16.01.21, 07:47Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

Co z ustawą o mandatach? Sejm ma zająć się nią w najbliższą środę

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski zapowiedział, że projekt ustawy dot. mandatów wkrótce zostanie poddany pod głosowanie posłów. „Najprawdopodobniej projekt będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu” – stwierdził polityk.

Złożony przez posłów PiS projekt noweli Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia zakłada rezygnację z możliwości odmowy mandatu karnego na rzecz możliwości zaskarżenia nałożonego mandatu do sądu. Osoba, która nie zgadza się z przyjętym mandatem, nie będzie już występować w sądzie jako oskarżona, ale sama będzie musiała stać się oskarżycielem. Podobne rozwiązania obowiązują w Niemczech, Włochach czy Belgii.

Projekt spotkał się z krytyką nie tylko opozycji, ale również Porozumienia Jarosława Gowina i wielu prawników. Mimo to Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że z niego nie zrezygnuje.

- „Jestem przekonany, że projekt ten nie będzie problemem. Do połowy przyszłego tygodnia powinniśmy uzgodnić w ramach Zjednoczonej Prawicy wszelkie ewentualne wątpliwości i uwagi do projektu” – zapowiedział Krzysztof Sobolewski.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS stwierdził, że najpewniej Sejm zajmie się nowelą już w czasie najbliższego posiedzenia, które zostało zaplanowane na przyszłą środę.

Proponowany przez ugrupowanie rządzące projekt ma usprawnić działanie policji i sądów.

- „Jak wskazuje praktyka, przeważająca większość spraw o wykroczenia wnoszonych do sądu w związku z odmową przyjęcia mandatu przez sprawcę kończy się wydaniem prawomocnego wyroku skazującego. Poza tym odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia w sprawie o wykroczenie” – argumentują autorzy noweli.

