28.10.19, 19:55Zdj. Lukasz2, CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

Czy wybory były uczciwe? Jest raport PKW

Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła sprawozdanie dotyczące wyborów parlamentarnych z 13 października 2019 r. Jak dowiadujemy się z raportu zamieszczonego na stronie internetowej PKW, nie stwierdzono naruszeń prawa wyborczego, które mogłyby mieć wpływ na wynik głosowania. 

"Państwowa Komisja Wyborcza nie stwierdziła naruszeń prawa wyborczego, które – w jej ocenie – mogłyby mieć wpływ na wynik głosowania i wynik wyborów - napisano w sprawozdaniu PKW z tegorocznych wyborów parlamentarnych.
Na podstawie posiadanych dokumentów i informacji o przebiegu głosowania i wyborów Państwowa Komisja Wyborcza nie stwierdziła naruszeń prawa wyborczego, które – w jej ocenie – mogłyby mieć wpływ na wynik głosowania i wynik wyborów"-czytamy w raporcie PKW. 

Jak podkreśliła Komisja w sprawozdaniu, po zarządzeniu przez prezydenta wyborów parlamentarnych w dniu 6 sierpnia b.r., PKW realizowała ustawowe zadania i zapewniła pomoc prawną oraz organizacyjną organom i administracji wyborczej, komitetom wyborczym i wyborcom. Korzystano przy tym w szerokim zakresie zarówno z tradycyjnych sposobów komunikacji, jak i z internetu. Ponadto przez całą kampanię wyborczą dostępne były strony internetowe pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl. Zarówno PKW, jak i KBW prowadziły również działania edukacyjno-informacyjne skierowane do wyborców na temat prawa wyborczego, a zwłaszcza sposobu głosowania. Powołano ponadto okręgowe komisje wyborcze, w skład których weszli sędziowie zgłoszeni przez ministra sprawiedliwości, a funkcje przewodniczących objęli z urzędu komisarze wyborczy. Z kolei w skład obwodowych komisji wyborczych powołano osoby zgłoszone przez pełnomocników komitetów wyborczych, a w przypadku uzupełnienia składu komisji, spośród wyborców zgłaszających się samodzielnie. Największą reprezentację w składach obwodowych komisji miały następujące komitety wyborcze:

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość - 36 618 osób,
Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL ZIELONI – 29 229 osób,
Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe – 28 332 osoby,
Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej – 24 659 osób.

 

Wyborcy mogli zagłosować na jednego z 5 111 kandydatów z 234 list, zgłoszonych przez 18 komitetów wyborczych. W wyborach do Senatu głosowano na 278 kandydatów zgłoszonych przez 61 komitetów wyborczych. Do PKW wpłynęło również 18 odwołań w związku z odmową rejestracji list kandydatów na posłów i senatorów. Komisja nie uwzględniła żadnego z nich. W Sądzie Najwyższym zostało złożonych 9 skarg na uchwały PKW w tych sprawach. Żadna ze skarg komitetów wyborczych nie została przez SN uwzględniona.

W okręgu wyborczym nr 59 do Senatu doszło do skreślenia kandydata w związku ze śmiercią Kornela Morawieckiego. Komitet PiS złożył zawiadomienie o zgłoszeniu nowego kandydata na senatora. W takiej sytuacji zgłoszenia dokonuje się najpóźniej w 15. dniu przed dniem wyborów. W związku z tym, że 15. dzień przed dniem wyborów upływał w sobotę termin na zgłoszenie nowego kandydata upływał 30 września 2019 r.

Samo głosowanie przebiegło bardzo spokojnie, bez poważniejszych incydentów. W dniu głosowania zarówno do komisji obwodowych, jak i OKW wpłynęło niewiele skarg, pytań i uwag wyborców; w pojedynczych przypadkach wyborcy zgłaszali interwencje w sprawie nieumieszczenia ich w spisie wyborców; jeżeli uwagi były zasadne i wynikały z niedopełnienia przez administrację obowiązku sporządzenia i aktualizacji spisu wyborców, OKW we współdziałaniu z komisjami obwodowymi i działami ewidencji ludności w gminach podejmowały działania w celu umożliwienia tym wyborcom udziału w głosowaniu.

