WHO ostrzega, że spożywanie nawet 50 g wędlin - zaledwie dwóch plasterków dziennie - zwiększa ryzyko raka jelita grubego, trzustki i prostaty. Za rakotwórczy efekt wędlin odpowiadają związki chemiczne dodawane jako konserwanty lub powstające w procesie przetwarzania (np. wędzenia).

- Indywidualne ryzyko raka jelita grubego z powodu spożywania wędlin jest niskie, ale rośnie wraz z ilością spożywanego [przetworzonego] mięsa - komentuje dr Kurt Straif z WHO.

Raport zawiera też stwierdzenie, że czerwone mięso jest "prawdopodobnie rakotwórcze". Istnieją "ograniczone" dowody na to, że spożywanie 100 g mięsa dziennie zwiększa ryzyko raka o 18 proc. Rakotwórcze związki powstają zwłaszcza podczas obróbki mięsa w wysokich temperaturach, np. podczas smażenia lub pieczenia na grillu. Czerwone mięso to więc „substancje prawdopodobnie rakotwórcze dla człowieka".

WHO dodaje jednoczesnie, że mięso ma istotne walory zdrowotne. Jest ważnym źródłem żelaza, cynku i witaminy B12.

Szacuje się, że spożycie wędlin odpowiada za 34 tys. śmierci z powodu nowotworów rocznie. To znacząco mniej niż 600 tys. zgonów spowodowanych przez nowotwory wywołane spożyciem alkoholu czy milion spowodowanych paleniem tytoniu.

MT/gazeta.pl