30.08.19, 10:35(fot. Telewizja Republika)

Aleksandra Rybińska dla Frondy: Na naszych oczach zmienia się międzynarodowy ład

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Prawicowi publicyści często podkreślają, że jedyna droga do dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi prowadzi przez Niemcy, czy podziela Pani tą opinię? 

Aleksandra Rybińska, „wPolityce.pl”, „Sieci”: Niekoniecznie, w obecnej chwili bezpośrednio rozwijamy relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Natomiast Niemcy w dalszym ciągu, mają tak zwane "partnerstwo w przywództwie” ze Stanami Zjednoczonymi. Bazy wojska amerykańskiego nadal znajdują się na terenie Niemiec, a sami Niemcy wciąż uważają się za pośrednika między Stanami Zjednoczonymi a naszą częścią Europy. Niemniej jednak siła relacji między nimi osłabła, a nawet więcej - śmiało można powiedzieć, że ich relacje nie układają się najlepiej. W związku z tym, my rozbudowujemy nasze relacje z USA samodzielnie, nie idąc przez Niemcy. Niemałą rolę odgrywa tu polityka Donalda Trumpa, który ma pretensje do Niemców o ich dużą nadwyżkę handlową oraz o sposób prowadzenia przez nich polityki gospodarczej. Ponadto USA i Niemcy poróżniła kwestia umowy nuklearnej z Iranem. 

Czy ta różnica jest zaskoczeniem? Szczególnie jeśli chodzi o Iran?

Nie jest to zaskoczenie, niemieckie koncerny mają interesy w Iranie. W związku z tym nastąpiło między nimi przewidywalne „ochłodzenie”. Donald Trump, stosuje starą zasadę „dziel i rządź”. Europa jest podzielona, a prezydent USA te liczne podziały jeszcze bardziej pogłębił. Ów podział przede wszystkim oparty jest o Europę „dobrą” (ta część z którą dobrze mu się współpracuje) i Europę „złą”, na którą składają się nieprzychylnie nastawione do Trumpa państwa członkowskie UE. 

Polska rozumiem, jest tu po tej dobrej stronie?

Tak, dlatego też mimo że nie mamy żadnych interesów na Bliskim Wschodzie, konferencja bliskowschodnia odbyła się w naszym kraju. Natomiast, prezydent USA pokazał tym samym Francji i Niemcom, że są w Europie państwa, które wspierają jego politykę wobec Iranu, wobec Bliskiego Wschodu. Z racji, że znajdujemy się w tym układzie po „dobrej” stronie, jesteśmy traktowani przez Stany Zjednoczone w sposób uprzywilejowany, a nasze wzajemne relacje są najlepsze od wielu lat. 

Czy odnosi Pani wrażenie, że Trump ignoruje Niemcy? Jeśli tak jest, to o czym to świadczy? Czy powinnismy się tym martwić czy wręcz przeciwnie, może to być dla nas szansa? Jeśli tak nie jest, to dlaczego spora część mediów  twierdzi inaczej?

Donald Trump nie ignoruje Niemiec, nadal utrzymuje z nimi relacje. W ostatnim czasie Angela Merkel ponowiła zaproszenie prezydenta USA do Berlina, a administracja Donalda Trumpa jak narazie na nie nie reaguje. Niemcy nadal są potrzebne Stanom Zjednoczonym. Niemcy, przez bazy amerykańskie na swoim terytorium są bardzo mocno związane z Zachodem i mają bardzo ograniczone pole manewru jeśli chodzi o różne wektory polityki zagranicznej. Oczywiście, Niemcy próbują uwolnić sobie te wektory, o czym świadczy choćby sprawa Nord Stream II. Przez takie działania usiłują być bardziej samodzielne (zaczęło się to za kanclerstwa Gerharda Schrödera), gdzie „partnerstwo w przywództwie” zostało podtrzymane, jednak nasz zachodni sąsiad otwarł sobie tym samym wschodni, rosyjski wektor. Niebezpieczeństwo polega tu na tym, że gdyby Stany Zjednoczone odtrąciły Niemcy i pozwoliły im na zmianę kursu, to podryfowałyby one w kierunku osi Pekin-Moskwa. 

I raczej nie byłoby to zbyt korzystne dla USA?

