Jak pamiętamy, jeszcze niedawno sam Ojciec Święty Franciszek wypowiedział się przeciwko karze śmierci, uznając ją za niewłaściwą wobec godności człowieka. Papież poszedł zresztą jeszcze dalej, krytycznie ocenił bowiem także karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Papieska wypowiedź, jak można sądzić, nie pozostała bez wpływu na katolicką hierarchię na całym świecie. Wyrazem tego może być stanowisko episkopatu Australii, który jednoznacznie sprzeciwił się karze śmierci i orzekł, że powinna zostać zastąpiona karą więzienia.

Swoje oświadczenie, jak podaje CNA, biskupi opublikowali ze względu na sprawę z bliskiej Australii Indonezji. Dwóch mężczyzn oczekuje tam bowiem na wykonanie wyroku śmierci – zostali uznani winnych przemytu narkotyków. Indonezja jest krajem w zdecydowanej większości islamskim, stąd podejście do handlu narkotykami jest tam bardzo surowe.

Australijski episkopat uznał, że choć sprawiedliwość musi zostać wymierzona, to należy karę śmierci zastąpić pozbawieniem wolności. Swoją postawę biskupi uzasadniają „troską o świętość życia” oraz „miłosierdziem”. Episkopat podkreśla też, że obaj skazani na śmierć przeszli radykalną przemianę: przebywając od 10 lat w więzieniu pomagają współwięźniom, a jeden z nich podjął studia, by zostać pastorem.

Widać więc, że – słusznie czy nie – ale kolejne elementy liberalnej wizji człowieka, biorącej swój rodowód z deklaracji praw człowieka spisanej krwią ofiar rewolucji francuskiej, zyskują także akceptację Kościoła. Wyrażamy nadzieję, że tendencja ta zatrzyma się w odpowiednim miejscu, jeszcze za nim co bardziej gorliwi postępowcy zechcą jeszcze bardziej „przewietrzyć” Kościół święty. 

pac