18.06.20, 10:15Fot. Sejm RP via Flickr, CC BY 2.0 / kremlin.ru, CC 4.0

Atak rosyjskiej propagandy na Polskie Siły Zbrojne

Polskie wojsko, polityka obronna oraz współpraca sojusznicza są stałym celem ataków informacyjnych rosyjskiej propagandy. W ostatnich miesiącach prorosyjskie treści często wykorzystywały motyw pandemii do realizowania interesów propagandowych Kremla.

Polskie Siły Zbrojne są jednym ze stałych celów dla rosyjskiej propagandy. Współpraca militarna Polski i USA, działania polskiej armii, ćwiczenia wojskowe są atakowane przez portale internetowe na trwałe zaangażowane w działania rosyjskiej dezinformacji. W ostatnich tygodniach przekazy informacyjne wskazanych portali często wykorzystywały motyw pandemii, by atakować Polskę i realizować cele wymierzone w interesy RP.

MOTYW #1

Wiele publikacji portali realizujących zadania walki informacyjnej przeciwko RP wykorzystywało motyw pandemii, by wykazać, że koronawirus zdziesiątkował polską armię. W przekazach pojawiały się tezy i sugestie, że Wojsko Polskie zostało pozbawione możliwości działania, że nie jest w stanie wypełniać swoich zadań, zaś żołnierzy opanowała panika.

W tekstach sugerowano, że kolejne przypadki COVID19 wśród żołnierzy są problemem systemowym dla całej armii. Epidemia koronawirusa miała sparaliżować nie tylko armię, ale również spowodować swoisty bunt wśród żołnierzy.

CELEM wskazanych działań informacyjnych było:

- osłabianie wizerunku Sił Zbrojnych RP;

- podważanie zdolności Sił Zbrojnych do obrony Polski;

- sianie chaosu informacyjnego wokół wojska;

- próby wytwarzania paniki wśród wojskowych;

- osłabianie morale żołnierzy WP;

- podsycanie nieufności wobec żołnierzy USA stacjonujących w Polsce i żołnierzy SZ RP.

MOTYW #2

Portale zaangażowane w nagłaśnianie rosyjskich tez propagandowych wykorzystywały epidemię #COVID19 do prezentowania polskiej armii i wojsk sojuszniczych jako zagrożenia dla Polaków. Sugerowano, że sojusznicza obecność w Polsce oraz aktywność Wojska Polskiego jest źródłem zagrożenia dla całego społeczeństwa.

Teksty opisywały wojsko jako źródło epidemii, czynnik sprzyjający roznoszeniu się koronawirusa. Wskazywano m.in., że częste kontakty żołnierzy z cywilami w Polsce stają się w dobie pandemii zagrożeniem dla wszystkich Polaków. Propaganda rosyjska promowała w opinii publicznej nieufność wobec polskiej armii, jak również wobec wojsk sojuszniczych. Sugerowano, że to przez obecność sojuszników Polacy będą zagrożeni.

W ten sposób prezentowano również te jednostki Wojska Polskiego, które przez wiele tygodni były zaangażowane w działania na rzecz walki z epidemią. Wśród celów znalazły się m.in. Wojska Obrony Terytorialnej, które od początku są atakowane przez rosyjską propagandę.

CELEM opisywanych przekazów było:

- podsycanie nieufności wobec Sił Zbrojnych RP;

- budowanie negatywnego wizerunku wojsk sojuszniczych wśród Polaków;

- wzmacnianie napięć między Polską i USA;

- tworzenie chaosu informacyjnego dot. SZ RP i wojsk sojuszniczych;

- sianie paniki w społeczeństwie dot. #COVID19;

- osłabianie morale żołnierzy PL i USA.

MOTYW #3

Epidemia koronawirusa posłużyła portalom nagłaśniającym rosyjskie tezy propagandowe do prób wykazywania, że Polska, a także NATO, są nieodpowiedzialne i podejmują decyzje groźne dla polskiego społeczeństwa.

Portale zaangażowane w walkę informacyjną przeciwko interesom RP przekonywały, że utrzymywanie aktywności wojskowej przez NATO w dobie pandemii jest czymś niebezpiecznym. Ćwiczenia wojskowe w czasie walki z #COVID19 były prezentowane jako dowód, że państwa Sojuszu przedkładają prowokacje wojskowe przeciwko Rosji ponad bezpieczeństwo obywateli RP.

