24.11.21, 16:13Fot. screenshot - YouTube (Janusz Jaskółka)

Cichanouska w PE dziękuje Polsce i apeluje do UE: Same wyrazy zaniepokojenia nic nie zmienią

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zabrała głos w Parlamencie Europejskim, gdzie odniosła się m.in. do trwającego kryzysu na granicy. Wyraziła poparcie dla Polski i Litwy oraz zaapelowała do eurodeputowanych o stanowcze działania wobec białoruskiego reżimu.

Swiatłana Cichanouska zaapelowała do Parlamentu Europejskiego o solidarność z więźniami politycznymi na Białorusi. Wskazała, że obecnie reżim Łukaszenki więzi z powodów politycznych 882 osoby. Przypomniała też o opozycjonistach zamordowanych przez siły reżimu.

Opozycjonistka odniosła się również do kryzysu migracyjnego podkreślając, że został on sztucznie stworzony przez Aleksandra Łukaszenkę.

- „Nie pozwólmy, aby reżim manipulował migrantami. Białorusini i migranci to w tej chwili zakładnicy reżimu”

- apelowała.

- „Zakładając, że te nadużycia wobec migrantów zostaną jakoś powstrzymane, czy naprawdę sądzicie, że na tym skończą się nadużycia i zagrożenia reżimu poza jego granicami?”

- pytała.

Wyraziła przy tym wsparcie dla Polski i Litwy.

- „Polsko,Litwo bądźcie silni! Wiemy, że płacicie olbrzymią cenę za bycie prawdziwymi przyjaciółmi białoruskiego narodu”

- podkreśliła.

Do Unii Europejskiej apelowała natomiast o zdecydowane działania.

- „Czy UE będzie miała odwagę, aby podjąć zdecydowane działania wobec reżimu w Mińsku, czy też Białorusini mają czekać kolejny rok? Nie mamy już kolejnego roku, ani nie ma go Białoruś, ani nie ma go Europa. Możemy zrobić o wiele więcej niż tylko czekać”

- wskazała.

W czasie swojego wystąpienia Cichanouska skrytykowała też europejskie media, które białoruskiego dyktatora nazywają prezydentem.

- „On nim nie jest. Jest kimś, kto bezprawnie uzurpuje władzę, którą zdobył przemocą. Wzywamy Europę, aby nie uznawać go za prezydenta”

- powiedziała.

Zaznaczyła, że „ubolewania i wyrazy głębokiego zaniepokojenia” ze strony Unii Europejskiej nie pomogą białoruskiemu społeczeństwu.

- „Europa musi być bardziej pro-aktywna, czekanie i przyglądanie się to niedobra strategia”

- zaznaczyła.

kak/europarl.europa.eu, DoRzeczy.pl

Komentarze

olo2021.11.24 23:19
Wystarczy postawić na granicy pisowca obok pisowca i mamy mur z pustaków za friko !!!
olo2021.11.25 2:51
SZABES JUŻ WKRÓTCE. ____________________________________________________________________________________________________ A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny. ___________________________________________________________________________________________________ 🔴 Гимн Советского Союза!!! 🔴 ___________________________________________________________________________________________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! 🔴 🔴 🔴 🔴 _______________________________________________________________________________________________________ Za Rodinu! Za Stalina! Na boj, na boj, na boj!
Anonim2021.11.25 8:28
Lepiej będzie zamiast muru postawić ciebie pod murem! ... ścierwo wyrzucić na granicę i nikt się nie zbliży do takiego goowna!
Łapy precz od kołchozu Białoruś!2021.11.24 21:15
MY nie chcemy FBI - CIA - MOSSAD! My mamy własny KGB! - - - - Nasi czekiści są doświadczeni i szkoleni przez naszego ukochanego CZEKISTĘ tow. pułkownika PUTINA! Tylko my mamy prawo i przyjemność strzelać w potylice naszym białoruskim kołchoźnikom. - - - PRECZ z HAMERYKAŃSKO-ŻYDOWSKIM imperializmem!
Centralna Szkoła Prawnicza im. Teodora Duracza2021.11.24 20:42
willę za parę milionów na prowadzenie swojej wywrotowej działalności, jakbym dostawał od Morawieckiego pieniądze na utrzymanie to też bym w tym PE powiedział każdą niegodziwość aby tylko moje życie dalej było luksusowe a ojczyzną i tak jest Izraela, mnie Morawiecki dał podwyżkę cen prądu, gazu, śmieci, tak więcjak d9stanę wille od Morawieckiego to też będę wychwalał PIS w niebiosach a opluwał tych , których mi wskażą do oplucia
Czy już do niej dotarło?2021.11.24 17:13
Że UE NIC nie zrobi dla wolności dla Białorusinów. Chyba jeszcze nie do końca. France i szkopy chętnie podpiszą jakiś deal z putinem, by WSPÓLNIE okradać Białorusinów. Oczywiście pod PŁATNYM nadzorem jewro-urzędasów.
Anonim2021.11.24 20:25
Nie ma takiego narodu jak Białorusini!
gość2021.11.24 16:50
Trochę późno przyszła do rozumu! Na początku szczebiotała i Platformą i z Trzaskowskim - no i oczywiście GW dołożyła swoje!