10.12.20, 19:59fot. flickr.com

Co zawiera kompromis Polski i Węgier z prezydencją niemiecką?

Polska i Węgry kategorycznie nie zgadzały się na powiązanie wypłaty środków unijnych na podstawie tzw. mechanizmu praworządności, którego zasady interpretacji były bardzo rozmyte. W dniu wczorajszym prezydent Andrzej Duda poinformował, że Budapeszt i Warszawa osiągnęły wstępne porozumienie w tej sprawie z prezydencją niemiecką. Do mediów wyciekł też projekt kompromisu.

Fragmenty tego dokumentu przetłumaczył serwis money.pl. Czytamy w nim m.in.:

- Rada Europejska przypomina, że Unia Europejska, jej państwa członkowskie i jej instytucje są zobowiązane do promowania i poszanowania wartości, na których opiera się Unia w tym praworządności – zgodnie z traktatami.

Oraz:

- Celem rozporządzenia jest ochrona budżetu Unii, w tym należytego zarządzania finansami oraz interesów finansowych Wspólnoty. Budżet Unii musi być chroniony przed wszelkiego rodzaju oszustwami, korupcją i konfliktem interesów.

Projekt zawiera też zapewnienie, że "stosowanie mechanizmu warunkowości na mocy rozporządzenia będzie obiektywne, uczciwe, bezstronne i oparte na faktach, zapewniając rzetelne postępowanie, nie dyskryminujące i traktujące na równi każde państwo członkowskie.

Dalej zapisano także:

- Stosowanie mechanizmu będzie honorować jego subsydiarny (pomocniczy -red.) charakter. Środki w ramach mechanizmu będą stosowane tylko wtedy, gdy inne procedury określone w prawie Unii Europejskiej (...) nie pozwoliłyby skutecznie chronić budżetu Unii.

Dokument ten pokazał w mediach społecznościowych Peter Kapern, brukselski korespondent publicznej rozgłośni DLF.

 

mp/money.pl/fronda.pl

Komentarze

ala2020.12.11 11:57
Totalna opozycja sama sieje nienawiść, jak ktoś myśli inaczej niż oni. Ktoś tych wrogów ojczyzny wybrał do Parlamentu.
Polonia Semper Fidelis2020.12.10 22:15
Uwaga! Nasz stary znajomy "Anonim" (czasem AAAtomek) oraz tenże pod wieloma innymi nickami jest chory z nienawiści i pogardy do chrześcijaństwa, Kościoła i Polski. To beneficjent starych układów rządów PO, który nie może pogodzić się z nieodwracalnością obecnych rządów. Maniacko wieszczy ich upadek, w co zresztą sam nie wierzy. Bluźnierstwa są dla niego jak narkotyk dla ćpuna lub alkohol dla pijaka - przynoszą mu złudne wrażenie ulgi. Ale potem następuje eskalacja jego choroby i bluźnierczy, pełen bełkotu cykl się powtarza ze zdwojoną siłą. Brak reakcji administracji Frondy na jego chamstwo i bluzgi to oczywisty skandal, ale na nich nie ma rady – udają głuchych. Może mają z nim jakąś cichą umowę? Nie wchodźcie więc z żadne słowne przepychanki z tym typem, bo jemu właśnie o to chodzi. To jest sadomasochista, który obrażany czuje lubieżną satysfakcję. W jego przypadku logika nie działa. Jego „argumenty” to Talmud w czystej postaci – pokrętny, złośliwy, pełen fałszywych oskarżeń. Dobro wywołuje w nim furię. Skandale, prawdziwe, naciągane lub wręcz urojone go cieszą. Niech więc prowadzi ten swój maniacki, bełkotliwy dialog sam ze sobą. To żałosny, nieszczęśliwy, godny politowania typ, któremu bardzo śpieszy się do piekła i rad by tam zaciągnąć też innych.
AAAtomek2020.12.11 10:12
Razem z kolegą serdecznie pozdrawiamy Pana Hrabiego! Pozdrowienia dla wilczura! ps. Czekamy na opowieści waszmości hrabiego o straconym majątku!
Standard parcha.2020.12.10 21:03
Co parch może i co jest wg. parcha normalne, np. antypolskie skürwysyństwo, cyt.:" Kurvva nie naród POZNASZ POLAKA PO CHAMSTWIE GŁUPOCIE I MORDZIE PIJAKA! POLSKIE ANTYWARTOŚCI SĄ GORSZE NIŻ KORONĄ BO NISZCZĄ TEŻ ZDROWIE PSYCHICZNE". - . . . . . A jakie jest do tego potrzebne wykształcenie, nie mylić z inteligencja, żeby takimi "standardami argumentować"? Potrzebny jest "doktorat i profesor nadzwyczajny" z PRL-u oraz "profesor zwyczajny" tzw. geremkowsko-żydowski. Oraz pozycja "profesora" w najbardziej prowincjonalnej dziurze Polski, Rzeszów-Mojżeszów. Pomijam takie drobiazgi jak umiejętność myślenia abstrakcją i jakiś tam talent literacki. . . . Gratulacje dla prof. doktora Jana Hatefulshit-Woleńskiego oraz jego synka ułomka Tadeusza.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.12.10 20:41
Ha, ha, a takie były groźne zapowiedzi... a wystarczyło postraszyć, że po prostu pominą PiSdowatych bolszewików i putinowskich Węgrów i kütasy zmiękły na momencie!
AAAtomek2020.12.11 10:12
Zwykłe miękkiszony. Jak zwykle.
gracz2020.12.10 20:40
Sk....syny.
man.of.Stagira2020.12.10 20:27
CAŁKOWITE ograniczenie do prawidłowości BUDŻETU! -przy warunkowaniu- cyt. 'Celem rozporządzenia jest ochrona budżetu Unii, w tym należytego zarządzania finansami oraz interesów finansowych Wspólnoty. Budżet Unii musi być chroniony przed wszelkiego rodzaju oszustwami, korupcją i konfliktem interesów.' TYLE...zostało z 'praworządności'...xD
Po 11 ...2020.12.10 20:09
"stosowanie mechanizmu warunkowości na mocy rozporządzenia będzie obiektywne, uczciwe, bezstronne i oparte na faktach, zapewniając rzetelne postępowanie, nie dyskryminujące i traktujące na równi każde państwo członkowskie." .... To równie śmieszne jak taka nazwa partii: PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ, czyli bla, bla, bal ... a pisotaliban łyka jak pelikany :))