01.03.20, 09:20Bp Bizzeti: Syryjczycy nie mogą pozostać sami / Vatican News

Bp Bizzeti: Syryjczycy nie mogą pozostać sami

Kościół w Turcji boryka się z poważnymi problemami duszpasterskimi. „Mamy wielu chrześcijan z Syrii, Iraku, Afganistanu, Iranu, osób, które dla wierności Chrystusowi straciły wszystko, a nie ma kapłanów, sióstr zakonnych, aby im pomóc”. Tak o sytuacji Kościoła w Turcji mówi wikariusz apostolski Anatolii, czyli wschodniej części tego kraju.

Bp Paolo Bizzeti zaznaczył, że nie jest to jedyny problem tamtejszej wspólnoty. Niestety nie otrzymuje ona pozwoleń na budowę nowych kaplic, centrów kulturalnych, czy innych miejsc na spotkania. Brakuje także pogłębionych i systematycznych studiów, w trakcie których można byłoby poznać inne tradycje religijne, ich zwyczaje, język. „Tylko w ten sposób można formować prawdziwych, świadomych liderów pokoju” – mówi w wywiadzie dla Radia Watykańskiego jezuicki biskup misyjny. Odniósł się także do dramatycznej sytuacji panującej w sąsiedniej Syrii.

Bp Bizzeti – świat przestał interesować się Syrią

Tragedia w Syrii ma niewyobrażalne rozmiary. Smuci mnie bardzo, jak widzę brak zainteresowania mediów i polityków losem setek tysięcy osób, które nadal są zmuszane zimą żyć pod «gołym niebem», co powoduje, że umiera wiele dzieci, starszych, osób chorych. To masakra spowodowana faktem, że wielcy tego świata rozgrywają w Syrii brudną grę o dominację nad tym regionem, ze wszystkimi związanymi z tym interesami, jak chociażby handel bronią. Sytuacja w Syrii ma wymiar symboliczny i ukazuje także słabość Europy, która niezdolna jest do zajęcia twardego i jasnego stanowisko, co widzimy także w Libii – podkreślił w rozmowie z papieską rozgłośnią bp Bizzeti. - Jestem przekonany, że w związku z tym Kościół jest wezwany, aby być głosem prorockim, nie tylko dla wielkich tego świata, ale także dla chrześcijan, by na poważnie zajęli się tym problemem. Jest bowiem rzeczą skandaliczną, że chrześcijanie Europy zachodniej nie chcą nawet słyszeć o tym, co dzieje się w tym regionie z ich siostrami i braćmi, którzy żyją w naprawdę bardzo opłakanych warunkach.“
vaticannews.va

Komentarze

Oglada - Psy 3 w imie zasad (2020) 2020.03.1 12:22
www.ciinema.eu - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
Katolicka Kretynizacja Polski2020.03.1 10:09
Dlatego miłozierny kościół bedzie sie modlił i czekał na cut!
JS2020.03.1 9:45
W naszym chrześcijaństwie myślimy najwięcej sami o sobie i ja też to niestety mam. Gdybyśmy poznali tajemnicę celu naszego pobytu, naszego życia na ziemi, wówczas szukalibyśmy kogokolwiek aby mu w czymkolwiek pomóc ! Uczylibyśmy się prawdziwie kochać drugiego człowieka jak siebie samego. Króluj nam Chryste Pozdrawiam i życzę szukania Prawdy, która jest TYLKO w JEZUSIE. Nie ma innego imienia na niebie pod którym byłoby zbawienie. Prawda jest TYLKO JEDNA.
JS2020.03.1 9:37
Dlaczego więc nie ma żarliwych wezwań o modlitwy za tych ludzi !? Dlaczego na forach międzynarodowych nie ma mocnych ale to mocnych apeli do stabilizacji ich ojczystych krajów i pomóc im tam na miejscu ??? Nie ma, bo takie jest nasze chrześcijaństwo.. Dlatego poniesiemy wszyscy za to winę i ci źli ludzie, którzy czynią zło i ci "dobrzy". Króluj nam Chryste Pozdrawiam