Z badań CBOS wynika, że dobre oceny roz­wo­ju sy­tu­acji w Pol­sce są częst­sze wśród re­spon­den­tów uzy­sku­ją­cych wyż­sze mie­sięcz­ne do­cho­dy per ca­pi­ta, miesz­kań­ców du­żych aglo­me­ra­cji i ba­da­nych le­piej wy­kształ­co­nych.

Prze­ko­na­nie o wła­ści­wym kie­run­ku prze­mian po­nad­prze­cięt­nie czę­sto wy­ra­ża­ją wy­so­ko wy­kwa­li­fi­ko­wa­ni spe­cja­li­ści i kadra me­ne­dżer­ska. W naj­mniej­szym tę opinię po­dzie­la­ją pra­cow­ni­cy śred­nie­go szcze­bla i tech­ni­cy, osoby za­trud­nio­ne w usłu­gach i ad­mi­ni­stra­cji, rol­ni­cy i bez­ro­bot­ni.

Najwięcej entuzjastów znajduję się w elektoracie PO (42 proc. wobec 37 proc. krytyków). Ankietowani sympatyzujący z PiS (wraz z Solidarną Polską, Polską Razem i Prawicą Rzeczypospolitej) oraz z SLD kierunek zmian w ogromnej większości oceniają negatywnie. Rozczarowanie sytuacją w kraju przeważa również wśród zwolenników PSL, osób biernych politycznie i niepewnych swojego udziału w ewentualnych wyborach parlamentarnych.

W ciągu mie­sią­ca oceny kie­run­ku zmian za­cho­dzą­cych w Pol­sce nie zmie­ni­ły się. Przybyło wprawdzie badanych określających jakość życia politycznego w Polsce jako przeciętną (od lutego wzrost o 5 punktów procentowych, do 41 proc.), to jednak osoby rozczarowane sytuacją na krajowej scenie politycznej niezmiennie przeważają nad tymi, które oceniają ją pozytywnie (44 proc. wobec 10 proc.).

All/Cbos.pl, Onet.pl