Głosowanie z 13 października było obserwowane przez przedstawicieli OBWE, którzy spotkali się z PKW, jak również na bieżąco otrzymywali od pracowników KBW, a także członków okręgowych komisji wyborczych informacje o rozwiązaniach polskiego prawa wyborczego, w tym dotyczących organizacji wyborów; obserwowali przebieg wyborów w kilkudziesięciu obwodach głosowania. W ramach współpracy i wymiany doświadczeń PKW zaprosiła na wybory przedstawicieli centralnych organów wyborczych Litwy, Słowacji i Estonii.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

anonim2019.10.29 10:45
Trochę lewackich przygłupów próbujących ośmieszyć ludzi prawych przez używanie nicków sugerujących nazwami przynależność do ludzi prawych próbuje zakrzyczeć rzeczywistość. Zajmę się tylko jednym protestem, dotyczącym mandatu senatora Gawłowskiego. Sytuacja jest mocno podejrzana. Gawłowski ma postawione zarzuty kryminalne, więc bycie senatorem dla niego jest ucieczką przed sądem. Wygrywa Gawłowski 320 głosami, gdzie ilość głosów nieważnych w tym okręgu jest 2,5 raza większa niż przeciętna w kraju. Jeżeli np po przeliczeniu głosów okazało by się, że np 500-1000 głosów nieważnych jest nieważna z tego powodu, że są zaznaczone dwa nazwiska w tym jedno na kandydata, który zajął drugie miejsce, to ewidentnie jest to przekręt. I dlatego jest wycie totalno-tęczowych-lewackich geszefciarzy. Zwyczajnie wyjdzie głupota PIS, ze nie pilnuje głosowania i natura stalinowskich pogrobowców, że nie ważne kto głosuje a ważne kto te głosy liczy..
typ2019.10.28 20:59
Chodzi o ponowne przeliczenie głosów do senatu. Czy to takie trudne i straszne?
fdf2019.10.28 20:43
Słuchaj TVP a prawdy się dowiesz.
anonim2019.10.28 20:12
Według PiSiaków wybory są uczciwe tylko wtedy gdy wygrywa ich partia!
Lewak2019.10.28 20:10
Dziękujemy wam totalna opozycjo , bo cała Polska zobaczyła, że nie jesteście żadną alternatywą polityczną, tylko przekleństwem dla Polski . Na was się mówi obecnie oszołomy i debile ! Dziękujemy wam, że zapewniliście Polsce stabilne, prawicowe rządy na najbliższe i kolejne lata, a siebie sami wysłaliście na śmietnik historii. Pokazaliście Polakom brak profesjonalizmu, brak kultury, brak wiedzy, arogancję, nienawiść i głupotę. Pokazaliście po prostu swoje prawdziwe oblicze poprzez kłamstwa, złodziejstwo i zdradę ! Źyczymy wam spokoju na kolejne lata, ale już poza życiem publicznym, aby wyroki więzienia były wysokie, grzywny najwyższe z możliwych, bo wam jako „elycie” tak jak ośmiorniczki, kubańskie cygara i koniaki należy się wszystko z najwyższej półki !
Naczelny2019.10.29 2:22
I tu znów Piotrowski.
Sariel2019.10.28 20:09
Trudno się dziwić członkom PO, którzy walczą o koryto, ale ci, którzy popierają jeszcze tych przestępców i najgorsze zło, to ciemnota części POgłowia polskiego społeczeństwa, których zaślepienie, głupota i nienawiść do wszystkiego co normalne jest zdumiewające !!!
Pecunia2019.10.28 23:07
Bo pisiorki to aniołki, które nie dbają o pieniądze
Naczelny2019.10.29 2:22
Sariel - kolejny multinick Piotrowskiego.
gumowa kaczka2019.10.28 20:07
Jaką dysfunkcję trzeba mieć, żeby tego nie widzieć? Jakim trzeba być głupcem, żeby to wiedzieć, a mimo wszystko głosować na PO?
Tylko PRAWICA2019.10.28 20:03
DZIAŁANIA TVP JASNO POKAZAŁY ŻE NIE BYŁY UCZCIWE, PROPAGANDA NA RZECZ JEDNEJ PARTII JAK W KOREI PÓŁNOCNEJ.
Albert2019.10.28 19:58
Oczywiście, że nie były uczciwe. Uczciwe wybory zdaniem pisdzielców byłyby wtedy, gdyby na PIS zagłosowało 100% wyborców.
PO to samo zło !2019.10.28 20:01
Skąd ci to przyszło do łba , półgłówku ?
Albert2019.10.28 20:22
Zgadnij.