W medycynie ludowej czarne jagody były wykorzystywane już od najdawniejszych czasów. Nasze babcie uważały ten owoc za niezbędny składnik domowej apteczki. Są naturalnym lekarstwem na problemy jelitowe i choroby oczu. Ostatnie badania przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców wykazały, że jagody mają pozytywny wpływ na nadwagę i wiele innych schorzeń. Dlatego znalazły szerokie zastosowanie w farmakologii, kosmetyce oraz w kuchni. Sięgnij więc po owoc, który jest zdrowym i naturalnym darem lata.

Dawno temu, gdy nie znano jeszcze antybiotyków, jagodami leczono tak poważne choroby jak tyfus, gronkowiec, polio i wszelkie zakażenia.Medycynaludowa nadała im szczególne miejsce w hierarchii roślin leczniczych. Współczesna medycyna również korzysta z ich mocy. Wyciągi zarówno z owoców, jak i z liści są ważną składową wielu leków.

Jagoda nazywana jest często leśną insuliną, bo jest owocem przyjaznym diabetykom. Chętnie polecają ją okuliści, wzmacnia bowiem siatkówkę. To kolejny powód, aby była obecna w diecie dziecka. 

Spożywanie jagód poprawia  komfort widzenia i wzmacnia oczy na przykład podczas wielogodzinnego czytania czy pracy przy komputerze. Żal, że sezon na te owoce jest tak krótki.

Jakie cenne składniki zawierają jagody?

Owoce czarnej jagody są źródłem witamin A, B1, B2, PP i C, a także flawonoidów, garbników, antocyjanów, fitoestrogenów, pektyn, kwasu foliowego, błonnika. Po-nadto zawierają kwasy owocowe (jabłkowy, bursztynowy, cytrynowy) oraz składniki mineralne: potas, fosfor, wapń, cynk, żelazo, mangan. Liście jagody czarnej zawierają olejki eteryczne, antocyjany, glikozydy fenolowe głównie arbutynę oraz garbniki.

Właściwości i zastosowanie

Na problemy z jelitami
Spożywanie suszonych owoców pomaga zwalczyć biegunkę, z kolei świeże owoce wskazane są przy zaparciach. Obecność garbników i pektyn w soku oraz naparze wpływa na uszczelnienie błony śluzowej żołądka, neutralizowanie szkodliwych produktów przemiany materii oraz spowalnianie ruchów robaczkowych jelit. Sok z jagód wychwytuje z organizmu wszelkie toksyny, więc jest uznawany za antidotum na zatrucia. Liście zaś działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie przy problemach układu pokarmowego.

Na choroby oczu
Owoce czarnej jagody, dzięki obecności antocyjanów i garbników, wspomagają prawidłowe funkcjonowanie oczu. Ponadto przyspieszają i wspomagają regenerację barwnika znajdującego się w siatkówce oka oraz poprawiają wzrok. Zapobiegają też pogłębianiu się krótkowzroczności oraz wspomagają widzenie w ciemności.

W walce z cukrzycą i nadwagą oraz nowotworami
Owoce jagody czarnej zawierają składnik nazwie pterostilben, który dzięki swoim właściwościom chemicznym okazał się już bronią przeciwko nowotworom. Ogranicza on możliwości komórek rakowych do przetrwania, przenika do nich, powodując ich obumarcie. Pterostilben pomaga także utrzymać prawidłową gospodarkę tłuszczową organizmu, poprzez zwiększenie utleniania tłuszczów w wątrobie oraz redukcję syntezy tłuszczów w tkance tłuszczowej. Działania te przyczyniają się do spadku masy ciała. Ponadto pterostilben wspomaga pracę trzustki w produkcji insuliny, chroniąc ją przed uszkodzeniami w razie spożycia zbyt wysokiej ilości cukrów. Czarne jagody są niskokaloryczne (100 g dostarcza
61 kcal) oraz posiadają właściwości oczyszczające organizm, więc znakomicie sprawdzają się przy różnych dietach.

W kosmetyce
Są wykorzystywane w kosmetyce do produkcji kosmetyków nawilżających i odżywiających skórę. Preparaty zawierające wyciąg z jagód wzmacniają, ściągają, wygładzają skórę, nawilżają, zmiękczają oraz uszczelniają naczynia krwionośne. Polecane są do cery trądzikowej, tłustej i naczyniowej. Kosmetyki zawierające wyciąg z czarnych jagód, dzięki zawartości przeciwutleniaczy, opóźniają proces starzenia się.

W aptece
Możemy kupić suszone jagody, ale owoce te są również składnikiem wielu leków. Suszone liście jagód są jednym ze składników Diabetosanu, mieszanki ziołowej dla cukrzyków.  Liście są również stosowane jako moczopędny, ściągający i przeciwzapalny składnik mieszanek ziołowych zalecanych m.in. w zapaleniu nerek, miedniczek nerkowych, kamicy nerkowej. Ekstrakty z jagód znajdują również zastosowanie się w preparatach okulistycznych.

W kuchni
Owocami czarnej jagody nadziewa się pierogi, gofry, naleśniki, racuszki, ciasta. Z jagód możemy przyrządzić soki, koktajle, kompoty, konfitury i dżemy oraz ozdabiać nimi desery. Możemy również używać ich jako składników sałatek, kremów, musów owocowych czy nalewek.

Dla małych brzuszków

Już u najmłodszychjagodyi sok z jagód sprawdzają się przy kłopotach z biegunkami. Zawarte w owocach garbniki wyciszają przewód pokarmowy, uszczelniając błony śluzowe i wyrównują perystaltykę jelit. Jagodom przypisywane jest również działanie uspokajające i przeciwbólowe, co trakcie nieżytu jelitowego ma niebanalne znaczenie zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Od września sok z jagód może być naturalnym wsparciem w leczeniu infekcji układu oddechowego, łagodzi kaszel, działa przeciwzapalnie. Wciąż za mało mówi się o antyanemicznych właściwościach czarnych jagód. Mają one w swoim składzie specyficzny przeciwutleniacz - mirtylinę, który dba o elastyczność naczyń krwionośnych, a we współpracy z żelazem ma zdolność produkowania czerwonych krwinek.  

Powodów merytorycznych do sięgania po jagody jest bez liku. Ich smak ma też niebanalne znaczenie, dzieci często traktują jedzenie ich jako niepowtarzalną zabawę, w końcu jagody zostawiają wyraźne ślady. Ważne, aby te leśneowoceporządnie umyć przed podaniem . W przeciwnym razie zamiast korzyści możemy przysporzyć sobie i dziecku więcej bólu i nieprzyjemności.

mko/mamdziecko.interia/naturaity.pl