23.11.21, 09:54fot. policja.pl

Cela plus! Areszt dla członków grupy przestępczej za składowanie odpadów niebezpiecznych

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Częstochowy zatrzymali 6 członków grupy przestępczej, która na terenie województwa opolskiego nielegalnie składowała niebezpieczne odpady. Śledczy ustalili, że w wyniku przestępczego procederu na teren województwa opolskiego trafiło co najmniej 3 tysiące ton groźnych śmieci. Wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani.

Pod koniec 2019 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie powołana została tak zwana grupa śmieciowa, która pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach zajmuje się zwalczaniem nielegalnego procederu składowania odpadów niebezpiecznych na terenie kraju. Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wpadli na trop 14 nielegalnych składowisk w województwie śląskim, opolskim, mazowieckim i łódzkim. Skrupulatna praca i ścisła współpraca z katowicką prokuraturą doprowadziły do tego, że do tej pory już 36 osób usłyszało zarzuty za transportowanie i składowanie groźnych dla życia i zdrowia substancji na terenie kraju. Wszystkie zatrzymane osoby usłyszały też zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a 16 z nich trafiło do aresztu.

W ubiegłym tygodniu policjanci zatrzymali kolejnych 6 osób, które działając w zorganizowanej grupie przestępczej, w 2020 roku zwieźli, a następnie porzucili 2 tysiące ton odpadów niebezpiecznych w Skarbimierzu – Osiedle. Na podstawie zabezpieczonych próbek znalezionych tam substancji biegli stwierdzili, że były tam przechowywane odpady stanowiące poważne zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Kolejne tysiąc ton przetransportowali i porzucili na terenie Kędzierzyna – Koźla. Trafiły tam substancje, które z uwagi na swoje właściwości fizyko-chemiczne bezpośrednio zagrażały życiu i zdrowiu wielu osób.

Mężczyźni w wieku od 47 do 53 lat z województwa śląskiego i dolnośląskiego usłyszeli już zarzuty. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przywóz z zagranicy odpadów niebezpiecznych bez wymaganego zezwolenia grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Na wniosek katowickiego prokuratora sąd postanowił, że cała szóstka kolejne 3 miesiące spędzi teraz w areszcie.

Policja Apeluje!

Każdy, kto jest świadkiem składowania odpadów, powinien zawiadomić odpowiednie służby. Apelujemy przede wszystkim do osób, które mieszkają w pobliżu mało uczęszczanych miejsc, obiektów leśnych, opuszczonych hal czy magazynów, o zwracanie uwagi na wzmożony ruch pojazdów ciężarowych oraz osób w takich miejscach. Swoje spostrzeżenia można zgłaszać pod numerem alarmowym 997 lub 112, a także przez Internet - za pomocą narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń. Tylko wspólne działania pozwolą na wykrycie przestępstw popełnianych przeciwko środowisku naturalnemu.

 

mp/policja.pl

Komentarze

PO PRAWDZIWIE POLSKIE, nie NIEMIECKO-SOWIECKIE2021.11.23 11:50
A potem te śmieci w POLSCE PALĄ się, bo są ZYSKI. Jak po zapaleniu będą STRATY to podpaleń nie będzie. Jasne jak budowa CEPA. Jak ZAPALĘ, lub SAMO MI się ZAPALI wiaderko LIŚCI i TRAWY, to zaraz przybywa taki SMUTNY PAN i wystawia mi KWIT z USTALONĄ KWOTĄ, którą muszę zapłacić w kasie Gminy. To jak wyrażę SKRUCHĘ może być 100 ZŁOTYCH, a jak nie będę SPOLEGLIWY to może i nawet wystawi mi choćby 500 ZŁOTYCH. JEDEN METR SZEŚCIENNY to 100 wiaderek, każde licząc po 100 ZŁOTYCH to daje SUMĘ OPŁATY za SAMOSPALENIE ODPADÓW równą 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH. Policzyć na HAŁDZIE, która SAMA się PODPALIŁA, ilość "ZUTYLIZOWANYCH" METRÓW SZEŚCIENNYCH ODPADÓW pomnożyć przez 10 tys., a wynik tego DZIAŁANIA przesłać WŁAŚCICIELOWI HAŁDY, "BIZNESMENOWI ŚMIECIOWEMU" do ZAPŁATY w KASIE GMINY. Nawet wtedy, gdy nie dopilnuje, aby się SAMO nie ZAPALIŁO, bo naraża POLAKÓW na utratę zdrowia. To tak jak z drzewem, które SAMO USCHNIE i właściciel musi zapłacić za niedopilnowanie przed uschnięciem, albo nie dopilnuje, aby ktoś obcy w czasie jego nieobecności nie wyciął drzewa piłą. To tak samo jak z PRZEKROCZENIEM maksymalnej prędkości w czasie jazdy samochodem, przychodzi fotka z wynikiem przekroczenia, jest propozycja mandatu zgodnie z taryfikatorem. Właściciel pojazdu ustala dane kierującego i "się PŁACI". W razie, gdy właściciel nie wskaże "PRZESTĘPCY" płaci 5-cio krotną wielkość mandatu. Za co PŁACI??? Za to ze nie przypilnował SAMOCHODU. Właściciel hałdy przecież też MUSI ZAPŁACIĆ ZA NIEPRZYPILNOWANIE ŚMIECI i "SAMOZAPALENIE" przez jakiegoś OSOBNIKA..Nie będzie ZYSKU, BĘDZIE STRATA i od razu HAŁDY przestaną się SAME PODPALAĆ.
Dam2021.11.23 10:08
Frondo, coś o tym, że nasz "narodowy czempion" Jacek Sasin już się nawet nie kryje z nepotyzmem w Spółkach Skarbu Państwa, teraz się nim chwali? https://twitter.com/MAPGOVPL/status/1462727662317838338 Pamiętacie, jak ustawiony konkurs za PO był skandalem i patologią, teraz to jest norma.