Tym razem na tę najważniejszą w roku kolację przygotuj potrawy inspirowane przepisami legendy naszej XIX wiecznej kuchni, wspaniałej j jedynej Lucyny Ćwierczakiewiczowej.

Lucyna Ćwierczakiewiczowa – królowa polskiej kuchni.

Zapewne wszyscy, którzy żywo interesują się kuchnią, doskonale znają tą osobę. I w powyższym określeniu nie ma cienia przesady. W naszej literaturze kulinarnej nie znajdziemy bowiem postaci bardziej zasłużonej niż autorka słynnych i niezwykle popularnych do dziś wznawianych „365 obiadów”. Książki Lucyny Ćwierczakiewiczowej (1829-1901) przewyższyły nakładami klasyków z Mickiewiczem na czele, a honoraria otrzymywała większe niż Henryk Sienkiewicz za „Potop”.

Do dziś jej przepisy w większości da się wykorzystać, z wyjątkiem tych, do których braknie składników, jak choćby kwiczołów, ptaków żywiących się jałowcem. Przepisy, które chcę Wam przedstawić zaczerpnięte będą z książek „365 obiadów” oraz „Potrawy świąteczne”, uwspółcześnionych przepisów Ćwierczakiewiczowej, opracowanych przez Joannę Baranowską.

Barszcz z uszkami na kwasie buraczanym

(przepis na 6-8 porcji)

Składniki:

Zakwas: 5 średnich buraków, kromka razowego chleba

Barszcz: 1,5 kg buraków, włoszczyzna, 3 suszone grzyby, 3 ząbki czosnku, po 5 ziaren pieprzu i ziela angielskiego, 3 goździki, 2 liście laurowe.

Uszka: 1,5 szklanki mąki, 2 jajka, cebula, 10 dag suszonych grzybów, łyżka masła, 3 wędzone suszone śliwki, sól, pieprz.

Przygotowanie:

1. Przygotuj kwas: buraki obierz, pokrój w plastry, włóż do słoja z chlebem, zalej wodą, tak by przykryła buraki. Słój obwiąż gazą i odstaw na 5 dni w ciepłe miejsce. Zdejmij pianę, przecedź. Trzymaj w lodówce.

2. Przygotuj barszcz: grzyby namocz w wodzie. Włoszczyznę obierz zalej 2 l wody. Dodaj grzyby wraz z zalewą, przyprawy, dopraw solą i gotuj pod przykryciem ok. 35 minut. Warzywa wyjmij, włóż obrane i starte na grubej tarce buraki. Gotuj na bardzo małym ogniu ok. 2,5 godziny, po czym przecedź, dopraw ok. 1/2 litra kwasu buraczanego, rozgniecionym czosnkiem, solą, pieprzem i ew. cukrem.

3. Przygotuj uszka: grzyby zalej niewielką ilością wody, ugotuj do miękkości. Osącz, zmiel lub bardzo drobno posiekaj razem ze śliwkami. Cebulę posiekaj, zrumień na maśle, wymieszaj z grzybami, dopraw do smaku solą i pieprzem. Zagnieć elastyczne ciasto z mąki, szczypty soli oraz jajek. Rozwałkuj na cienkie placki, pokrój na małe kwadraciki, obłóż odrobiną farszu, złóż po przekątnej i zlep. Dwa wolne boki połącz, tworząc uszka. Gotuj w osolonej wodzie 2 minuty do chwili wypłynięcia.    (babuni-blog49)

SMACZNEGO!