Zgodnie z prawem kościelnym święcenie było nielegalne, ale pomimo tego jest ważne.

Biskup Richard Williamson, który w 2012 roku został za nieposłuszeństwo wyrzucony z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, wyświęcił w Brazylii biskupa. Chodzi tu o ks. Jeana-Michela Faure’a, który, tak jak Williamson, należał w przeszłości do FSSPX.

Bractwo podkreśliło w czwartkowy wieczór, że obaj zaangażowani w złamanie prawa kościelnego biskupi nie są już członkami FSSPX. Bractwo potępiło ponadto to zachowanie, jako żadną miarą nielegalne. W oświadczeniu wyjaśniono, że „do tych święceń biskupich doprowadził w ostateczności duch oporu”. Wszystkie wyjaśnienia prezentowane przez zaangażowanych w tę sprawę wskazują „wystarczająco, że duchowni ci, poza czysto retorycznym obszarem, nie uznają już rzymskich autorytetów”.

Ks. Faure został wyświęcony na biskupa przez bp. Williamsona w brazylijskim klasztorze benedyktyńskim Świętego Krzyża w Nova Friburgo. W rozmowie z blogiem „Non possumus” bp Faure zapowiedział, że zamierza osiąść we Francji i otworzyć seminarium kapłańskie w pobliżu tradycjonalistycznej wspólnoty dominikańskiej w Avrile.

Bp Williamson oraz bp Faure ze względu na swoje postępowanie ściągnęli na siebie automatyczną ekskomunikę. Przypomnijmy, że podobna sytuacja miała miejsce w 1988 roku, gdy arcybiskup Marcel Lefebvre wyświęcił biskupów bez zgody Watykanu. Wśród nich był między innymi obecny przełożony Bractwa, bp Bernard Fellay. W 2009 roku ekskomunika została zdjęta przez Ojca Świętego Benedykta XVI, choć zachowana została suspensa.

Bp Williamson, obok niesubordynacji wobec Watykanu i władz samego Bractwa, „zasłynął” też radykalnym zaniżaniem liczby ofiar Holocaustu. Twierdził mianowicie, że Niemcy zamordowali 300 tysięcy Żydów i zaprzeczał istnieniu komór gazowych.

Warto też zauważyć, że sprawa ta była związana z prowokacją wobec Benedykta XVI. Wywiad, w którym bp Williamson wypowiadał się na temat Holocaustu, pokazano w telewizji w tym samym dniu, w którym Benedykt XVI zdjął ekskomunikę nałożoną na część członków Bractwa w 1988 roku. W ten sposób chciano związać imię Ojca Świętego Benedykta XVI z radykalnym biskupem zaprzeczającym Holocaustowi.

pac