Jednocześnie sugerowano, że działania państw NATO na wschodniej flance są nieracjonalne i bezzasadne, bowiem Rosja nie jest dla Zachodu żadnym zagrożeniem. Teksty sugerowały, że ćwiczenia wojskowe w dobie #COVID19 pokazują, że to Sojusz stanowi zagrożenie dla globalnego pokoju.

CELE publikowanych treści:

- podważanie wiarygodności NATO i państw członkowskich;

- osłabianie morale żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach DEFENDEREurope20 i DEFENDEREurope20 plus;

- ukazywanie Zachodu jako strony agresywnej wobec Rosji;

- prezentowanie tez o prowokowaniu Rosji przez Pakt;

- próby podważania wiarygodności PL na arenie międzynarodowej.

Działania prowadzone przeciwko Polsce przez propagandę rosyjską starają się wykorzystywać aktualną sytuację związaną z epidemią do działań informacyjnych wymierzonych w Polskę oraz NATO. Epidemia #COVID19 jest na bieżąco wykorzystywana do realizowania strategicznych celów rosyjskich.

Opisywane powyżej przypadki działań rosyjskiej i prorosyjskiej propagandy świadczą o tym, że polityka militarna i działania Sił Zbrojnych pozostają w ciągłym zainteresowaniu rosyjskich działań informacyjnych wymierzonych w Zachód.

