01.07.19, 09:18Zdj. Krystian Maj,Kancelaria Premiera, CC0

Brawa dla premiera Morawieckiego! Tusk przerwał szczyt, seria spotkań zmieniła wszystko

Wczoraj wieczorem znacznie zmalały szanse Fransa Timmermansa, dotychczasowego wiceszefa Komisji Europejskiej na zostanie przewodniczącym tej instytucji. W dużym stopniu jest to rezultat działań premiera Mateusza Morawieckiego. 

Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk w niedzielę po godzinie 23 przerwał szczyt UE w Brukseli, aby móc przeprowadzić rozmowy dwustronne. Pierwotnie obrady miały zostać wznowione ok. godz. 1 w nocy, jednak rozmowy dwustronne przeciągnęły się do około 4 nad ranem. Szef RE rozmawiał m.in. z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Po 5 na ranem rozpoczęła się druga tura rozmów dwustronnych. Tusk przerwał posiedzenie w gronie 28 państw UE, aby przywódcy krajów członkowskich mogli porozmawiać w mniejszych grupach. 

Szef Rady Europejskiej spotkał się z Angelą Merkel, Emmanuelem Macronem, a także premierem Holandii Markiem Ruttem i premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem. Podczas niedawnego spotkania w Osace na szczycie G20 ta czwórka ustaliła, że poprze kandydaturę Fransa Timmermansa. Jednak szanse dotychczasowego wiceszefa KE na funkcję przewodniczącego Komisji zmalały znacznie, co w dużej mierze jest rezultatem działań szefa polskiego rządu, Mateusza Morawieckiego. 

Na rozmowy do pokoju polskiej delegacji przychodzili najważniejsi europejscy politycy: wspomniani wcześniej przywódcy Niemiec i Francji, a także premier Włoch. Premier Morawiecki odbył ponadto rozmowę z premierem Chorwacji Andrejem Plenkovicem, a polska delegacja pozostawała w kontakcie z delegacją Bułgarii. Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej, cała Grupa Wyszehradzka jest przeciwna kandydaturze holenderskiego polityka.

yenn/DoRzeczy.pl, Fronda.pl

Komentarze

Durczykiewicz2019.07.1 21:14
Tusk jak sądzę próbuje wybadać kogo poprzeć by samemu się prześlizgnąć. czy nie jest tak...?
12019.07.1 16:45
a co w tym fakcie pozytywnego?
Ja 2019.07.1 11:08
M. M. the Best!
ZYZ2019.07.1 9:49
Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej, cała Grupa Wyszehradzka jest przeciwna kandydaturze holenderskiego polityka. Szkoda ze nie podpieracie się oficjalnymi informacjami.
tt:@PromocjaPWS2019.07.1 9:41
No, ba:))).
Jarek2019.07.1 9:39
Mało jest kandydatów w stylu Tuska, którego poparli wszyscy.
edi2019.07.1 9:38
Druga 'NOCNA ZMIANA"- TUSKA - mam nadzieję że tym razem nie pójdzie po jego gangsterskiej myśli
jozef2019.07.1 9:38
Brawa dla Tuska. Tusk przerwał, Kuchciński by zarządził głosowanie. Jest różnica.