Oczywiście nie byłoby to korzystne dla Stanów Zjednoczonych. W związku z tym, relacje między USA a Niemcami nie staną się aż tak złe, stąd bazy amerykańskie pozostaną w Niemczech, a nadzieje, że zostaną one przeniesione do Polski, po prostu się nie spełnią. 

Nie przesadzałabym zatem w opinii, że relacje między USA a Niemcami są aż tak złe. W chwili obecnej obserwujemy przebudowywanie się ładu międzynarodowego, który stał się płynny. Podczas szczytu G7 prezydent Macron próbował przybrać rolę przywódcy zachodniego świata, który otwiera relacje z Rosją - powiedział nawet do Putina, że wyobraża sobie Europę od Lizbony po Władywostok. 

Gdzie jest teraz, za rządów Zjednoczonej Prawicy nasze miejsce w triadzie Polska-USA-Niemcy? O czym świadczy fakt, że Trump nie odwiedził jeszcze Niemiec?

Tak, Donald Trump nie odwiedził jeszcze Niemiec i tak naprawdę nie ma żadnych wytłumaczeń ze strony amerykańskiej administracji dlaczego. Natomiast, powód jest oczywisty - ich interesy są sprzeczne. Donald Trump, domaga się od Niemiec, aby rzeczywiście zmniejszyły nadwyżkę handlową, na co one się nie godzą. Ponadto, w tym momencie, Niemcy i Stany Zjednoczone, dzieli ogromna, ideologiczna przepaść. Zanim Donald Trump został wybrany na urząd prezydenta, mieliśmy do czynienia z ośmieszającymi Trumpa wypowiedziami niemieckich polityków. Donald Trump, doskonale zdaje sobie sprawę jak jest odbierany przez Niemców. Niemiecka prasa, szczególnie lewicowo-liberalna szczuje przeciwko niemu, „Der Spiegel” wypuścił nawet okładkę, gdzie prezydent USA stał z podniesioną ręką, owinięty we flagę amerykańską, niby w faszystowskim pozdrowieniu. Donald Trump nie jest prezydentem, którego życzyłby sobie Berlin - podobnie zresztą wolałby on, by w Polsce rządził kto inny, byle nie PiS. Niemcy ewidentnie zdecydowali się „przeczekać" rządy PiS. Czekali cztery lata, teraz pytanie czy zdecydują się „przeczekać" kolejną kadencję rządów PiSu w Polsce.

Co jeśli tak?

Jeśli Berlin na to się zdecyduje, to zaprzepaści osiem lat i straci możliwość odnalezienia z Polską wspólnego podłoża do wzmacniania tego co nas łączy.

Co nowego w relacjach polsko-amerykańskich przyniosą najbliższe dni? 

Doniesienia medialne mówią, że wkrótce dojdzie do podpisania umowy między USA a Polską dotyczącej sieci 5G. Amerykanom bardzo zależy na tym, by Chińczycy (szczególnie Huawei) nie weszli z siecią 5G do Europy (w szczególności do Europy Środkowo-Wschodniej). Mimo, iż Węgrzy już zasygnalizowali Amerykanom, że jednak podejmą w tej kwestii współpracę z Chińczykami, Polska jest w tym zakresie gotowa, by nawiązać współpracę, rezygnując tym samym z opcji chińskiej. Dla Polski bardzo ważne jest by zdobyć technologię 5G i to teraz - jeśli chcemy być liczącym się na arenie międzynarodowej graczem nie możemy w tak ważnej dziedzinie pozostawać w tyle. Ponadto wróci z pewnością temat wiz, o które tak mocno walczyła ambasador USA w Polsce, pani Mosbacher. Jeśli chodzi o wzmocnienie wschodniej flanki, to moim zdaniem w tej chwili nie ma co liczyć na dalsze gesty w tym kierunku, ponieważ dopiero co  została zwiększona liczba żołnierzy. Kwestia „Fort Trump” pozostaje na razie kwestią otwartą i oddaloną czasowo. Reasumując, nie spodziewałabym się nowych przełomowych decyzji w tym czasie. 

