Remus Cernea z Partii Zielonych chce, by delfiny miały w Rumunii status „osób pozaludzkich (ang. nonhuman person). Zaproponowana przez niego ustawa ma ich gwarantować prawo do wolności, dobrobytu i godnych warunków życia. Cernea w przeszłości działał na rzecz legalizacji związków homoseksualnych a także zmiany sposobu finansowania instytucji kościelnych.

„Według mnie trzymanie delfinów w takich miejscach, jak parki rozrywki można porównać do przetrzymywania ludzi wbrew ich woli w klatkach” – mówił o powodach złożenia projektu Cernea. „Moja niezgoda na takie traktowanie tych zwierząt spowodowała, że przygotowałem projekt ustawy o nadaniu delfinom statusu osób pozaludzkich, którą złożyłem do parlamentu” – dodał. Wezwał też, by Rumunia traktowała delfiny tak, jak ludzi: „Według mnie moglibyśmy mieć kolejny powód do dumy, stając się pierwszym krajem w Europie gwarantującym tym zwierzętom prawo bycia traktowanym na równi z człowiekiem”.

Projekt polityka został poparty przez część środowisk ekologicznych. Wsparł go także reżyser Louie Psihoyos, który nakręcił w 2009 roku film o polowaniach na morskie ssaki dla National Geographic.

pac/tvn24.pl