Wczorajszej nocy wszystkich okiwał nieznany nikomu szerzej Francuz Michel Hazanavicius, który triumfował tego wieczora. W "Artyście", filmie produkcji francusko-belgijskiej, namiętny romans połączono z sentymentalną podróżą do "złotego okresu" kina. Akcja rozgrywa się pod koniec lat dwudziestych, kiedy z powodu wprowadzenia filmów dźwiękowych wielu aktorów kina niemego - nawet ci będący chwilę wcześniej u szczytu popularności - w obliczu nowej rzeczywistości traci pracę i kończy kariery. Głównym bohaterem jest gwiazdor kina niemego, aktor George Valentin (grany przez Jeana Dujardina). Valentin walczy o swoją pozycję w świecie filmu, a także o własną godność i marzenia. Jednocześnie zakochuje się w pięknej tancerce i aktorce, Peppy Miller (Berenice Bejo).Twórca czarno-białego i niemego „Artysty” zaangażował do niego żonę Berenice Bejo i przyjaciela Jeana Dujardina. Oboje byli nominowani w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy (Oscar dla Dujardina) i najlepsza aktorka drugoplanowa. "Artysta" dostał również Oscara dla najlepszego reżysera, za najlepszą muzykę i kostiumy. Hazanavicius pokonał w swojej kategorii takich gigantów jak Tarrence Mallick, Woody Allen czy Martin Scorsese.



Wielkim przegranym tegorocznych Oscarów jest George Clooney, który przegrał z nieznanym Dujardinem. Clooney stworzył w „Spadkobiercach” rolę wybitną i wbijającą w fotel. Osobiście bardzo żałuję tej porażki. Jednak Clooney jest ulubieńcem Akademii i pewnie dostanie jeszcze szanse na Oscara. Bez niespodzianek odbyło się za to w kategorii najlepsza aktorka roku. Tu bezapelacyjnie zwyciężyła Meryl Streep. Krytycy są zgodni, że grająca premier Margaret Thatcher, aktorka nie tyle nawet zagrała tę postać, ile nią po prostu nią się stała. To już zresztą 3 Oscar dla Streep i 18 nominacja! Na uwagę zasługuje również Oscar dla Christophera Plummera. „Muszę coś wyznać. Gdy byłem dzieckiem już przygotowywałem sobie mowę. To było tak dawno temu, że zapomniałem, co mam powiedzieć”– tak 83-aktor zaczął podziękowania za Oscara. Tym samym stał się najstarszym laureatem w historii nagród Akademii Filmowej.


Z pewnością cieszyć się powinien Woody Allen, który otrzymał kolejnego w swojej karierze Oscara za scenariusz do pięknego „O Północy w Paryżu”. Jak zwykle twórca nie pojawił na ceremonii. Wolał grać na swoim ukochanym klarnecie. To akurat żadną niespodzianką nie było. Pewne rzeczy się nigdy nie zmieniają. Oto pełna lista nagrodzonych:


FILM

"Artysta" Michel Hazanavicius

AKTORKA PIERWSZOPLANOWA

Meryl Streep "Żelazna dama"

AKTOR PIERWSZOPLANOWY

Jean Dujardin "Artysta"

AKTORKA DRUGOPLANOWA

Octavia Spencer "Służące"

AKTOR DRUGOPLANOWY

Christopher Plummer "Debiutanci" 

REŻYSERIA

Michel Hazanavicius "Artysta"


SCENARIUSZ ADAPTOWANY

"Spadkobiercy" Alexander Payne, Nat Faxon & Jim Rash

SCENARIUSZ ORYGINALNY 

"O północy w Paryżu" Woody Allen 
 
FILM NIEANGLOJĘZYCZNY

Iran, "Rozstanie" w reżyserii Asghara Farhadi'ego

 

ZDJĘCIA

"Hugo i jego wynalazek" Robert Richardson

MONTAŻ


"Dziewczyna z tatuażem" Kirk Baxter, Angus Wall

CHARAKTERYZACJA

"Żelazna Dama"
Mark Coulier, J. Roy Helland

SCENOGRAFIA

"Hugo i jego wynalazek "
Dante Ferretti; Francesca Lo Schiavo

KOSTIUMY 

"Artysta" Mark Bridges

MUZYKA

"Artysta" Ludovic Bource

PIOSENKA

"Man or Muppet" z filmu "Muppety" Bret McKenzie

DŹWIĘK

"Hugo i jego wynalazek" Philip Stockton, Eugene Gearty

MONTAŻ EFEKTÓW DŹWIĘKOWYCH

"Hugo i jego wynalazek"
Tom Fleischman, John Midgley

EFEKTY SPECJALNE

“Hugo i jego wynalazek”

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY

"The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore", William Joyce, Brandon Oldenburg

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM AKTORSKI

"The Shore", Terry George

PEŁNOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY

"Rango"

PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY

"Undefeated"

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY

"Saving Face"

NAGRODY SPECJALNE:

Oprah Winfrey
Douglas Trumbull

NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT
Dick Smith
James Earl Jones

 

Ł.A/portalfilmowy.pl/tvn24/CNN