21.02.21, 13:21

Czy Jezus mógł pościć 40 dni? Odpowiada o. Placyd Koń OFM

Tomasz Wandas: Kuszenie Jezusa na pustyni i post 40 dniowy. Jaka jest istota postu Chrystusa? 

o. Placyd Koń OFM: Myślę, że warto tu zadać w tym kontekście pytanie: Skoro Jezus był kuszony, czy mógł zgrzeszyć? Pismo św. mówi też, że i Bóg był wystawiany na próbę, czyli kuszony. Czy mógł więc zgrzeszyć? Odpowiedź jest oczywista: Nie. Pan Bóg „nie podlega pokusie ku złemu, ani też nikogo nie kusi” (Jk 1, 13). Z faktu więc, że Jezus był kuszony nie wynika, że mógł zgrzeszyć. Kościół uznał za herezję naukę, że Pan Jezus w czasie ziemskiego życia mógł zgrzeszyć.

Skoro Pan był kuszony, nie można się dziwić, że i my podlegamy pokusom. Św. Antoni, egipski ojciec pustelników z II/III w. powiedział: „Nikt nie może wejść do Królestwa Niebieskiego nie wypróbowany. Zabierz pokusy, a nikt nie będzie zbawiony”. Dziwić może to tak pozytywne spojrzenie na pokusy św. Antoniego z Egiptu, który doświadczył ich tak wiele. A może właśnie dlatego, że był kuszony i w pokusach wytrwał? Pokusy bowiem, których doświadczamy, mają za zadanie wypróbowanie naszej wierności Bogu: „Błogosławiony mąż, który wytrwa w pokusie, gdy bowiem zostanie poddany próbie, otrzyma wieniec życia, obiecany przez Pana tym, którzy Go miłują” (Jk 1, 12 BTP). W czasie pokus wszelkiego rodzaju uciekajmy się do Pana, który sam był kuszony, dlatego może przychodzić nam z pomocą w czasie próby (Hbr 4, 15).

Wracając do pytania: Liczba 40 występuje w Biblii bardzo często, jeśli chodzi o częstotliwość, to ustępuje tylko liczbie 7.

Jakie ma znaczenie?

Według encyklopedii żydowskiej 40 lat to wiek, kiedy człowiek osiąga szczyt swych zdolności, i dlatego też liczba ta jest równoznaczna z trwaniem jednego pokolenia. 40 dni to czas, który często występuje w Biblii. Kilka przykładów: 40 dni padał deszcz powodujący potop, Mojżesz pościł na górze Horeb 40 dni (Wj 24, 18), Ezechiel leżał na prawym boku 40 dni za grzechy Izraela popełnione w ciągu 40 lat (Ez 4, 6), 40 dni zostało danych Niniwie jako czas nawrócenia (Jon 3, 4). Te przykłady pokazują, że 40 dni połączone z postem miały jakiś związek z pokutą, nawróceniem własnym lub z zadośćuczynieniem za grzechy innych. Tak to też widzi Katechizm Kościoła Katolickiego (538-539) w odniesieniu do czterdziestodniowego postu i kuszenia Pana: „Jezus jest nowym Adamem, który pozostaje wierny tam, gdzie pierwszy Adam uległ pokusie. Jezus doskonale wypełnia powołanie Izraela, w przeciwieństwie do tych, którzy prowokowali niegdyś Boga przez czterdzieści lat na pustyni (Por. Ps 95, 10)”.

 Czy może to tylko symboliczna, umowna liczba dni postu Jezusa?

 Nie wiem. Według encyklopedii żydowskiej liczba 40 w literaturze talmudycznej zastępuje takie wyrażenia, jak „wiele, liczne, pewna ilość”. Czy tak samo należy rozumieć długość przebywania Pana Jezusa na pustyni? A może jednak, wiedząc, że Pan nie oszczędzał siebie, trzeba ją rozumieć jak najbardziej dosłownie?

 Czy Jezus faktycznie mógł nie pić i nie jeść przez 40 dni i nocy? 

O Panu Jezusie w Ewangeliach zostało zapisane:

„Wtedy Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. A gdy przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł w końcu głód” (Mt 4, 1-2).

„Pełen Ducha Świętego, powrócił Jezus znad Jordanu i przebywał w Duchu Świętym na pustyni czterdzieści dni, gdzie był kuszony przez diabła. Nic w owe dni nie jadł, a po ich upływie odczuł głód” (Łk 4, 1-2).

Ewangelista Łukasz stwierdza, że Pan Jezus nic w owe dni nie jadł; brak tu pozytywnego stwierdzenia, że także powstrzymywał się od picia. Bez przyjmowania wody nie mógłby przetrwać tak długo. Jeśli zaś pił wodę, to mógł wytrzymać 40 dni i nocy bez jedzenia.

Także i dzisiaj ludzie podejmują się podobnych postów ze względów zdrowotnych (post leczniczy) czy dla wyglądu; post oczyszcza organizm i spala zbędne zasoby tłuszczu. Oczywiście w poście z motywów religijnym te względy są drugorzędne. Jeśli o tym wspominam, to tylko dlatego, że dziwić i smucić zarazem może fakt, że wielu dla zdrowia potrafi wziąć na siebie tak surowy post, podczas gdy nam tak trudno przychodzi odmówić sobie czegokolwiek dla Jezusa. 

