i ojczyzną”. Abp Stanisław Gądecki przypomniał też o roli jaką na drodze ku wolności odegrał papież Polak. Podkreślił: „Święty Jan Paweł II modlił się wtedy i prosił, aby nie doszło do bratobójczej walki i rozlewu krwi. Przypominał, nam, abyśmy zachowali ufność Matce Bożej – naszej Opiekunce i Wspomożycielce. Mówił: +Nie może być przelana polska krew, bo zbyt wiele jej wylano, zwłaszcza w czasie ostatniej wojny+”.

Abp Stanisław Gądecki poprosił też o modlitwę za wszystkie ofiary stanu wojennego. Zaznaczył: „Pamiętając o  słowach św. Jana Pawła II, o ofiarach pacyfikacji kopalni „Wujek”, o wielu anonimowych ofiarach stanu wojennego i kapłanach, którzy tak jak błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, uczyli jak zło dobrem zwyciężać, módlmy się o trwały pokój w naszej ojczyźnie”.

Przewodniczący Episkopatu powiedział również: „U progu beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II pamiętajmy o ich wezwaniu, że powinniśmy uczynić wszystko, aby w pokoju budować przyszłość i dobrobyt Polski”.

Na koniec abp Gądecki zachęcił do tego, by dziś wieczorem w naszych oknach postawić zapalone świece. Powiedział: „Na znak naszej solidarności i pamięci o tragicznych wydarzeniach z 13 grudnia 1981 roku – wzorem św. Jana Pawła II – zapalmy w naszych oknach świecę, która upamiętni bolesne wydarzenia sprzed 38 lat”.

 

 

bz/episkopat.pl

Komentarze

antek.b2019.12.13 23:40
Podstępne ,fałszywe ,antypolskie łajdaki!
andrzejhahn32019.12.13 18:09
gadecki ty nierobie i pasozycie spoleczny .lepiej zabierz sie do uczciwej pracy i zamknij ryj szmaciarzu koscielny
Wuzet2019.12.14 1:08
andrzejuhahn ! czyli cham ! POWTARZAM TO, CO O SOBIE POWYŻEJ NAPISAŁEŚ ! Lechu Kellerze, ty nierobie i pasożycie społeczny, lepiej zabierz się do uczciwej pracy i zamknij smierdzący ryj, ty lewako- pedale ! Już starczy ty nierobie, weż się do prawdziwej roboty! A nie od rana do nocy bluzgasz na forum lub pedałujesz ! Dość tego! Jesteś na naszym utrzymaniu ! Ksiądz ci z garków nie wyjada, tylko ty nam ! Paniał!? Ty Jemu nie dajesz , a z naszej kasy państwowej bierzesz !
KATOLIK2019.12.13 15:57
Kolejna zdrada była w Magdalence w 1989 roku, nawet większa niż stan wojenny, bo uzgodniono wyprzedaż majątku Polski za bezcen, a biskupi milczeli.
AAAtomek2019.12.13 15:21
Mam w d...ie prośby tego Biskópa i jego koleguff. Czasy się zmieniły dziadku z torbą po Cukierkach na głowie.
Wuzet2019.12.14 0:58
ATOMKU ! TOBIE TEŻ POLECAM ! Nie podskakuj! Siądź na dupci i przytakuj! Uważaj, nie przytnij języka !
JS2019.12.13 9:28
Módlmy się za hierarchów aby zachęcali swoich księży do intensywniejszej, żarliwej modlitwy za Ojczyznę. Szatan chce nas wciągnąć do swojego królestwa i zatryumfować nad nami. Mało, bardzo mało jest próśb do Jezusa za Polskę, która będzie Jego Królestwem. Króluj nam Chryste, nie anty-Chryście Pozdr.
lady chapel2019.12.13 9:15
Ale na waszych zasadach