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

anonim2019.08.31 18:10
UWAGA - na dzielnicowego - ruskiego trolla - OBSERWUJĘ GO JUŻ OD DŁUŻSZEGO CZASU - ZAWODOWO CODZIENNIE W KAŻDYM WĄTKU PLUJE NA POLSKĘ , POLAKÓW, KOŚCIÓŁ I POLSKI RZĄD !! NIGDY NIE MA KONKRETÓW ZAWSZE POmyje !!
anonim2019.08.31 18:08
NIGDY WIĘCEJ ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWU W POLSCE !!!- Porównanie USA do Rosji - jest z gruntu fałszywe - USA od początku swego istnienia jest krajem demokratycznym gdzie człowiek jest podmiotem - co widać na poziomie życia przeciętnego Amerykanina USA nigdy nie dopuściły się LUDOBÓJSTWA I NIE OKUPOWAŁY INNE PAŃSTWA W TAKI SPOSÓB JAK ROSJA - ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
edward2019.09.1 7:40
Taka jest prawda
ja2019.08.31 5:43
ale dzielnicowy żyd się naujada, że morda mu nie spuchnie od tego ? cala morda pogryziona z nienawiści, zapluta...
Traczyk2019.08.30 18:48
Dla Polski, droga do Berlina prowadzi przez Waszyngton. Niemcy jak wiadomo sa albo u twoich stop, albo u twojego gardla.
Anonim tel. 645 5662019.08.30 17:56
"wiz, o które tak mocno walczyła ambasador USA w Polsce, pani Mosbacher". Hahahaa, wykonuje zadanie braci by mogli udać się bez przeszkód do USA.
Lennon2019.08.30 13:28
Niemcy wykończą się same. Już zdychają - pomoc inżynierów i lekarzy z Maghrebu okazała się być nieoceniona.
vivi2019.08.30 13:04
Niemcom nie pasuje rola lokajczyka i patrzą na wszystko z szerszej perspektywy, biorąc pod uwagę prawdopodobny fakt, że za parę lat Chiny wysadzą z siodła USA. Dlatego nie słuchają Trumpa, wybierają Huawei i chińską technolgię 5G. To co im pasuje, nie USA. Chiny zresztą testują już 6G. Jedyni na świecie. Wolactwo oferując psią lojalność USA i wykazując gotowość dozgonnego służenia, nie bierze pod uwagę prawdopodobieństwa, że w następnej dekadzie być może trzeba będzie umizgiwać się do Chin. I jak tu będzie runąć na kolana przed Chinami, jak rola pierwszego przyd*pasa amerykańskiego będzie ciążyć? Niemcy i jak widać Węgry, które też biorą Huawei i mają w d nawoływania Trumpa - przewidują różny rozwój wydarzeń i idą tam gdzie interes ich państwa. Nie USA. A Wolska odwrotnie. Zero pragmatyzmu i lawirowania. Tylko psie, ślepe oddanie.
vb2019.08.30 16:07
Nie,Nie, teraz jest taka fascyznacja Chinami ale to minie.Oni nie sa taka potęgą, po wycifaniu z Chin wielu amerykanskich firm, wprowadzeniu ceł król będzie nagi.Tak samo jak Rosja, to tylko kraj surowców i ewentualnie zbytu niezbyt wysoko przetworzonych towarów, bo tam bieda jest moi drodzy.Pooglądajcie sobie na YT filmiki ze wschodu.Poza Moskwą to nędza i marazm.Ale robią ruscy dobrą propagande i tyle, nijak ma sie to do rzeczywistosci.Zatem zostaje USA z jej minusami i plusami.
LUPUS2019.08.31 22:20
DROGI VIVI PRAGNĘ ZAUWAŻYĆ, ŻE NAWET GDYBYŚMY ODTWORZYLI 5 DYWIZJI ZMOTORYZOWANYCH 5 SPADOCHRONOWYCH, I NP. 5 PANCERNYCH TO I TAK BEZ AMERYKI NIE ODEPRZEMY RUSKÓW, TYM BARDZIEJ ŻE NIEMIACHY WSADZĄ NAM W TEDY NÓŻ W PLECY. MOŻE DROGI VIVI - CHIŃCZYCY ROZBROJĄ RUSKÓW I NIEMCÓW??? DORADZAM CI ZAŻYCIE SUBSTYTUTU DIETY NA MÓZG ABY LEPIEJ PRACOWAŁ.
Olej2019.08.30 12:35