kak/PAP, niezależna.pl

Komentarze

Anonim2021.01.18 17:10
Teraz Ty, biedny czowieczku, musisz udowodnić swoją niewinność, a nie policjant twoją winę. To narusza zasadę domniemania niewinności. Obraca cały porządek prządek prawny w nieporządek. A jeszcze najpierw człowieczku zapłać. Nie masz z czego ? Twój problem.
gumowa kaczka2021.01.17 9:48
pis generuje problemy (aborcja,podwyżki dla posłów,5 dla zwierząt,mandaty) następnie wycofują sie z tych debilizmów a ich wyborcy mówią jaki dobry ten pis
Bbb2021.01.16 12:32
Jestem członkiem PIS. Ten faszystowski projekt o mandatach nie był konsultowany z Polakami w tym z członkami PIS. Wzywam posłów do realizacji Programu PIS. Działania PIS w zakresie szczepień, plandemi, depopulacji i realizacji poleceń Gaetsa, Sorosa, WHO, są zdradą i samowolą!!!
katolik2021.01.16 12:53
WYPISZ się z PIS, ta nazistowska organizacja będzie mogła wyjśc z twarza, jak nastapi samoistne rozwiazanie. To jedyna szansa dla zdrajców Narodu
Marek2021.01.16 10:27
Nie ma głupszego tłumaczenia że takie rozwiązanie jest prawem we Włoszech lub innym kraju.Czyli mamy się przygotować na homo-związki ,eutanazję,zmianę słownika dotyczącą osób.Ale jeżeli ludzie którzy tworzyli PIS zostali wykoszeni przez miernoty to mamy właśnie taki pasztet.Na zakończenie powiem premierowi,wice-premierowi tak.Wprowadzając to prawo /bezprawie/staniecie się taką samą poczwarą jak PSL,PO.Macie za nic swoich wyborców ,stajecie się towarzystwem wzajemnej adoracji. To bezprawie które chcecie wprowadzić to bezpośredni atak na wolność i podsrtawowe prawa obywatela.Jesteśćie po prostu lewactwem,takim samym jak ci którzy blokują informacje.Moim zdaniem to koniec PIS w formie jaka istniałą ,może okaleczona ale coś tam jeszcze ludzkiego było.Bezczelnie gracie na tym że nie ma opozycji .Ale pamiętajcie gdy zabierzecie nam podstawowe prawa i wolność to będzie nam obojętne kto będzie rządził>bo prawo-bezprawie wasze będzie obowiązywać.Analitycy na zachodzie to zauważli i dlatego niejaki tusk otrzymał rozkaz powrotu do Polski.Szykuje szykuje się utrata resztek niepodległośći naszego kraju.I ta utrata będzie zrobiona rękoma tych którzy mają nawet ręczniki w barwach narodowych.OBŁUDA
katolik2021.01.16 10:33
Obłuda PIS ujawniła się już po wpuszczeniu kartki wyborczej, sprzedali Polaków nazistom. Nigdy na nich już nie zagłosuję!
Marek2021.01.16 11:46
Opowiadasz bzdury.Mam prośbę nie wchodz pod moje komentarze.
katolik2021.01.16 12:49
PIS to zdrajcy Narodu, a ty spróbuj mnie złapać, jak będę klikał pod ciebie
katolik2021.01.16 12:54
poza tym mówiąc o mnie zaprzeczasz swojemu wpisowi, czyli to ty jestes obłudny
Marek2021.01.16 16:37
zwykły trol by odwrócić uwagę od treśći.A klikaj sobie do woli.Głupiemu trzeba ustąpić
katolik2021.01.17 7:03
wiesz to był żart, nię będe klikał pod ciebie, więc nie musisz się obawiać
katolik2021.01.17 15:57
a poza tym przed innymi osobami na forum wydałeś o sobie świadectwo
Anonim2021.01.16 11:34
Nic dodać nic ująć!
Michał Jan2021.01.16 9:59
To ciekawa informacja, że takie rozwiązanie obowiązuje we Włochach. Będę starał się je omijać przy dojeździe do pracy.
Andrzej2021.01.16 10:20
Nie, takie rozwiązania nie obowiązują w wymienionych krajach, pis się mija z prawdą jak zwykle. W Niemczech po prostu nie płacisz mandatu i wtedy rusza sprawa w sądzie, gdzie policja musi ci udowodnić winę. Nie musisz pisać żadnego wniosku, w którym dowodzisz swojej niewinności.
Józef2021.01.16 9:56
Kolejne kłamstwa PiS - u. W Niemczech po 7 dniach jeżeli nie zapłacisz mandatu, sprawa jest kierowana do sądu. Dlatego tam obywatel nie musi przed sądem udowadniać że jest niewinny, tylko sąd musi mu udowodnić winę. Nasz projekt jest rodem z systemów totalitarnych gdzie obywatel będzie musiał sam zbierać dowody na swoją niewinność. No ale zaraz dostanę minusy, bo to projekt pisowski.
cam2021.01.16 9:54
A to raport NIK o "reformie" sądownictwa PIS - która niczego nie poprawiła, bo jej celem było zawłaszczenie i ręczna kontrola sądów. https://www.nik.gov.pl/plik/id,23378.pdf Z raportu NIK wynika, że nie ma dowodu, by projekty informatyczne mające poprawić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, rzeczywiście do tego doprowadziły. Średni czas postępowań w sądach znacznie się wydłużył, a sam proces losowania spraw nie jest transparentny - wynika z raportu.
Po 11 ...2021.01.16 8:52
Obecne przepisy zmuszają Policję do sumienności w pracy, a wątpliwe przypadki są rozstrzygane (częściej) na korzyść obywatela. Dlatego, że Policjant wie, że bez porządnego przed sądem się skompromituje. Tak działa sytuacja w której to Policjant musi wnosić sprawę do sądu. Nowy pomysł ma pogorszyć status obywatela. To on będzie musiał się odwoływać i udowodnić, że jest niewinny. To kolejny pisowski pomysł ograniczający wolność. Cóż Polacy mają naturę niewolników, uwielbiają mieć Pana z bacikiem, decydującego o ich losie, byleby Pan dawał się napić i zjeść, więc znowu łykną jak pelikany.
Michał Jan2021.01.16 9:57
Nie wiem, w jakich kręgach się obracasz, że znasz Polaków lubiących, gdy ktoś nad nimi stoi z bacikiem. Mi się tacy nie trafili. Niemniej, reszta wywodu absolutnie słuszna.
Andrzej2021.01.16 10:27
Przede wszystkim polacy sprzedali się za 500 zł, 13 emeryturki, itp. I potrzeba kasy. Więc po zmianie prawa milicjant każdemu spotkanemu obywatelowi wystawi po 200 mandatów, za wszystko, co mu przyjdzie do głowy. W ciągu tygodnia zdążysz napisać 20 wniosków, a 180 mandatów się uprawomocni i kilka(naście) tysięcy zł do budżetu. Rydzyk ma swoje potrzeby.
katolik2021.01.16 10:36
dlatego, jeśli odnośnie np szczepień kiedys kiedyś chcieli by dac mandat,, to ty będziesz musiał udowodnić skład i działanie szczepionki, jako działanie HOLOCAUSTYCZNE I CZIPOWE.
Andrzej2021.01.16 8:39
Przecież ta żałosna argumentacja nie różni się niczym od tego, gdyby wprowadzić ustawę, że jeśli w jakikolwiek spór zaangażowany jest pisior to pisior ma rację. Przecież to jeszcze bardziej odciąży sądy. Bolszewicy.
T.2021.01.16 8:26
Analogicznie można zabronić oskarżonym prawa do obrony, bo w większości przypadków to oskarżyciel ma rację, więc po co przeciągać proces i mnożyć biurokrację? Można tyle wtedy zaoszczędzić! Serio, PiS chce być po stronie obywateli, czy tego, żeby się tabelki ładniej układały? Bo nawet nie ukrywają tego, że chodzi o to, żeby utrudnić ludziom obronę, żeby mniej się odwoływało (PiS mówi o zmniejszeniu takich spraw o kilkaset tysięcy rocznie), żeby to urzędnik miał zawsze rację. Obywatelu, pokornie płać i płacz!
katolik2021.01.16 7:57
Hipotetycznie, na ew, przyszłosć oni się zabezpieczają ( podobnie jak zrobili w rozporządzeniu o szczepieniach)- to znaczy, że jak ktoś nie przyjmie szczepionki, jeśli stwierdzą, ze byłaby przymusowa( to prędzej ich juz nie będzie, bo ludzie wyjda na ulice) TO dostanie mandat i będzie po nim?! Pozornie chodzi o mandat na komunikacyjny, ale naprawdę chodzi o szczepienia !!!!