W sprawie Telewizji Trwam zabrałam już głos w liście otwartym do Jana Dworaka (tekst poniżej – red.). Obecny prezes KRRiT jest mi dobrze znany z czasów, kiedy byłam przewodniczącą Komisji Kultury i Środków Przekazu w Senacie. Na początku nagonki na Telewizję Trwam, nieprzyzwoitości politycznej pana Dworaka i jego towarzyszy, zabrałam głos, aby zwrócić uwagę na to, że działania KRRiT są niezgodne z Konstytucją.

 

Chodzi konkretnie o art. 2 i 3, które mówią o sprawiedliwości i równości obywateli. Ponadto, art. 54 gwarantuje wolność uzewnętrzniania swoich poglądów i przekazywania ich innym w sposób otwarty i bez cenzury. Powołałam się dodatkowo na art. 20 Konkordatu, który mówi, że zapewnia posiadanie przez Kościół własnych środków przekazu – odbywa się to w ramach współpracy pomiędzy państwem o Kościołem, o której mówi ten dokument. W liście otwartym, o którym wspomniałam, biorę więc w obronę tych wszystkich, którzy myślą inaczej.

 

KRRiT funduje sobie i społeczeństwu jeszcze kilka innych, wykraczających poza prawo sytuacji. Z relacji osób bardzo dobrze zorientowanych w szczegółach wiem, że naruszonych zostało wiele procedur, a wszystko jest oparte na kłamstwie i manipulacji. Sama słyszałam wypowiedź pana Lufta, którego też osobiście znam, niestety jako krwawego rzecznika rządu. Luft stwierdził, że nic takiego się nie stało, bo Telewizja Trwa i tak będzie mogła nadawać. Oczywiście, nie od pana Lufta wszystko zależy, ale miejsce na cyfrowym multipleksie to nie tylko zupełnie inny rodzaj przekazu, ale też możliwości otwarcia się na wszystkich, biednych i bogatych. Pan Luft jest zakłamany i politycznie manipuluje odbiorcami, którzy nie zdają sobie z tego sprawy.

 

Jestem w gronie wielu osób ze środowiska katolickiego, które są bardzo oburzone gwałceniem wolności obywateli, a tym samym demokracji, przez działania KRRiT względem Telewizji Trwam.

 

Myślę, że postawienie Jana Dworaka to odpowiednia forma kary. Trzeba jeszcze sądownie wykazać manipulacje, jakich się dopuścił. Działanie KRRiT opiera się przede wszystkim na manipulacjach proceduralnych, na kłamstwie publicznym. A urząd publiczny, który ma służyć wspólnemu dobru nie może niszczyć procedur, które są pewnym zobowiązaniem ustawowym. I nie może publicznie kłamać.

 

Not. eMBe

 

4.01.2012 r. 


SzP Jan Dworak
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Skwer ks. kard. S. Wyszyńskiego
01-015 Warszawa



Zwracamy się do Szanownego Pana i innych członków KRRiT w formie listu otwartego z apelem o przydzielenie Radiu Maryja i Telewizji Trwam należnej licencji na miejsce do nadawania programów drogą naziemną w technologii cyfrowej.

 

Dotychczasowe działania KRRiT w tym względzie uważamy za sprzeczne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej:


1. Z art. 1, który stwierdza: "Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli".


2. Z art. 2: "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej".


3. Z art. 31 u. 1: "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne".


Z informacji szeroko dostępnych wynika, że KRRiT działa uznaniowo i według politycznego klucza. Istnieją bowiem podmioty, które otrzymały miejsce na tzw. multipleksie, a nie spełniają wymaganych warunków.


Odbiorcy Radia Maryja i Telewizji Trwam, obywatele Rzeczypospolitej Polskiej mają konstytucyjne prawo do własnych, katolickich mediów w imię zasady równości wobec prawa i sprawiedliwości społecznej.


W działaniach KRRiT doświadczamy jawnej dyskryminacji katolików, ich wolnościowych praw i duchowych potrzeb. Jest to także walka z Kościołem katolickim, w którego ramach organizacyjnych od dwudziestu lat funkcjonuje Radio Maryja i Telewizja Trwam.


Żądamy od Szanownego Pana podjęcia pilnych działań, które doprowadzą do przyznania miejsca dla Radia Maryja i Telewizji Trwam na tzw. multipleksie, a więc wypełnienia przez KRRiT konstytucyjnych obowiązków zapisanych w art. 2 i 3: "KRRiTV stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji".



Z poważaniem


Prof. dr hab. Krystyna Czuba - senator IV kadencji Senatu RP, b. przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu, - b. członek Rady Programowej Telewizji "Polonia"



Grażyna Sołtyk - poseł III kadencji Sejmu RP - b. członek Rady Programowej TVP SA - b. przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta st. Warszawy



Halina Łabonarska - aktorka Teatru Polskiego w Warszawie



Prof. dr hab. Piotr Jaroszyński - KUL, kierownik Katedry Filozofii Kultury, prof. WSKSiM 



Dr Józef Szaniawski - prof. UKSW i WSKSiM



Czesław Ryszka - pisarz, poseł III kadencji Sejmu RP, senator VI i VII kadencji Senatu RP



Prof. zw. dr hab. Adam Biela - KUL, poseł III kadencji Sejmu RP, senator V i VI kadencji Senatu RP



Dr hab. Dorota Kornas-Biela - prof. KUL



Dr Barbara Kiereś - wykładowca KUL i WSKSiM



Prof. dr hab. Henryk Kiereś - kierownik Katedry Filozofii Sztuki KUL, prof. WSKSiM