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

Komentarze

Szybka Randka sex2020.06.19 17:22
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.lexlale.eu Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Jan Radziszewski2020.06.19 15:57
politruku LWP + powiedz mi może nie służyłeś żydom Ruskim tj z importu Chazarskim żydom Np Jude Stalinowi bratu B'nai B'rith bardzo gorliwie realizując ich wytyczne tzn. żyda Wł. Lenina finansowany przez Niemieckich Bankierów który głosił swojakom tj. żydowskim masonom Bolszewikom międzynarodówce komunistycznej , że jest osobistym wrogiem Boga - bo ja Nigdy się NIE Upodliłem taką hańbą dla szlachcica Polskiego jak Jaruzelski twój umiłowany wódz prowadzący takich jak on judaszy zdrajców Polski i Polaków - zaprzedanych PZPR do PIEKŁA
Klapaucjusz2020.06.19 13:18
Polskie Siły Zbrojne uzbrojone w kije z biało-czerwoną flagą (jak na powyższym zdjęciu) muszą robić wrażenie na Putinie. Pewno robi w spodnie na myśl, że kije mogą być zaostrzone. Z obu stron!
FF2020.06.19 10:40
To jest naprawdę historyczna chwila. Polacy musimy się maksymalnie zmobilizować, bo postkomuniści i liberalni lewicowcy w II turze wyborów prezydenckich wszyscy oddadzą głosy na R. Trzaskowskiego. Chyba nie chcemy znowu powrotu do wysokiego 20% bezrobocia, ciągłego szukania pracy, pracy na umowach śmieciowych, braku dodatkowych możliwości zarobkowych z tzw."przeżyciem od pierwszego do pierwszego", braku gospodarczego rozwoju naszego kraju, totalnego zwijania przemysłu i likwidacji zakładów pracy. Nikt nie chce być robotnikiem w niemieckich montowniach za psie pieniądze. Nie chcemy też kolejny podwyższenia wieku emerytalnego o 7 lat dla kobiet i 2 dla mężczyzn oraz kolejnej kradzieży naszych środków pieniężnych zgromadzonych w nowych Planach Kapitałowych? Jeżeli jesteśmy mądrym narodem musimy wybrać A. Dudę na Prezydenta RP. Trzaskowski prezydent wszystkich SB-eków, milicjantów, urzędników z PRL-u, aferzystów wyłudzających VAT, nieuczciwych przedsiębiorców, przestępców osadzonych w więzieniach. Zastanówcie się, co on nam da? Kompletnie nic - to reprezentant złodziejskiej Platformy Obywatelskiej i dawnego kongresu Liberalno-Demokratycznego oraz Unii Wolności. Jak Donald Tusk zakładał KLD, to niemiecka partia CDU przywoziła mu całe reklamówki marek zachodnich. Co oni zrobili przez 30 lat? Co zyskał na tym zwykły Polak, nie przekrętas i złodziej ? O komunistach z lewicy i SLD już nie wspomnę, ci tez kradli na potęgę i wspomagali mafijne działania Pruszkowa oraz Wołomina, których ludzie rządzili krajem wiele lat. Chyba nie macie tak krótkiej pamięci. PSL to komunistyczne ugrupowanie, które zawsze współpracowało z lewicą oraz było chłopcem na posyłki lub do trudnych zadań jak podnoszenie wieku emerytalnego lub kradzieży pieniędzy z OFE. Konfederacja to typowo prorosyjska partia, a K. Bosak jest nadal przedstawicielem stowarzyszenia bilateralnego Polska-Izrael, wieloletni współpracownik Macieja Giertycha ( tu bardzo wartościowy link z którego dowiadujemy się kim jest K. Bosak: https://www.youtube.com/watch?v=bYV7Z27W6Ww ). Jedynym kandydatem mającym w sercu interes Polski i Polaków jest jeszcze Marek Jakubiak, ale niestety nie ma on szans. Tak wiec zastanówcie się na kogo oddacie głos w wyborach - bo komuniści zewrą szyki to jest pewne !!!
Brudny Heniek2020.06.18 18:34
Jeżeli to czyta Braun i reszta konfederoidów, to ich sprawa. Walą mnie ruskie portale i ich DEZINFORMACJA. MORDERCY I ZBÓJE. i TYLE
oficer LWP2020.06.19 11:09
uwielbiasz czytać o bohaterach judesejach, w Palestynie dzielny żydowski wojak twój PAN, zastrzelił skutego kajdankami i prowadzonego przez 2 żydowskich bandytów żołnierzy Palestyńczyka ok 16 lat bo miał taka ochotę, strzelił mu z karabinu w głowę, o takich bohaterach uwielbiasz czytać? czym różnisz się od tych bandytów? tym, że nie strzelasz ale uwielbiasz czytać
Reytan2020.06.18 14:48
Putin jest rozkapryszona lesbijka.
Reytan2020.06.18 14:33
Glosuj na narodowa patriotyczna partie Rosji,Konfederacje. Glosuj na Krystofa Siergiejewicza Bosakowa,rosyjskiego narodowca z krwi I kosci,prawdziwego patriote.
tm2020.06.19 15:56
Chłopie-weź sobie koło i się pierd... w ,zresztą wiesz co zrobić.
"oficer LWP" tak pisze o swojej rodzinie:2020.06.18 13:27
