W zeszłym tygodniu, tuż przed wyborami samorządowymi Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w sprawie reformy sądownictwa w Polsce. Chodzi o nową ustawę o Sądzie Najwyższym i jej przepisy dotyczące przejścia niektórych sędziów tej instytucji w stan spoczynku. 

Przypomnijmy, że TSUE podjął decyzję o zawieszeniu tych przepisów. Dziś prof. Małgorzata Gersdorf, która w myśl nowej ustawy o SN miała przejść w stan spoczynku z dniem 4 lipca 2018 r. wezwała do pracy wszystkich sędziów Sądu Najwyższego odsuniętych od orzekania na mocy nowelizacji. 

Jak rozwiązać ten problem? Na to pytanie odpowiedział w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz. 

W ocenie ministra spraw zagranicznych, aby przywrócić na stanowiska sędziów odesłanych na emeryturę, potrzebna będzie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. 

„Żeby wrócić (ze stanu spoczynku – PAP), to trzeba wprowadzić ustawę, taką, żeby umożliwić tym osobom, które są w stanie spoczynku powrócić. Pewnie na takich samych warunkach, jakie były przedtem”- podkreślił Czaputowicz. 

Jak dodał minister, "ze wstępnej analizy" wynika, że trzeba będzie wprowadzić w życie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. A to z kolei wiązałoby się z nowelizacją ustawy o SN. Co z powrotem sędziów, którzy w myśl nowej ustawy musieli przejść na emeryturę?

"Myślę, że będzie to możliwe, bowiem stanowiska opróżnione przez sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku, nie są zajęte”- stwierdził szef MSZ podczas rozmowy z dziennikarzami. 

Unijny Trybunał Sprawiedliwości w zeszły piątek podjął decyzję o zastosowaniu wobec Polski tzw. środków tymczasowych , co oznaczałoby zawieszenie stosowania niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, czyli tych dotyczących wieku emerytalnego sędziów.

Tym samym TSUE w pełni przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie. 

yenn/PAP, Fronda.pl