Niemcy niezależnie od polityki amerykańskiej, która nie ma dostatecznie silnych instrumentów gospodarczego oddziaływania na Niemcy i tak ,,podryfują’’ w stronę Sowietów i Chin. Ten proces zresztą trwa od ponad 10 lat, Do Chin niemieckie firmy przenosiły produkcję już 20 lat temu. Zbliżenie niemiecko sowieckie będzie, niezależnie od polityki amerykańskiej. Ameryka nie jest w stanie zrównoważyć korzyści gospodarczych osiąganych przez Niemcy w Sowietach. Niemcy doskonale wykorzystują swoją sytuację biorąc z niej jak najwięcej. Może być tak, że USA zgodzą się na ,,środkowo europejski pas transmisyjny’’ niemiecko-sowiecki pod warunkiem własnego w nim udziału. I wtedy powrócimy my Polacy do miejsca, z którego historycznie i geopolitycznie nie możemy się wyzwolić. Czas nam dany powinien być wykorzystany do maksimum w osiągnięciu własnej siły militarnej ! Za wszelką możliwą cenę !
www2019.08.30 12:21
Dzielnicowy zepsuty w umyśle? Eee tam. Potrafi myśleć i liczyć. Dzielnicowy to ubek, pracujący na swoją wypłatę. Robi to, co poprawi stan jego finansów, czyli przywróci obcięte ubeckie emerytury po oddaniu przez PiS władzy. Więc stara się jak może, żeby do tego oddani władzy doszło.
JS2019.08.30 11:40
dzielnicowy to smutny przypadek zepsutej jednostki logicznej w umyśle. Pozdr.
Mirek2019.08.30 11:28
dzielnicowy idź w końcu do tego psychiatry bo zwariujesz do końca .
JS2019.08.30 11:24
Jak Trump przeszedł na judaizm to na stosunki Polska-USA trzeba patrzeć w świetle interesów narodu, który wyparł się Jezusa i walczy z Nim, powołując się przy tym na Boga, Który jest z nimi a nie z nami. Pozdr.
stahu2019.08.30 20:34
akurat masz problem bo Jezus klęczał przed ich Bogiem...
o2019.08.31 23:39
Ich bogiem jest szatan
Donek2019.08.30 11:04
Dokladnie, Polska coraz bardziej staje sie panstwem religijnym w stylu Syrii czy Iranu, a Zachod Europy cywilizacyjnye wyprzedza Polakow o 30-40 lat. Zreszta nie ma co gadac, kazdy kto pomieszka na Zachodzie to widzi. I wie, ze to sie nie tylko nie zmieni, ale powiekszy.
dzielnicowy2019.08.30 11:17
jesteś tylko JUHEM
Donek2019.08.30 11:58
Powinienes powiedziec KU*WA, to jedyne co Polaki potrafia z ust wycedzic :)
Maciek Arczy\\\\305\\\\204ski2019.08.30 10:45
Kto by jechał do PiSuarowego Czernobyla! Wsiowe katolskie PiSdzielce są naprawdę bystre jak woda w szambie u rydzyka!
dzielnicowy2019.08.30 11:16
przepraszam was Polaków za mój wpis jak wyżej .marycha ze mną robi co chcą moi pracodawcy z PełO. postaram się zmienić
dzielnicowy2019.08.30 12:10
Właśnie trochę otrzeźwiałem. Miało być: Kto by jechał do PO..banego Czernobyla! Wsiowe onucowe PO...by są naprawdę bystre jak woda w szambie u Rafy i Raby!
jan lesiak2019.08.31 6:44
dzielnicowy, ukończ jakąś szkołę i zostań zwolennikiem Prawa i Sprawiedliwości. Czytaj Pismo Swięte.
polak2019.08.30 10:41
Polacy jak nie będziecie walczyć o Polskę przed sowiecko---niemieckim skurw....ństwem to nas nie będzie . sld i inni ---kierunek sowiecki . PełO i inni to kierunek niemiecki taki jest układ polityczny w Polsce
Ale luj i do przodu2019.08.30 12:02
Ty pseudo polak nie rób wstydu Polsce i spadaj do twego Putina albo Korei o tych samych poglądach
To ja2019.08.30 12:33
Gierkowcy Pisowcy
anonim2019.08.31 6:36
Nie obrażaj Gierka