Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował we wtorek, że podjął decyzję o skierowaniu do Sądu Najwyższego kasacji w sprawie niedopuszczalności ekstradycji Romana Polańskiego do USA.

- Podjąłem decyzję o skierowaniu do Sądu Najwyższego kasacji w sprawie decyzji dotyczącej ekstradycji Romana Polańskiego – przyznał w „Sygnałach dnia” PR1 minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości stwierdził, że nie ma żadnego powodu, by znany reżyser miał być traktowany inaczej niż inni obywatele.

"Podjąłem decyzję, że kieruję do Sądu Najwyższego kasację ws. decyzji dotyczącej Romana Polańskiego, w której to sprawie sąd krakowski zdecydował o niewydawaniu pana Polańskiego Stanom Zjednoczonym w sytuacji, kiedy jest oskarżony i ścigany o okrutne przestępstwo wobec dziecka, gwałt na dziecku" - powiedział w radiowej Jedynce Zbigniew Ziobro.

Czy jednak wydawanie polskiego obywatela innemu państwu jest fair? Przypominamy co na ten temat mówił Fronda.pl adwokat Tomasz Majer:

Nie antycypując rozstrzygnięcia niezawisłego Sądu należy wskazać na złożoność materii, z którą przyjdzie się zmierzyć temu organowi.

Sprawa ekstradycji Romana Polańskiego winna być rozpatrywana w odniesieniu do złożonej problematyki praw obywatelskich zagwarantowanych Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, przepisami ustawy Kodeksu Karny oraz umowami międzynarodowymi.

Polskie prawo krajowe daje w tej materii pierwszeństwo normom prawa krajowego.

Należy wskazać, że już w art. 5 Konstytucja RP nakazuje Państwu Polskiemu strzeżenie bezpieczeństwa obywateli, zaś normy prawa karnego materialnego mają na celu humanitarne traktowanie obywateli.

Zgodnie z polskim prawem karnym karalność czynu, jakiego dopuścił się Roman Polański na terenie Stanów Zjednoczonych, pomijając aspekt moralny, uległa przedawnieniu, zatem polskie prawo karne wyłącza ściganie tej osoby i pociągnięcie jej do odpowiedzialności karnej.

Zgonie, bowiem z treścią art. 43 Konstytucji RP wszystkie czyny, poza zbrodniami wojennymi oraz zbrodniami przeciwko ludzkości, podlegają przedawnieniu.

Skoro, zatem w świetle Prawa Polskiego, Roman Polański nie może zostać skazany za popełnione przez siebie czyn, z powodów podanych powyżej, to Państwo Polskie mające obowiązek ochrony swoich obywateli nie powinno się godzić na wydanie go państwu obcemu.

Ochrona praw i wolności obywateli jest kwintesencją suwerennego państwa i z taką suwerenność każde państwo winno egzekwować w pełni i skutecznie.

Przykładami konsekwencji w zapewnieniu ochrony swoich obywateli są właśnie, żądające ekstradycji, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej oraz Izrael.

Oba te kraje za zasadę swoje działania przyjęły nie wydawanie swoich obywateli krajom trzecim, zatem winny respektować suwerenne unormowania tej kwestii owych krajów trzecich, szanując ich normy wewnętrzne.

Za odmową wydania Romana Polańskiego przemawiają także, powołane już normy humanitarnego traktowania obywateli, a to ze względu na wiek sprawcy.

Wszystko powyższe dowodzi złożoności problemu, zaś decyzja merytoryczna Sądu w znacznej mierze będzie uzależniona od tego, czy w swoim rozstrzygnięciu zastosouje bezpośrednio powołane powyżej normy konstytucyjne.

Adwokat Tomasz Majer