Desykacja - stosowanie środków chemicznych  w celu wysuszenia roślin przed zbiorem. W praktyce do desykacji zbóż wykorzystuje się jedynie glifosat, substancję czynną herbicydu Roundup i jego ponad sześćdziesięciu odpowiedników, znajdujących się na rynku w formie generyków lub herbicydów z tak zwanego importu równoległego. Zastosowanie tej substancji czynnej powoduje bardzo szybkie i nienaturalne wysuszanie kiełków.

Na terenie Polski zabieg desykacji jest stosowany coraz powszechniej. Większość uprawianego rzepaku jest poddana temu zabiegowi, ponadto wykorzystywana jest w uprawie kukurydzy, pszenicy, roślin strączkowych, jęczmienia. Znalazłem opis dotyczący zalecanej desykacji prosa (kasza jaglana) i gryki ! 

Tuż przed zbiorem,  ziarna roślin jadalnych polewane są podobno ‘’nieszkodliwym’’ herbicydem i dość szybko trafiają do przetwórni.  W ten sposób produkowany jest w Polsce m. Inn. olej rzepakowy ‘’Perła  Północy’’ podobno zdrowszy niż oliwa z oliwek.

Fakty dotyczące historii Glifosatu:

Wynaleziony i opatentowany przez firmę Monsato na początku lat 70-tych. W 1974 rozpoczęto produkcję. Od lat 80-tych najlepiej sprzedający się herbicyd. 2000 r wygasła ochrona patentowa i popularność Glifosatu rośnie jeszcze bardziej. Stosowany bardzo powszechnie i w dużych ilościach  przy roślinności GMO np. USA, w Europie w krajach takich jak Niemcy czy UK jedynie na 40 % obszaru.  W latach 1999 – 2010 zużycie Glifosatu w Niemczech uległo podwojeniu.

W samej Argentynie ilość glifosatu używanego przy produkcji transgenicznej soi wzrosła w ciągu ostatnich sześciu lat aż 56-krotnie.  Tak na marginesie Polska do 2017 będzie importować tę soję z Argentyny – obecny import szacowany jest na 2 mln ton – głównie chów trzody i drobiu.

Pozostałość Glifosatu w tej soi można szacować na 6 -17 mg/kg.

Unia Europejska po dopuszczeniu do stosowania kukurydzy GMO – MON 810 podniosła dopuszczalny poziom pozostałości  Glifosatu w roślinach z 0,1 mg/kg do 20 mg/kg  (200 razy)

Fakty medyczne – polecam zapoznanie się z publikacjami Stephanii Seneff:

- Glifosat został wykryty w mleku matek w USA – 3 próby na 10 zawierały ponad 75 ug/l  (99, 76, 166 ug/l), - przekroczona europejska norma na wodę 100 ug/l - norma amerykańska 700 ug/l

-Glifosat wykryto w moczu mieszkańców Uni Europejskiej – Polacy są tu w ścisłej czołówce - w 70 %  próbek naszych rodaków  udaje się wykryć .

-W moczu w USA zawartość Glifosatu waha się od 18,8 do 8 ug/l i jest 10 razy wyższa niż w Europie.

Sekret ludzkiego zdrowia  tkwi w trawieniu przyjmowanej żywności – stanie  jelit.  Co się dzieje gdy aktywny składnik - Glifosat, którego zadaniem jest sianie spustoszenia wśród żywych roślin dostaje się do naszych jelit,  zasiedlonych miliardami pożytecznych bakterii ?  Zaburza się dosłownie wszystko.

Przyładowy opis (wg Anthony Samsel  - emerytowanego współpracownika rządu US ds. środowiska)

''Każdy kto je zachodni typ żywności, pryskanej i suszonej przez herbicyd Monsanto – Roundup, może się spodziewać znalezienia aktywnego składnika tego herbicydu – Glifosatu w swoim ciele. Glifosat chelatuje  różne składniki chemiczne istotne dla naszego istnienia, zaburza syntezę witamin i enzymy detoksykacyjne takie jak Glutation i CYP 450, jak również wiele istotnych amino kwasów.  Glifosat jest antybiotykiem zdolnym zabijać setki rodzajów bakterii odpowiedzialnych za funkcjonowanie naszego systemu immunologicznego i całego zdrowia.  To jest chroniczna toksyna, broń chemiczna jak żadna inna, zdolna zabijać organizm w sposób zarówno bezpośredni  jak i pośredni.   Herbicydy oparte na Roundupie firmy Monsanto mogą być najbardziej niszczącymi związkami dla naszej biologii i naszego środowiska.  Próbki mleka zawierające od 76 do 166 ug/l Glifosatu  stanowią zagrożenie dla zdrowia niemowląt.  Myśl, że niemowlęta otrzymują dawki glifosatu przez mleko matek jest przerażająca  i pokazuje , że praktycznie nie ma ucieczki od tego antybiotyku chemicznego.''

Glifosat zaburza syntezę siarki i jej transport,  przez co pogarsza przyswajanie Tryptofanu w jelitach, aminokwasu odpowiedzialnego za produkcję serotoniny. Serotonina jest odpowiedzialna za regulację poziomu cukru i poziomu insuliny oraz tzw. czynnika IGF-1.   IGF-1 odpowiada za neurogenezę – produkcję nowych neuronów w naszym ciele.  Czyli innymi słowy gdy tracimy nasze neurony ze względów na oddziaływanie niekorzystne środowiska, stres, dietę to IGF-1 powinien zapewnić nowe neurony.  Jak IGF-1 nie działa właściwie to możemy spodziewać się: Autyzmu, Demencji, obniżenia zdolności poznawczych….

Z forum: eioba.pl