Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego wystosowali list do prezes tej instytucji, Julii Przyłębskiej. Sędziowie zarzucają prezes nieprawidłowości przy kształtowaniu składów orzekających TK. W ocenie sygnatariuszy listu, przyjęta przez Przyłębską praktyka wyznaczania składów orzekających odbiega od ustawowego standardu. Prezes Trybunału odpowiedziała sędziom, twierdząc, że ich zarzuty są "bezzasadne", a przyjęte zasady- zgodne z ustawą. 

"Niemal od początku sprawowania przez Panią funkcji Prezesa TK obserwujemy praktykę kształtowania składów orzekających Trybunału, w której znajdujemy nieprawidłowości"-napisali sędziowie Trybunału: Leon Kieres, Piotr Psczółkowski, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Piotr Tuleja, Małgorzata Pyziak-Szafnicka oraz Marek Zubik. Sygnatariusze zwracają uwagę na "niejasne kryteria wyznaczania składów orzekających" i brak uzasadnienia o ich zmianie. Swoją odpowiedź na te wątpliwości prezes Przyłębska przekazała Polskiej Agencji Prasowej. 

Prezes Trybunału podkreśliła w odpowiedzi, że przyjęte przez nią zasady są zgodne z przepisami ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK, natomiast żądanie przedstawienia informacji dotyczącej zasad wyznaczania składów na przyszłość nie ma podstaw prawnych. Zdaniem Julii Przyłębskiej, zarzuty sędziów są bezzasadne, ponieważ przewodniczący, sprawozdawcy jak również członkowie składów orzekających wyznaczani są w kolejności alfabetycznej, z uwzględnieniem "rodzaju, liczby oraz kolejności wpływu spraw" do TK. Jak tłumaczy prezes, konieczność zmian w wyżej wymienionych składach wynika niekiedy również "ze względów organizacyjnych jak długotrwałe urlopy czy zwolnienia lekarskie sędziów", a ich celem jest "zapewnienie prawidłowego wykonywania przez Trybunał ustawowych kompetencji". 

"Ewentualna zmiana sprawozdawcy mogła być spowodowana okolicznością, że w sprawie długi czas od wyznaczenia składu orzekającego nie był wyznaczony termin ani jednej narady, a wpływały w niej liczne zapytania o termin rozstrzygnięcia"- pisze Julia Przyłębska. Prezes Trybunału Konstytucyjnego wskazuje również, że obowiązujące przepisy nie przewidują uzasadniania zarządzeń prezesa o zmianie składów orzekających, co zresztą nie było praktykowane także przez poprzednich prezesów tej instytucji. 

yenn/PAP, Fronda.pl