Prezydent Andrzej Duda składa wizytę w województwie pomorskim, gdzie odbywają się obchody 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Powrót Polski nad morze należał do najważniejszych wydarzeń, które Polskę ukształtowały i budowały naszą historię – mówił Prezydent.

Główne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w Pucku o godz. 10 na placu przed kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie Prezydent RP odsłonił tablicę upamiętniającą 100. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem i powrotu Pomorza do Macierzy.

Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą mieszkańców Pucka wywiezionych i pomordowanych przez Niemców w lasach piaśnickich w 1939 r.

A następnie wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Antoniego Miotka (1874-1942), który był współorganizatorem uroczystości zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku, członkiem puckich władz miejskich okresu dwudziestolecia międzywojennego, polskim działaczem niepodległościowym, społecznym i kulturalnym.

Dla upamiętnienia stulecia zaślubin Polski z morzem Prezydent wystosował przesłanie do następnych pokoleń.

W wystąpieniu Andrzej Duda wskazał, że zaślubiny z morzem należały do najważniejszych wydarzeń, które ukształtowały Polskę, budowały naszą historię. Zaznaczył, że powrót Polski nad morze był najważniejszym wydarzeniem – jeśli chodzi o odbudowę polskiego państwa w znaczeniu gospodarczym. Jak podkreślił, fundamentem nowo kształtującej się Polski była Gdynia, której budowa rozpoczęła się zaraz po tym, jak Polska wróciła nad Bałtyk i dzięki temu możliwe było rozwijanie naszego państwa, rozwijanie eksportu. Dodał, że wówczas otworzyły się morza i oceany całego świata dla naszych żeglarzy, dla naszej bandery, marynarzy, a także marynarki wojennej.

Uroczystości odbywają w ramach Narodowych Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

100 lat temu, 10 lutego 1920 r., w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny z morzem, zorganizowane dla uczczenia włączenia Pomorza w granice odrodzonej Polski. Aktu dokonał jeden z najbardziej zasłużonych polskich dowódców, współtwórca Błękitnej Armii gen. Józef Haller.

Prezydent.pl