Z danych OECD wynika, że przez ostatnie 10 lat średni roczny dochód w Polsce niewiele się zmienił, a pensje praktycznie stały w miejscu – podaje „Gazeta Polska Codziennie”.

20 proc. z ponad tysiąca przebadanych przez CBOS Polaków uważa, że żyją skromnie i muszą oszczędnie gospodarować posiadanymi środkami, aby wystarczyło im na podstawowe wydatki, takie jak jedzenie i leki. 3 proc. nie wystarcza nawet na podstawowe potrzeby. W sumie niemal co czwarty Polak żyje w biedzie lub na granicy ubóstwa.

Aż 43 proc. ankietowanych obawia się pogorszenia swojej sytuacji materialnej, 33 proc. mówi o groźbie biedy, a 5 proc. przyznaje, że są wobec niej bezradni. Najtrudniej żyje się emerytom. Co trzecia z osób w wieku 55 lat i starszych ocenia swój poziom życia jako biedny lub skromny, a tylko co ósma uważa, że żyje względnie dobrze. Nieco ponad połowa, bo 54 proc. Polaków, przyznaje, że wystarcza im na codzienne wydatki, ale brakuje na inne zakupy, np. nowe ubrania czy buty.

Natomiast z raportu Work Service wynika, że co piąty Polak rozważa emigrację zarobkową, a odsetek zdecydowanych na wyjazd z kraju wynosi 6,4 proc. i stale rośnie. Oznacza to, że blisko 1,3 mln osób gotowych jest szukać pracy za granicą. – Ponieważ tendencja ta jest trwała, to trzeba ją przyjąć jako fakt i trzeba tym ludziom pomagać – powiedział Tomasz Haczarek, prezes Work Service.
Emigrację rozważają głównie osoby młode – wśród badanych poniżej 35. roku życia aż 63 proc. myśli o pracy w innym kraju. 29 proc. spośród tych osób to studenci lub uczniowie.

Sab/Niezalezna.pl, Gazeta Polska Codziennie