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Deratyzator2021.02.24 18:31
Przeprowadzić deratyzacje Polski.wygonić zydowskie szczury.
Ali2021.02.24 18:29
A muzułmanie maja co roku Ramadan - post 30 dni.
IREK2021.02.22 9:09
Najlepiej po swojemu nie tłumaczyć Tajemnicy.
czekista2021.02.22 6:52
Bog moze wszystko: jes, nie jesc, pic, nie pic, podskakiwac, stac na jednej nodze...... Wszystko moze. OK??????!!!!!!!
Grizzly2021.02.21 23:42
Nie mógł, bo nie istniał
Grizzly2021.02.22 8:13
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won szmatławcu tęczowy!
Twarde Zderzenie z Rzeczywistością2021.02.21 19:55
W takim razie skąd pewność że "zmartwychwstanie" również tylko czegoś nie symbolizuje w kulturze żydowskiej? A nam jak tym ostatnim głupkom robi się z tego wodę z mózgu.
chłopka2021.02.21 16:34
Nie muszę czytać tego ani innych katolickich artykułów by wiedzieć , że mógł . Wystarczy poczytać sobie inne , ciekawsze artykuły naukowe i nabyć odrobinę praktyki . Można pościć o wiele dłużej o ile ma się wodę . I organa wcale nie będą obumierać gdyż będą odżywiane . A czym ? A tego już nikomu nie zdradzę . Niech każdy dochodzi do tego sam . Wiedza i praktyka wystarczy . Duch Święty podpowie o ile ktoś jeszcze ma duszę . W przeciwnym razie nie przeżyje długiego postu .
Anonim2021.02.21 15:43
Sram na Jezusa i jego post. Jego sprawa czy przez 40 dni jadł swoje gowno czy nie jadł niczego.
hehehe2021.02.21 18:39
Pomogło ci chociaż to wyrzyganie się na forum ?
Franciszek:2021.02.21 15:25
Nie wolno wchodzić w dialog z diabłem! „Jesteśmy wezwani do kroczenia drogami Boga, odnawiając obietnice naszego chrztu: wyrzeczenia się szatana, wszelkich jego dzieł i wszelkich jego pokus” – powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Franciszek stwierdził, że dzisiejsze Słowo Boże wskazuje drogę do owocnego przeżycia czterdziestu dni poprzedzających doroczną celebrację Paschy. Duch Święty, który zstąpił na Jezusa po chrzcie otrzymanym od Jana w Jordanie, przynagla Go teraz, by udał się na pustynię i tam stanął twarzą w twarz z Kusicielem. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że pustynia jest miejscem, gdzie Bóg przemawia do serca człowieka i gdzie rodzi się odpowiedź modlitwy. Ale jest to także miejsce próby, gdzie Kusiciel, wykorzystując ludzką słabość i potrzeby, podsuwa różne pokusy mające odwrócić człowieka od Boga. Podczas pobytu na pustyni Jezus rozpoczyna swój pojedynek z diabłem, który zakończy się męką i śmiercią na krzyżu. To wtedy Zbawiciel przeszedł swoją ostatnią „pustynię”, aby ostatecznie pokonać szatana i wyzwolić wszystkich spod jego władzy. Papież – żyje jest bojowaniem ze złym duchem „Ewangelia o kuszeniu Jezusa na pustyni przypomina nam, że życie chrześcijanina, idącego śladami Pana, jest walką ze złym duchem. Ukazuje nam, że Jezus dobrowolnie stawił czoła Kusicielowi i go pokonał, a jednocześnie przypomina nam, że diabeł może poprzez pokusy oddziaływać także na nas – podkreślił Papież. – Musimy być świadomi obecności tego przebiegłego wroga, zainteresowanego naszym wiecznym potępieniem, naszą porażką i przygotować się do obrony przed nim i do zwalczania go. Łaska Boża zapewnia nam, przez wiarę, modlitwę i pokutę, zwycięstwo nad nieprzyjacielem.“ Franciszek zwrócił uwagę, że Jezus nigdy nie wchodzi w dialog z diabłem. Wypędza go z opętanych, potępia lub odsłania złe skutki jego działania. Jezus na pustyni odpowiada Kusicielowi Słowem Bożym, poprzez trzy fragmenty Pisma Świętego. To jest jasne wskazanie dla każdego z nas. Nigdy nie wchodzi się w dialog z diabłem. Papież zaznaczył, że w okresie Wielkiego Postu Duch Święty pobudza również nas, abyśmy, jak Jezus, wyszli na pustynię. Nie chodzi tu o miejsce fizyczne, ale o wymiar egzystencjalny, o przyjęcie postawy milczenia pozwalającej wsłuchać się w Boga. To prowadzi do prawdziwego nawrócenia. „Nie bójmy się pustyni, szukajmy bardziej okazji do modlitwy, milczenia, do wejścia w siebie. Nie bójmy się” – zachęcał Ojciec Święty. Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan/vaticannews.va
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.02.21 15:02
"Kościół uznał za herezję naukę, że Pan Jezus w czasie ziemskiego życia mógł zgrzeszyć" taa... a jak wkoorwiony chrystek wpadł do świątyni rozyebał bankierom i kupcom stragany a ich samych wychłostał batem to co to było jak nie grzech! albo jak z zemsty zniszczył drzewo figowe tylko dlatego że nie było na nim owoców a jezusowi się żreć chciało...
Po 11 ...2021.02.21 15:01
Czy Jezus mógł pościć 40 dni? Nie, to nie jest możliwe. 40 dni bez seksu dla młodego faceta, to nie jest możliwe.