30.07.21, 13:52Fot. Marek Borawski/KPRP via: Prezydent.pl

,,Cześć i chwała bohaterom!’’. Prezydent spotkał się z Powstańcami

Przed Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się dziś uroczystość wręczenia orderów i odznaczeń państwowych uczestnikom Powstania Warszawskiego i osobom zaangażowanym w pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach sprzed 77 lat.

- „Bardzo dziękuję za kolejną już możliwość uczestnictwa w niezwykłej uroczystości, w jednym z najpiękniejszych i absolutnie najważniejszych muzeów w Polsce, spotkania z tymi bohaterami, którzy kiedyś wyruszyli z podniesioną głową i błyskiem w oczach, aby odzyskać wolną, niepodległą ojczyznę”

- mówił prezydent Andrzej Duda.

- „Nie bali się, nie wahali, nie kalkulowali, nie obliczali szans prawdopodobieństwa przepędzenia Niemców. Chcieli po prostu wolnej Polski, za wszelką cenę, również za cenę swojego życia”

- dodawał.

Andrzej Duda podkreślił, że możliwość wręczenia odznaczeń państwowych Powstańcom i osobom, które dziś pielęgnują pamięć o Powstaniu Warszawskim, jest dla niego ogromnym zaszczytem. Zwrócił uwagę, że zasługą Powstańców było nie tylko stanięcie do walki, ale też wychowanie kolejnych pokoleń Polaków.

- „Dziękujemy Bogu, że cały czas jesteście z nami, dajecie świadectwo, że macie siłę, by spotykać się z młodymi, opowiadać im, pokazywać zdjęcia. Popatrzcie na swoje twarze na zdjęciach z Powstania, dziewcząt i chłopców. To, piękne, jasne twarze młodych ludzi, którzy w coś wierzą, mają iskrę w oczach. To twarze ludzi wolnych”

- wskazywał.

- „Nigdy tej wolności wewnętrznej nie utraciliście. Dlatego właśnie mogliście kolejne pokolenie wychować w wierze, że uda się tę wolność odzyskać”

- dodał.

Prezydent odniósł się też do wciąż trwających dyskusji o ocenę Powstania Warszawskiego i podważania sensu heroicznego zrywu.

- „Było warto! Bo nikt nie potrafi ocenić, jak wielki jest wkład tamtych dni w dzisiejszą wolną Polskę, ale nie ma żadnych wątpliwości, że jest. I jaki jest wkład wasz później w to, że ta wolność została odzyskana”

- podkreślił.

Podziękował też młodym ludziom, którzy w czasie pandemii nieśli pomoc Powstańcom.

- „Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym. Niech żyją Powstańcy Warszawscy”

- zakończył swoje wystąpienie prezydent.

kak/wPolityce.pl

Komentarze

Jakub2021.07.30 20:44
Natychmiast opublikować Raport Podkomisji Smoleńskiej. Przestać ludziom "mydlić" oczy! Domagajmy się natychmiastowej publikacji Tego Raportu. A. Macierewicz twierdzi, że jest już dawno gotowy. Czy podpisali go eksperci badający przyczynę Tragedii Smoleńskiej? Chętni, wołajcie tu na tym forum bo pewnie Sakiewicz cenzuruje takie wezwania na podległych mu publikatorach. Sprawdzimy!
Jakub2021.07.30 23:55
Ten komentarz: __ "Natychmiast opublikować Raport Podkomisji Smoleńskiej. Przestać ludziom "mydlić" oczy! Domagajmy się natychmiastowej publikacji Tego Raportu. A. Macierewicz twierdzi, że jest już dawno gotowy. Czy podpisali go eksperci badający przyczynę Tragedii Smoleńskiej? Chętni, wołajcie tu na tym forum bo pewnie Sakiewicz cenzuruje takie wezwania na podległych mu publikatorach. Sprawdzimy!" _umieszczałem na niezaleznaPL pomiędzy godz. ok. 22.00 a 23.37 na następujących stronach z zerowym rezultatem (cenzura u Sakiewicza działa bezbłędnie)." _1 Przygotowania jak na wojnę. Bruksela wysyła do Polski komisarza ze szczególnym upoważnieniem https://niezalezna.pl/404205-komentarze#komentarze - ostatni wpis na tej stronie dnia 30.07.2021 21:47 _2 Premier spotkał się z Powstańcami Warszawskimi https://niezalezna.pl/405602-komentarze#komentarze - ostatni wpis na tej stronie dnia 30.07.2021 23:03 _3 Prezydent Duda: Większość zyska na Polskim Ładzie https://niezalezna.pl/405610-komentarze#komentarze - ostatni wpis na tej stronie dnia 30.07.2021 21:50 _4 Sasin: Ustawa sanacyjna we wszystkich spółkach Skarbu Państwa https://niezalezna.pl/405618-komentarze#komentarze - ostatni wpis na tej stronie dnia 30.07.2021 23:15 _5 Andrzej Duda w Red is Bad. Prezydent z koszulką na rocznicę Powstania Warszawskiego https://niezalezna.pl/405612-komentarze#komentarze - ostatni wpis na tej stronie dnia 30.07.2021 23:25
Anonim2021.07.30 18:21
już niedługo zabraknie sanitariuszek i dzieci pułku ,i kgo duda bedzie odznaczał??/ już dziś niech pomysli,no przecież sasina i suskiego ?? ile można ?odznaczać?
Polak2021.07.30 15:10
Wieczna hańba akowskim sprawcom jednej z największych zbrodni na Polakach.
Anonim2021.07.30 15:37
Zgadzam się. Bezsensowna ofiara życia tysięcy ludzi. Polacy niestety mają jakoś w genach nadstawianie grzbietu bez sensu. Za wolność waszą i naszą - wyjątkowo durne hasło.
Jakub2021.08.1 19:22
Czy naprawdę bezsensowna?! Obnażyła na oczach całego świata stosunek Rosjan do Polaków. Jakże inaczej było w tym czasie w Paryżu! Oblicze zmongolizowanej rosji sowieckiej kontra (jeszcze wtedy) chrześcijańskie oblicze Zachodu.
Jakub2021.08.1 19:17
Hańba kacapom, którzy stali za Wisłą i patrzyli na katowanie Ludności Polskiej Stolicy, która przecież walczyła ze wspólnym wrogiem a alianckim samolotom z dostawami broni i inną pomocą dla Powstańców i Ludności Cywilnej, nie pozwolili lądować po swojej stronie frontu, uzupełnić paliwo i zaopatrzenie i ponownie, lecąc na Zachód, dokonać zrzutu nad Warszawą, mimo, że mieli odpowiednią umowę z Amerykanami. Hańba też rosyjskim katom Woli i Ochoty, sługusom Hitlera, za ich zwierzęcą zwyrodniałość podczas katowania. Tam właśnie ukazała się miłość rosjan do Polaków.
Jakub2021.08.1 19:36
Należy jeszcze pamiętać, że kilka dni przed wybuchem Powstania, bierutowskie szczekaczki z Moskwy (za zgodą kacapów), nawoływały ludność Warszawy do Powstania. __ Ciekawą sprawą jest liczebność na tej stronie polskich katolików z frondaPL. Jest ona co najmniej porażająca.
Fumfel2021.07.30 13:59
Szkoda, że Wołyniaków tak nie upamiętnia, ale on się cały czas uczy.
Anonim2021.07.30 14:06
PiS jest koszerny i fanatycznie proukraiński. Gotowi są zniszczyć Polskę w obronie Ukrainy i żymian. Gorszej bandy u władzy jeszcze nie było.