- „Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów,…”- 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤, Żyd i homoseksualista tutaj pozuje na "𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏". Żyda i homoseksualistę by w "LWP" - zayeebaliby śmiechem. Oj giwałt! 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤, "𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏" uzbrojony w wiatrówkę z krzywą lufą! Oj giwałt!
Putin wie na kogo w Polszu może liczyć!2020.06.18 13:07
Rzady PO i Tuska nie zrobiły NIC dla obronności kraju ! NIC ! ABSOLUTNIE NIC ! Tu na blogach Frondy i gdzie się tylko da, są na ich usługach mendy janczarskie, goovna po-sowieckie, kręcą się po Polsce i mącą, że wymienię OBOJETNY, Pietia Nowaczek, Stachu, Keller-Krawczyk, maxkoorva jakiś, itp., itd. Nigdy, ale to nigdy dobrego słowa nie napisali, tylko szambo, szambo, szambo! "Partie polityczne" jak Konfederacja, Lewica to krypto-bolszewicy jawnie zdradziecka, jawnie antypolska, ale dlaczego nawet ma tych kilku posłów w Sejmie UE? Bo ciągle jest procent janczarów kremlowskich gotowych powitać "chlebem i solą", jak 1939 r. hordy azjatyckie.
oficer LWP2020.06.18 13:10
kto nie leży przed żydami na ryju tak jak cały PIS ten wrogiem Polski, kto nie che utrzymywać jankeskich bandytów w mundurach ten wróg Polski, kto nie che komunistycznego PIS ten wróg Polski,
oficer LWP2020.06.18 13:14
chlebem i sola witali w 1939 roku ruskich żydzi, którym teraz z Partią Interesu Syjonu (PIS) służysz
Zygmunt III2020.06.18 13:04
Alkohol, mord i kłamstwo tym stoi państwo rosyjskie. http://reporters.pl/3257/wielcy-rosjanie-o-swojej-ojczyznie-z-przerazeniem-mysle-kogo-urodzi-to-pijane-krwawe-bydlo-foto/ https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
kgb2020.06.18 13:08
geje i ćpuny w rządzie i sądownictwie pisowskim już nie przeszkadzają, tak jak Duda , są dobre nasze pisowskie geje i są źli geje, ci z POKO
oficer LWP2020.06.18 13:04
przecież Fronda robi identycznie to samo tylko w kierunku Rosji, jak przystało na "prawdziwych" katolików tylko wierna służba propagandowa judeseją przynosi spełnienie, wtedy nawet nie przeszkadza widzieć w lustrze jakim się jest szmaciarzem i sługusem gotowym służyć za judeejskie srebrniki
Zygmunt III2020.06.18 13:07
Spadaj ,czerwony parchu tam gdzie twoje zawszone miejsce ! Na Kreml, czerwony szmatławcu !
oficer LWP2020.06.18 13:11
a ty do klechów pedofilii, to teraz wasza katolicka specjalność
Jan Radziszewski2020.06.18 13:52
ale bez tych nazwanych przez ciebie tzw. pedofili - w Piekle Budiet a tam radochy co niemiara z sexu Sado Macho - przyszły wieczny Macho dręczony przez wiecznego Sadystę tj diabła radującego i cieszącego się z twojej głupoty Oficerze polityczny LWP
Jan Radziszewski2020.06.18 13:58
ale bez tych nazwanych przez ciebie niżej tzw. pedofili - w Piekle Budiet a tam radochy co niemiara z sexu Sado Macho - przyszły wieczny Macho dręczony przez wiecznego Sadystę tj diabła radującego i cieszącego się z twojej głupoty Oficerze polityczny LWP dodam ci że do tego słynnego Raju Mahometa wpadniesz nie dalej jak za 3,5 roku w tzw Potopie ognia i siarki /Łk 17,26-30 tj. w tzw Trzech dniach ciemności !!
oficer LWP2020.06.19 11:05
wzoruje się na komuniście Piotrowiczu tak wielbionego przez Kaczyńskiego, może mnie też przyjmie pod swoje żydo-pisowskie skrzydła abym mógł teraz służyć wiernie żydom i judesejom tak jak ty
Jan Radziszewski2020.06.19 15:52
politruku LWP powiedz mi może nie służyłeś żydom Ruskim tj z importu Chazarskim żydom Np Jude Stalinowi bratu B'nai B'rith bardzo gorliwie realizując ich wytyczne tj żyda Wł. Lenina który głosił swojakom żydowskim masonom Bolszewikom że jest osobistym wrogiem Boga - bo ja Nigdy się NIE Upodliłem taką hańbą dla szlachcica Polskiego jak Jaruzelski twój umiłowany wódz prowadzący takich jak on judaszy zdrajców zaprzedanych PZPR do PIEKŁA
Zygmunt III2020.06.18 12:51
Rosja była i jest bandyckim państwem. Żaden z jej sąsiadów (odkąd istnieje) nie był i nie jest bezpieczny. Owszem, są uzbrojeni po zęby, ale to tak jakby małpie dać brzytwę. Swoje akweny morskie zatruli odpadami radioaktywnymi, chemicznymi i biologicznymi. O Bajkale szkoda nawet mówić. Fałsz, obłuda, kłamstwo to typowe dla rządzących Mordorem. http://www.fronda.pl/a/iszczuk-barbarzynska-rosja-przeciw-cywilizacji-europejskiej-1,90763.html http://reporters.pl/3257/wielcy-rosjanie-o-swojej-ojczyznie-z-przerazeniem-mysle-kogo-urodzi-to-pijane-krwawe-bydlo-foto/ https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
anonim2020.06.18 12:25
