13.07.20, 13:20Fot. Адміністрація Президента України via Wikipedia, CC 4.0

Brzeziński: USA powinny natychmiast pomóc Ukrainie i Gruzji w przystąpieniu do NATO

Stany Zjednoczone powinny natychmiast pomóc Ukrainie i Gruzji w przystąpieniu do NATO i wzmocnić sankcje gospodarcze wobec Rosji – powiedział podczas wystąpienia w Kongresie USA Jan Brzeziński, starszy analityk think tanku Atlantic Council i były zastępca asystenta sekretarza obrony, podaje Voice of America.

Musimy zdecydowanie wspierać transatlantyckie aspiracje Gruzji i Ukrainy. Rozszerzenie NATO rozpowszechniło pokój i bezpieczeństwo w Europie oraz wzmocniło zdolności wojskowe Sojuszu. Zarówno dla Ukrainy, jak i Gruzji powinniśmy zapewnić jasną drogę do członkostwa w NATO”.

Jan Brzeziński Starszy analityk think tanku Atlantic Council

Kontynuacja nieokreślonego stanowiska tylko zwiększa apetyt Putina i jego poczucie możliwości wznowienia dominacji nad tymi dwiema demokracjami”

powiedział Brzeziński.

Ekspert jest przekonany, że Stany Zjednoczone będą bardziej skuteczne w przeciwdziałaniu agresywnym działaniom Rosji, jeśli Ukraina i Gruzja będą członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Ponadto analityk wezwał do zaostrzenia sankcji gospodarczych wobec Rosji.

Sankcje powinny zostać wzmocnione i ukierunkowane na konkretnych Rosjan, a także trzeba uformować kompleksowe sankcje wobec rosyjskiego sektora finansowego i energetycznego”

podkreślił ekspert wpływowego amerykańskiego think tanku.

Przypomnijmy, w ubiegłym miesiącu Ukraina otrzymała status członka Programu Rozszerzonych Możliwości (Enhanced Opportunity Partner, EOP) Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Celem Programu jest wspieranie i pogłębianie współpracy między sojusznikami i partnerami, którzy wnieśli znaczący wkład w operacje i misje kierowane przez NATO.

Jako partner NATO Ukraina zapewniła żołnierzy do operacji Sojuszu, w tym w Afganistanie i Kosowie, a także do Sił Odpowiedzi NATO i ćwiczeń NATO. Sojusznicy wysoko oceniają ten znaczący wkład, który świadczy o zaangażowaniu Ukrainy w bezpieczeństwo euroatlantyckie”

czytamy w komunikacie NATO.

Jako partner ds. Rozszerzonych Możliwości Ukraina będzie korzystać z pogłębionego dostępu do programów interoperacyjności i ćwiczeń oraz dostępu do szerszej wymiany informacji – dodano.

Oprócz Ukrainy partnerami Programu Rozszerzonych Możliwości NATO są Australia, Finlandia, Gruzja, Jordania i Szwecja.

Jagiellonia.org

Komentarze

Roman2020.07.13 17:42
Ukraincy niech sie najpierw rozlicza z rzezi wolynskiej , umozliwia exhumacje polskich ofiar ich bandydow z UPA i OUN . Bez przyznania sie do winy i upamietnienia miejsc zbrodni nie powinno byc mowy o poparciu dla uczestnictwa w NATO.
ASTOM2020.07.13 14:04
Facet chyba nie wie co mówi. Przyjęcie do nato na żywca kraju będącego w stanie wojny z ruskimi to jakiś obłęd. A bałagan tam jeszcze gorszy jak u nas bo przecież brylują tam "polskie" balcerki i inne chachmęciarze od zegarków.
kosiar2020.07.13 15:13
Obłędem to byłoby tego nie zrobić.
Roman2020.07.13 13:51
Brzezinski sie myli tak jak jego tata Zbig , ktory przyczynil sie do wadliwej strategii USA w stosunku do Chin oraz popieral polityke Obamy . Dzisiaj nie wiadomo jak i kiedy z tego szamba uda sie Ameryce wydostac. USA nie chce byc juz swiatowym policjantem i troszczy sie o swoje wewnetrzne sprawy.
"USA nie chce byc juz swiatowym policjantem"2020.07.13 14:54
skad ty mozesz wiedziec co USA chce a czego nie? Ani ciebie w USA nie ma, ani jezyka nie znasz.
Roman2020.07.13 17:49
Wiem wiecej niz Pana rozum to umozliwia zrozumiec . Skad Pan wie gdzie mieszkam i iloma jezykami sie posluguje ?
IP matole !2020.07.13 19:35
IP, you dumb shithead!
Roman2020.07.13 20:14
I see your intellectual level !!!. Unfortunately you are not a partner for discussion !!!
Maxim2020.07.13 13:47
Jan Brzeziński czy to nie syn Zbigniewa Brzezińskiego? entuzjasty NWO.
Marian2020.07.13 13:29
Przede wszystkim powinni ponownie wybrać Trampa na prezydenta.