Na dzisiejszym posiedzeniu Sejm zadecydował o dalszym losie projektu „Zatrzymaj aborcję”, kierując go do prac komisji, o czym pisaliśmy TUTAJ. Posłowie skierowali dziś do komisji również projekty „Stop Pedofilii”, „Stop447” oraz obywatelski projekt noweli Prawa łowieckiego. Ponadto Sejm uchwalił nowelizację ustawy o bezpłatnych lekach dla kobiet w ciąży.

„Stop Pedofilii”

Projekt „Stop Pedofilii”, który przewiduje m.in. kary więzienia za publiczne propagowanie obcowania płciowego wśród niepełnoletnich, trafił do sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 199 posłów, 246 przeciwko, a sześciu się wstrzymało.

„STOP447”

Do dalszych prac w komisji sprawiedliwości i praw człowieka trafił projekt ustawy o ochronie mienia bezdziedzicznego „STOP447”. Posłowie nie zgodzili się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Nie zgodzili się również na bezzwłoczne przystąpienie do II czytania. Odrzucenie tego drugiego wniosku, jak poinformowała marszałek Sejmu, oznacza skierowanie projektu do komisji.

Nowelizacja Prawa łowieckiego

Również obywatelski projekt noweli Prawa łowieckiego, który zezwala niepełnoletnim na udział w polowaniach za zgodą prawnych opiekunów, został skierowany do komisji. Pracą nad nim zajmie się sejmowa Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Za odrzuceniem projektu było 171 posłów, przeciw 270, a ośmiu wstrzymało się od głosu.

"Ciąża Plus"

Sejm uchwalił natomiast nowelizację ustawy o bezpłatnych lekach dla kobiet w ciąży. Za jej przyjęciem z dwiema poprawkami zagłosowało 452 posłów, a pięciu było przeciw.

Zgodnie z tą nowelizacją, kobiety będą miały zapewniony dostęp do leków na podstawie zaświadczenia stwierdzającego ciąże, wystawionego przez ginekologa lub położną. Przepisywać będą mogli je wszyscy lekarze. Uprawnione do korzystania z bezpłatnych leków będą również nieubezpieczone kobiety, ponieważ w czasie ciąży przysługuje im prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.

W ciągu czterech miesięcy od wejścia ustawy w życie ma zostać ogłoszony wykaz leków. Program będzie finansowany z budżetu państwa. W tym roku przewidziano na ten cel 11 mln zł, w przyszłym roku ma to być 24 mln zł, a z każdym kolejnym rokiem kwota będzie rosła o 10 proc.

„Podatek cukrowy”

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała po wznowieniu obrad, że Sejm na tym posiedzeniu nie zagłosuje nad uchwałą Senatu odrzucającą ustawę o wprowadzeniu opłaty od napojów słodzonych oraz alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 mln.

 

kak/ PAP, wPolityce.pl