komunistyczny kretyn polski to trol sowiecki wszędzie się produkuje
antymarksista2020.06.18 11:57
Rosja nigdy nie była sprzymierzeńcem Polski. Wróg, zaborca, okupant - w takich oto słowach można określić relacje Rosji (ZSRR) wobec Polski. Nic więc dziwnego, nic nowego w informacjach o reakcji rosyjskiej propagandy wobec Polskich Sił Zbrojnych. Zbroić się trzeba, a sojusz z USA umacniać. Pokój zapewnić nam może tylko nowoczesna, na miarę możliwości rozbudowana armia Wojska Polskiego oparta na sojuszu z najnowocześniejszą armią świata. Jest to właściwy i jedyny kierunek gwarantujący spokój i bezpieczeństwo polskiemu obywatelowi.
Zygmunt III2020.06.18 12:58
To prawda. Moi śp. dziadkowie mawiali: "Jak świat światem, nigdy nie był Rusek dla Polaka bratem." Znając historię Rosji, śmiem twierdzić, że jak świat światem, nigdy nie był Rusek dla NIKOGO bratem. https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
Jan Radziszewski2020.06.18 14:29
Nie licz na USA Amerykę bo tam rządzą żydzi i masoni tzw prozelici żydowscy niechętni Polsce
Olej2020.06.18 11:52
Zwiększać liczebność polskiej armii !!!! Co do sowieckiego cienia nad Polską, niech Smoleńsk będzie cały czas przestrogą !!!!
katolicka kretynizacja polski 2020.06.18 11:41
Zagraniczne ośrodki informacyjne donoszą, że Polska ma najgłupszą opozycję na świecie ! Ta opozycja hańby to banda 4-ech lewackich ugrupowań politycznych (ZL, POKO, PSL i Konfe), która charakteryzuje się degeneracją myślenia, chienizmem, antypolskością, patologiczną nienawiścią ! To opętani pomyleńcy i polityczni terroryści. Po prostu czerwone potwory !!!
Jan Radziszewski2020.06.18 14:32
Nie licz na USA Amerykę bo tam rządzą żydzi i masoni tzw prozelici żydowscy niechętni Polsce
fekaliowy rafalek2020.06.18 14:49
zrobil cie ruski miekim i wyprodukowal kretyna..
Andrzej2020.06.18 11:38
Rosja nigdy nie była wiarygodna. Trzeba mocno "filtrować" informacje, które z natury mogą być fałszywe. Niestety Polska jest solą w oku Moskwy. To w nas upatrują przeciwnika który burzy ich zamysły.
Zygmunt III2020.06.18 12:55
No sory, ale z tego powodu, że oni mają jakieś plany, my, Polacy nie zaczniemy sobie strzelać w potylicę. Niech parchy zmienią plany, a nie rozwijają się na trupach ościennych, zniszczonych i rozgrabionych państw. https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
Piotr Nowak2020.06.18 11:38
Z Rosją, po otrzymaniu 1,5 MLD USD odszkodowania od Gaspromu, mamy obecnie trzy sprawy do załatwienia: - dokończyć przekop Mierzei Wiślamej, a tym samym rozwinąć biznes w Elblągu i uniezależnić się całkowicie od Rosji, - sprowadzić Poaków i ich rodziny, którzy jeszcze pozostają na tej nieludzkiej ziemi, - rozpocząć proces reparacji wojennych z Rosją. Ponieważ Rosja nie ma pieniędzy na odszkodowania, należy forsować rzeczowe zadośćuczynienie, czyli oddanie Polsce obwodu Królewieckiego !!!
Zygmunt III2020.06.18 12:52
https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a
Mała62020.06.18 11:23
Akurat to robi Putin mnie nie dziwi. To normalne przy wrogim państwie. Ja się pytam co robi Rząd żeby temu przeciwdziałać, albo czy ma w zanadrzu swoją antysowiecka propagandę?
kacapy za Ural2020.06.18 11:02
I już dwóch kacapów na forum powyżej .
Zygmunt III2020.06.18 13:02
Tak, jest tego dziadostwa w Polsce sporo. Nic w tym dziwnego skoro czerwona zaraza "wyzwalając" inne narody gwałciła wszystkie kobiety i siała tą zarazę gdzie tylko się da. :(
kgb2020.06.18 13:05
odezwał się zakłamany pisowski katol
katolicka kretynizacja polski2020.06.18 10:51
"osłabianie wizerunku Sił Zbrojnych RP" po tym co zrobił szMacierewicz z armią polską to już bardziej nie da się tego wizerunku osłabić!
anonim2020.06.18 13:42
Pewnie do dziś płaczesz, że... "Tylko karakanów, tylko karakanów, Tylko karakanów, tylko karakanów żal"...
fekaliowy rafalek2020.06.18 14:48
zrobil cie ruski miekim i wyprodukowal kretyna..
ladychapel2020.06.18 10:48
W tym za sranym kraiku przyklasztornym, zwykłemu, uczciwie pracującemu człowiekowi nigdy nie żyło się dobrze. NIGDY. Czy to za króli panowania, czy za marszałka Piłsudskiego, NIGDY nie żyło się w tym kraju dobrze zwykłemu,szaremu obywatelowi. Za to nieustannie ktos inny winny jest temu, ze tak sie w tyj sa sranej poksce zyje
kacapy za Ural2020.06.18 11:01
A ty , moskiewski kacapie , po polsku umiesz pisać ??
Zatroskany2020.06.18 11:13
Kiedy w Polsce nie żyło się dobrze to dzięki takim przeszkadzającym jak ty.