01.01.20, 17:48Zdj. screen Youtube/RuptlyTV, publicystykatvp

Budzisz: Tak Putin kusi Michnika i opozycję

Marsze Niepodległości? Antysemicka "czarna sotnia"-oto, czego Rosjanie mogą dowiedzieć się na temat Polski od... Redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", Adama Michnika. 

Publicysta udzielił wywiadu dziennikowi "Nowaja Gazieta". O rozmowie Michnika z Wiktorem Jerofiejewem pisze Marek Budzisz na łamach portalu wPolityce.pl. 

"Dziś połowa Polski – to kraj czarnej sotni. Cały czas przybierająca rozmaite barbarzyńskie formy. Te „marsze niepodległości” które przechodzą przez Warszawę – czy to nie „czarna sotnia”?"-zastanawia się w wywiadzie dla rosyjskiego opozycyjnego dziennika. Zdaniem Marka Budzisza, Michnik, jako "subtelny eseista i historyk(...), znawca i miłośnik rosyjskiej literatury, wielbiciel Turgieniewa i Czechowa" musi wiedzieć, że Czarna Sotnia była skrajnie antysemicką organizacją, posądzana, zresztą nie bezpodstawnie, o współpracę z carską Ochraną oraz organizowanie antyżydowskich pogromów. Jak ocenia Budzisz, naczelny "GW", "budując skojarzenie – polska prawica to Czarna Sotnia, świadomie bądź nieświadomie, wzmacnia tę część przekazu Kremla, która zarzuca polskim elitom antysemityzm". 

"Gołym okiem widać, że Putin w gruncie rzeczy zastawił pułapkę nie tylko na obóz rządzący w Warszawie, ale również na zwalczającą władzę Zjednoczonej Prawicy opozycję"-przestrzega były dziennikarz Telewizji Polskiej. Jak przekonuje Budzisz, opozycja kuszona jest wizją pojednania z Rosją, a także "możliwością uprawiania nowej europejskiej i oczywiście postępowej polityki, w której antyamerykanizm miesza się z marzeniami o normalizacji, wspólnym europejskim domu i wspólnej europejskiej tożsamości". Były doradca ministrów w rządzie Jerzego Buzka podkreśla, że Rosjanie żerują nie tylko na naiwności i niewiedzy swoich rozmówców, ale i "trudno skrywanym przekonaniu o własnych wysokich umiejętnościach, zwłaszcza politycznych, na zdolności „ogrania” wschodniego satrapy i sprawienia, że pewnego dnia, jak powiedział w przywoływanym wywiadzie Adam Michnik Rosja „wejdzie do Unii Europejskiej” a inny tuz tego obozu widział Putina w NATO". Kolejna pokusa- wskazuje Marek Budzisz- to szansa na pogrążenie obozu rządzącego czy też w ogóle prawicy- nawet jeśli wyłącznie retoryczne. 

"Szukając polskich prorosyjskich formacji których polityka sprzyja rozgrywce zaplanowanej w Moskwie warto pamiętać o tym, że budowana na Kremlu narracja nie zawsze ogranicza się do „rewizjonizmu historycznego na sterydach” i może współbrzmieć, realizując cele polityczne Federacji Rosyjskiej, z tym co myślą i czego chcą najbardziej europejscy Europejczycy. Ot, takie ukąszenie heglowskie"-podsumowuje Budzisz.

yenn/wPolityce.pl, Fronda.pl

Komentarze

Janek2020.01.2 16:56
Cyt.: „Podkreślać z całą mocą, ze pełne wyzwolenie Polski nie jest możliwe bez samostijnej Ukrainy (vide Michnik). Oznacza to pełne zaufanie Polaków do antymoskiewskiej polityki Ukraińców, pozwoli na ich zupełny bezkrytycyzm i na pełne ich zaangażowanie po naszej stronie. Zaangażowanie to ma pomóc do umocnienia pozycji Ukrainy i osłabienia Polski, co pozwoli w przyszłości podporządkować państwo polskie ukraińskim interesom narodowym.” - uchwała OUN-UPA. Wiktor Poliszczuk „Gorzka prawda – zbrodniczość OUN-UPA”, Toronto 1995 – str. 372-379. wordpress.com/2013/06/27/frgmenty-uchwaly-krajowego-prowidu-organizacji-ukrainskich-nacjonalistow-oun-podjetej-22-czerwca-1990-r/
Martha2020.01.2 9:19
Bla bla bla. Napisz Budzisz czym obudzisz a nie uśpisz. Przeintelektualizowane trele morele.
Krzysztof muszka2020.01.2 8:32
Michnik doradca rządu Buzka,a kim był Buzek?.Jeden z najbardziej niebezpiecznyc agentow SB w Solidarności o ps.Karol.Na życznie bezpieki wystosowal tak zwany apel do krajow Europy wschodniej.Miało to zmusić Rosjan do działania.Był premierem,ale rządził tak naprawde Krzaklewski( Dawid Cimermann),ktorego rodzicow ukrywala w czasie wojny ( czy już jestem antysemitą czy jeszcze nie?.)Polska rodzina."Rządzili" a tak naprawde byl to okres wielkiego rabunku Polski.Z tej patrii wywodzi sie oczywiście i Tusk
raf2020.01.2 7:48
dopóki michnik nie będzie obity siedział razem z bratem dopóki w Polsce nie będzie sprawiedliwości itd
man.of.Stagira2020.01.1 21:19
Red Adam Nadczłowiek z GW wyjaśnia nadludziom z Moskwy dlaczego należy trzymać pod kluczem i w piwnicy ciemnych podludzi którzy zamieszkują teren RP Waffen-LGBT+UB .
Teofil2020.01.1 19:17
Czy to jest naprawdę portal katolicki ,czy szukający sensacyjek i szerzący nienawiść brukowiec ?
Redaktor2020.01.1 19:25
Całuj się w duupę, przebierańcu
A2020.01.2 18:31
Zdecydowanie to drugie. Fronda to kloaka
Majestic2020.01.1 18:44
w gazecie wyborczej antyPolskie tony wybrzmiewają, w Moskwa widzac ze Michnik i reszta opowiada o faszystach maja oczekiwany przez Tuska usmiech za kazdym razem i dlugo po. Zwyczajnie GW dogadza Putinowi on lubi gdy Polske posadza sie o antysemityzm.
Janek2020.01.1 18:41
"Za dwie kadencje Prawo i Sprawiedliwość zniknie ze sceny politycznej, jeżeli..." | J. Pospieszalski youtube.com/watch?v=3YqBGzEWZVk
anonim2020.01.2 18:00
wszyscy znikają wcześniej czy później postkomuna mieszała w kotle od 89 roku
Janek2020.01.1 18:35
Jeden z bandy czwoga, co zniszczyli Solidarność, rozgrabili Polskę. Jakie są korzenie III RP | Leszek Misiak youtube.com/watch?v=dodxFa0wzls