Marszałek Senatu, Stanisław Karczewski zapowiedział, że jutro izba wyższa Parlamentu będzie debatować w sprawie ustanowienia 12 listopada dniem wolnym od pracy. Przypomnijmy, że w nocy z wtorku na środę w Sejmie przegłosowano ustawę autorstwa posłów PiS.

Przyjęto poprawki, zgodnie z którymi 12 listopada pracować będą publiczne szpitale i apteki. 

Pomysł wzbudził sporo kontrowersji, czemu trudno się dziwić, ponieważ pojawił się niemal w ostatniej chwili przed tak wyjątkową dla Polaków datą. Opinię w sprawie projektu ustawy wydało również biuro legislacyjne, wskazując na brak odpowiedniego vacatio legis, ustawowego czasu dla prezydenta na podjęcie decyzji w tej sprawie oraz konsultacji na temat możliwych skutków ustawy. 

"Według mnie ten projekt jest bardzo dobry, na pewno oczekiwany społecznie i dobrze odbierany społecznie, ale są pewne wątpliwości. Nad nimi się zastanawiamy"-ocenił marszałek Senatu, Stanisław Karczewski w rozmowie z portalem 300polityka.pl. 

Senacka komisja w zaledwie 38 minut rozpatrzyła ustawę, odrzucając wszystkie poprawki- pomimo "miażdżącej" opinii biura legislacyjnego Senatu. Jeden z senackich legislatorów w rozmowie z dziennikarzami RMF FM podkreślił, że projekt  "przeczy zasadzie odpowiedzialnego zachowania państwa". Rozmówca rozgłośni próbował przedstawić senatorom ten problem na przykładzie kursowania pociągu. W tym przypadku dodatkowy dzień wolny będzie problemem zarówno dla przewoźnika, jak i dla pasażerów. 

"Rozmawiamy, debatujemy, dyskutujemy. Jutro podejmiemy decyzję. Sam pomysł mi się podoba, bo setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zdarza się raz na sto lat. Więc dobrze na 100 lat dobrze świętować"- ocenił marszałek Stanisław Karczewski w rozmowie z dziennikarzami. Projekt polityk ocenił jako "bardzo dobry i interesujący". Zdaniem Karczewskiego, tego rodzaju pomysł jest na pewno "oczekiwany (...) i dobrze odbierany społecznie". Polityk przyznał jednak, że są pewne wątpliwości, nad którymi Senat się zastanawia. 

Owszem, dobrze mieć dodatkowy dzień wolny, zwłaszcza na okoliczność tak wielkiego święta i tak wyjątkowej rocznicy. Takie decyzje powinno się jednak podejmować zwłaszcza wcześniej niż na kilka tygodni przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. 

yenn/300Polityka, Fronda.pl