Podczas wspólnej konferencji z ministrem finansów i rozwoju premier Beata Szydło poinformowała, że podczas dzisiejszego posiedzenia rządu został przyjęty projekt budżetu na 2018 rok. 

Projekt, który trafi teraz pod obrady Sejmu, szefowa rządu oceniła jako "prorozwojowy". Budżet zakłada kontynuację wszystkich programów Prawa i Sprawiedliwości. Mowa nie tylko o takich programach, jak Rodzina 500+ czy leki dla seniorów, ale również o programie Mieszkanie+.

"Teraz będzie obowiązywał niższy wiek emerytalny. Ta reforma to także znaczący wydatek dla budżetu, ale wszystko to udało się pogodzić"- zapewniła Szydło. Jak dodała, zaplanowane zostały również środki na inwestycje oraz zwiększenie środków na fundusz klęskowy i pomoc humanitarną. 

"Gwarantujemy też środki na pomoc humanitarną. Polska angażuje się w pomoc i projekty humanitarne. Chcemy pomagać i ta pomoc będzie zwiększana. Chcemy też uczestniczyć w nich poprzez instytucje międzynarodowe, chcemy, żeby jeszcze więcej pieniędzy popłynęło na pomoc"- podkreśliła prezes Rady Ministrów. 

Beata Szydło zwróciła uwagę, że budżet na 2018 r. nastawiony jest na rozwój i inwestycje, uwzględnia również ważne reformy rządu PiS:

"To dobry, ambitny budżet, gwarantujący realizację programu 500+ , Mieszkanie +, uwzględnia reformę edukacji, reformę służby zdrowia i reformę emerytalną. Jest nastawiony na rozwój i na inwestycje".

Wicepremier Mateusz Morawiecki przypomniał natomiast, że w 2018 r. minie 250 lat od uchwalenia pierwszego budżetu w Polsce. Ten na przyszły rok jest budżetem "inkluzywnym, włączającym do życia gospodarczego miliony ludzi, którzy byli w tarapatach, przez brak środków do życia, przez ubóstwo." Jak zaznaczył minister rozwoju i finansów, jest to również pierwszy budżet, który przekroczył kwotę 800 mld złotych. 

"A budżet państwa i jego wydatki będą sięgały prawie 400 mld. Wzrost PKB zakładamy na poziomie 3,9 proc., inflacje na poziomie 2,3 proc."- wyliczał Morawiecki. Jak podkreślił, zaplanowano również wydatki na inwestycje, a kwota będzie zwiększać się z roku na rok. Minister wskazał również na wzrost dochodów z VAT i CIT, powyżej 10 procent rok do roku. Jeszcze 12 miesięcy temu kwestionowała to opozycja totalna. 

"Z tego co pamiętam z wczorajszego wystąpienia, prezydent sam stwierdził, że będzie chciał wprowadzić pewne zmiany i przedłoży je do Sejmu. Ponieważ od rana byliśmy na posiedzeniu RM więc nie wiem, czy to stało się faktem. Mogę tylko wyrazić nadzieję i ciesze się, że jest wola ze strony prezydenta, na pewno jest wola ze strony rządu i największego klubu, czyli PiS-u aby przeprowadzić reformę sądownictwa, która spełni oczekiwania Polaków, reformę która rzeczywiście będzie reformą dogłębną."- tak premier Szydło odpowiedziała na pytanie o prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN. Szefowa rządu wyraziła również nadzieję na kompromis w kwestii reformy sądownictwa. Szydło podkreśliła, że wierzy, iż "projekty ustaw zostaną przyjęte, podpisane, a co będzie oznaczało, że reforma sądownictwa stanie się faktem i będziemy mogli powiedzieć, że to ważne oczekiwanie Polaków, a nasze zobowiązanie wyborcze, zostało spełnione".

yenn/wPolityce.pl, TVP Parlament, Fronda.pl