30.07.19, 14:40zdj. screen Youtube, domena publiczna CC0, edytowane

Czy leci z nami pilot? 'GW': Rasista Trump naśladuje rasistę Kaczyńskiego

"Od rasizmu do faszyzmu. Czy Trump kopiuje Kaczyńskiego?"-pyta w tytule artykułu na łamach "Gazety Wyborczej" redaktor Robert Stefanicki. 

Jak pisze dziennikarz "GW", w Polsce i USA "demony faszyzmu" były obecne od dawna, ale rządy PiS w naszym kraju, a Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych "wydobyły je na powierzchnię". Według dziennika z Czerskiej, amerykański przywódca coraz powszechniej postrzegany jest jako rasista, co więcej coraz częściej możemy usłyszeć opinię, że w USA "budzi się faszyzm". Skąd te wnioski? Otóż Donald Trump zorganizował paradę wojskową. Stefanicki przypisuje amerykańskiemu politykowi również rzekome promowanie idei "czystek rasowych i społecznych". 

Nie koniec na tym. Nie zabrakło również porównania rządów Trumpa w USA do sytuacji w Polsce rządzonej przez Zjednoczoną Prawicę. Zdaniem dziennikarza "GW", choć amerykański przywódca może nawet nie wiedzieć o istnieniu Jarosława Kaczyńskiego, to "dynamika narracji politycznej w USA jest zaskakująco zbieżna z polską". Powołując się na "niektórych komentatorów", autor artykułu stawia tezę, że właściwie nieważne, czy Kaczyński i Trump naprawdę są rasistami, ponieważ kluczowy jest fakt, że obudzili "ducha nacjonalizmu i demony faszyzmu".

"Rządy Trumpa i PiS ich przecież nie stworzyły, tylko wydobyły na powierzchnię, rozpościerając nad nimi parasol wspólnoty narodowej i zdejmując odium wstydu. Pogrzebanie tych przekonań będzie wymagało większego wysiłku niż tylko – i tak niełatwe – odsunięcie obecnej władzy. Nacjonalistów, homofobów i ksenofobów trzeba PRZEKONAĆ, że się mylą, nie tylko wystraszyć"-podkreślił dziennikarz.

yenn/Wyborcza.pl, Fronda.pl

Komentarze

DZIELNICOWY2019.07.30 23:43
UWAZAM POLACZKI ZE NAJLEPSZYM GWARANTEM POLSKIE PRZYSZLOSCI TO BYL NACZELNY OSZUST BRUKSELSKI MATOL Z ANDZELKA.POLACY MIELI ZAPEWNIONA PRACE PRZY ZBIERANIU W BLOCIE I DESZCZU SZPARAGOW
anonim2019.07.30 18:32
RASISTA ARON szechter BENICJA dla tego zyda
Cogito ergo sum2019.07.30 16:11
Obawiam się, że Zdrowy rozsądek nazywają faszyzmem. Ktoś, kto nie akceptuje rewolucji homoseksualnej już staje się faszystą. Paranoiczny bolszewizm.
Wania bolszewik2019.07.30 16:03
Zydzi stworzyli faszyzm i komunizm a teraz czujnie tropia ich powstawanie
Oli2019.07.30 15:47
Odezwał się największy rasista-antypolak, chazar - brat bandyty i mordercy Polaków.
emeryt2019.07.30 15:33
Korespondeci Sputnika, TASS-u i RT do dzieła! Temat marzenie. Ale pamiętajcie aby dobrze po polsku pisać.
szcze na PiS i rydzyka2019.07.30 15:13
USA gwarant polskiej naiwności i wiernopoddańczości polaków!
polak2019.07.30 15:12
ten brat mordercy Polaków powinien nic nie mówić --żydokomuna u niego w rodzinie zabijała Polaków i nic się tym ten żyd nie przejmuje ---to kawał .........................!