„Hagia Sophia” -  (gr. Ἁγία Σοφία, tur. Ayasofya), kościół "Mądrości Bożej" - to jeden z najważniejszych kościołów w historii chrześcijaństwa. Wybudowana w 537 roku w Konstantynopolu, w sercu imperium chrześcijańskiego, jest symbolem Chrystusowej tożsamości tych ziem. Jest to też światowy symbol potęgi chrześcijaństwa, gdyż przez wiele set lat był to największy kościół na świecie. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 roku, działania związane z tym miejscem miały również znaczenie symboliczne. Jego krzyże i ikony zostały zbezczeszczone i zniszczone, a „Hagia Sophia” - jak tysiące innych kościołów - natychmiast została przekształcona w meczet, na znak czego dobudowano wokół niej cztery wysokie islamskie minarety.

Następnie, po rozpadzie Imperium Osmańskiego, w ramach szeregu reform uwspółcześniających funkcjonowanie państwa, świecka władza w 1934 roku przekształciła „Hagia Sophia” w "neutralne" muzeum, a w ramach prac konserwatorskich w niektórych miejscach poodkrywano pokryte tynkiem motywy chrześcijańskie. W muzeum eksponowano też bardzo ważne dla chrześcijaństwa relikwie.

Według Hurriyet Daily News "komisja parlamentarna rozważa wniosek złożony obywateli, aby uczynić Hagia Sophia w Stambule znowu meczetem .... do wniosku została dołączona ankieta przeprowadzona  na 401 osobach, w której ponad 97 procent respondentów zwróciło się z wnioskiem o przekształcenie dawnego budynku w meczet, a następnie wnosi o ponowne otwarcie go dla muzułmańskiego kultu. "

Nie byłby to niestety precedens. Kościół, również pod wezwaniem „Hagia Sophia” - w miejscowości Trabzon, również ze względów na "wielkie znaczenie historyczne i kulturowe" dla chrześcijan, w epoce świeckiej Turcji, został przekształcony w muzeum i jego chrześcijańskie freski zostały przywrócone.  Niemniej obecnie, władze lokalne wydały dekret, że jego freski mają być ponownie zamalowane i kościół jest już meczetem. Podobnie, meczetem najprawdopodobniej stanie się klasztor Studios, z V wieku, niegdyś poświęcony kultowi św. Jana Chrzciciela.

Procesowi temu mają podlegać nie tylko muzea, ale także jak najbardziej aktywne i działające ośrodki chrześcijaństwa, jak np. Klasztor św. Gabriela w którym żyje kilkudziesięciu mnichów modlących się w starożytnym języku aramejskim, którego używał Jezus. To miejsce jest zagrożone z powodu oskarżenia mnichów, przez żyjących w sąsiedztwie muzułmanów o "anty-tureckie działania”.

---------------------------------------

Dodajmy, że dzieje się to nie z powodu niedostatecznej ilości  meczetów w Stambule, czy też z niemożności zbudowania nowych, nawet wygodniejszych dla wiernych i bardziej dostosowanych do islamskiego kultu …

Na podstawia artykułu Raymonda Ibrahima, pjmedia.com

Maria Patynowska