Komisja sił zbrojnych amerykańskiego Senatu opublikowała własną wersję budżetu obronnego USA na rok 2020. Dokument mówi o strategicznym znaczeniu Polski w powstrzymywaniu potencjalnej rosyjskiej agresji i konieczności zwiększenia ciągłej obecności wojskowej USA w Polsce. Senatorowie wnioskują o przedłużenie rotacyjnej obecności wojsk USA w Europie wschodniej.

Komisja Sił Zbrojnych Senatu podkreśla, że strategiczna rywalizacja z Rosją należy do podstawowych priorytetów Pentagonu określonych w Narodowej Strategii Obronnej.

Senatorowie oceniają, że mimo znaczącego postępu osiągniętego poprzez rotacyjną obecność wojsk amerykańskich w Europie wschodniej, obecne rozmieszczenie sił zbrojnych USA nie jest adekwatne do zagrożenia ze strony Rosji.

"Wobec geostrategicznej lokalizacji i zdolności polskich sił zbrojnych, Polska odgrywa kluczową rolę w powstrzymaniu i pokonaniu rosyjskiej agresji przeciwko sojusznikom z NATO w Europie środkowej i wschodniej” - napisano w dokumencie.

Komisja rekomenduje zwiększenie "nieustającej” (persistent) obecności wojsk amerykańskich w Polsce, w tym oddziałów wsparcia bojowego, a także elementów dowództwa operacyjnego.

O takich jednostkach mówi między innymi porozumienie podpisane w ubiegłym tygodniu przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa o zwiększeniu obecności wojsk USA w Polsce o tysiąc żołnierzy.

Senacki budżet przewiduje przedłużenie ćwiczeń sił wielonarodowych w Europie wschodniej do końca 2022 roku. Zobowiązuje też sekretarza obrony do przedstawienia planu dalszych działań USA w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania na co najmniej 4 lata.

W projekcie budżetu na rok 2020 prezydent Donald Trump wnioskował o 5 miliardów 900 milionów dolarów na działania w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania, czyli o 600 milionów mniej niż w roku 2019. Z opublikowanej wersji budżetu nie wynika, jaką sumę na ten cel rekomenduje Komisja Sił Zbrojnych Senatu, która ma kluczowy głos w sprawach wydatków obronnych USA.

yenn/IAR, Polskie Radio