Uroczystość, jaka miała miejsce w minioną niedzielę, rozpoczęła się od Mszy św. w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie, której przewodniczył bp. Jan Wątroba. Homilię zaś wygłosił ks. infułat Józef Sondej, kapelan Armii Krajowej – najstarszy kapłan diecezji rzeszowskiej. W wygłoszonym słowie ks. inf. Sondej przypomniał postać płk. Łukasza Cieplińskiego, którego niemal jest rówieśnikiem. Kaznodzieja zwrócił również uwagę na dramat Żołnierzy Wyklętych, tuszowanie prawdy w okresie komunizmu oraz współczesne zagrożenia i wyzwania jakie stoją przez Polską.

Po zakończeniu Mszy św. uroczystości przeniosły się na plac przy zbiegu al. Ł. Cieplińskiego, ul. S. Moniuszki i ul. Zygmuntowskiej, na którym stanął pomnik. Osoby uczestniczące w odsłonięciu pomnika usłyszały treść grypsów, które płk. Ciepliński pisał z więzienia do rodziny. Treść jednego z ostatnich, napisanego tuż przed śmiercią, umieszczono na pomniku: „Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazł moją mogiłę, to na niej możesz te słowa napisać…”.

W czasie niedzielnych uroczystości odtworzono również nagranie, na którym zachował się głos Żołnierza Wyklętego o pseudonimie „Pług”. Było to zeznania z procesu nagrane przez Polskie Radio na użytek audycji propagandowej. Postać płk. Cieplińskiego odsłonił ks. Józef Sondej. Z kolei odsłonięcia popiersia sześciu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: mjr. Józefa Batorego, mjr. Franciszka Błażeja, kpt. Karola Chmiela, płk. Mieczysława Kawalca, ppłk. Adama Lazarowicza, mjr. Józefa Rzepki dokonali przedstawiciele rodzin wraz z przedstawicielami fundatorów. Bp Jan Wątroba poświęcił pomnik.

Na zakończenie odbył się apel poległych i salwa honorowa. Członkowie IV ZG WiN pośmiertnie zostali awansowanie na wyższe stopnie wojskowe. Całość zakończył koncert w hołdzie Żołnierzom Wyklętym w Filharmonii Podkarpackiej.

Ab/ diecezja.rzeszow.pl